Astilby do záhrady
V súkromných záhradách, parkoch a mestských častiach sú zasadené bohato kvitnúce astilby. Ker nie je náročný, a preto si získal toľko popularity. Najobľúbenejšie druhy majú veľa farebných a tvarových verzií. Aranžmány s astilbami sú preto nielen atraktívne, ale aj ľahko zostaviteľné. Astilby do záhrady.
Najkrajšie druhy astilby, práve včas pre vašu záhradu
Astilby tvoria husté a nádherné kry, zvyčajne guľovitého tvaru. Rôzne odrody sa líšia vo výške, ale kríky zvyčajne nepresahujú 2 metre. Priťahujú pozornosť zúbkovanými listami, no ich dekoratívnosť určuje predovšetkým nádherné kvetenstvo.
Záhradníci si ich obľúbili, najmä začiatočníci, pretože nevyžadujú veľa starostlivosti. V mestských zelených oblastiach sa často vysádzajú odrody, ktoré sa ľahko pestujú a výborne odolávajú znečisteniu. Preskúmajte dostupné druhy a odrody a vyberte si astilby, ktoré určite spravia vašu záhradu najkrajšou v okolí!
Tavoľník japonský (Spiraea japonica)
Tavoľník japonský je druh, ktorý si získal špeciálne uznanie medzi záhradkármi a pestovateľmi. Z tohto dôvodu sa na trhu objavilo veľa odrôd tohto tavoľníka, z ktorých každý prekvapil farbou kvetov, farbou listov alebo zvláštnym tvarom prispôsobeným konkrétnym záhradným prácam.
Nízka odroda 'Golden Princess' je ker s kompaktným guľovitým tvarom. Na šírku a na výšku dosahuje až pol metra. Mladé listy sú žltohnedé, staršie listy - svetlo žlté. Pretože kvitne na tohtoročných výhonkoch, vyplatí sa skoro na jar urobiť zahusťovacie rezy. Určite to zlepší kvitnutie.
Japonský 'Goldflame' má podobnú veľkosť. Listy sa zhromažďujú v púčikoch a sú hnedo-oranžové, potom žltozelené a zelené. Tmavo ružové kvety sa objavujú v júni a na rastline zostávajú až do septembra. Tavoľník je atraktívna vďaka dlhému obdobiu kvitnutia a farbe listov. Ker sa používa na obvodky, na skupinové výsadby a ako pôdopokryvná rastlina.
'Japanese Dwarf' sa môže pochváliť menšími rozmermi (až 30 centimetrov). Početné ružové kvety tvoria chocholík a kvitnú v júni a júli. Je perfektný ako pôdopokryvná rastlina a je vysadený na hraniciach. Odporúča sa tiež na pestovanie v nádobách.
Odroda 'Albiflora' sa môže pochváliť bielymi kvetmi. Tento tavoľník dorastá do výšky 0,5 m a vynikajúco slúži ako pôdopokryvná rastlina. Záhradníci ho tiež využívajú na nízke živé ploty a záhradné bordúry.
Tavoľník popolavý (Spiraea cinerea)
'Grefsheim' je najobľúbenejšia a najvysadenejšia verzia tohto druhu. Tento ker dorastá až do výšky 2 metrov a šírky a má polkruhový habitus s vysoko previsnutými, pružnými výhonkami. Malé, matné zelené listy na jeseň žltnú. Ozdobné biele kvety rastú po celej dĺžke vetvičiek a vytvárajú početné kvetenstvá. Šedý tavoľník 'Grefsheim' kvitne na prelome apríla a mája a odoláva mrazu. Záhradníci ho môžu použiť na rôznych miestach v záhrade: na živé ploty, riadky, kvetinové záhony, farebné skupinové aj samostatné výsadby. Po odkvitnutí by mali výhonky podrezať.
Tavoľník niponský (Spiraea nipponica)
Tavoľníky dorastajú až do výšky 1,5 m a často majú rozkladajúce sa vetvičky (odroda 'Snowmound') alebo plazivé vetvičky ('White Carpet'). Ich malé vajcovité listy sú zelené a okrasné biele kvety sa zhromažďujú v plochých súkvetiach pozdĺž stoniek. Tavoľník niponský kvitne na prelome mája a júna, odoláva mrazu a nemá žiadne zvláštne požiadavky. Odporúča sa vysádzať ho jednotlivo alebo v skupinách, pričom v záhrade sa hodí na záhony a nízke odrody slúžia aj ako pôdopokryvné rastliny. V mestách sa osvedčil vďaka vysokej odolnosti proti znečisteniu.
Tavoľník brezolistý (Spiraea betulifolia)
Tento nízky, kompaktný ker dorastá do výšky 1 m, ale častejšie dosahuje výšku niečo vyše 0,5 m. Listy sú zelené, so zúbkovaným okrajom, zmätočne podobné listám z brezy (odtiaľ pochádza aj druhový názov rastliny). Na jeseň sa listy sfarbia do oranžova a žlta. Drobné kvety sa zhromažďujú v plochých chocholov na vrchole každého výhonku a kvitnú v júni. Vyžaduje slnečné stanovište a mierne vlhkú pôdu. Perfektné pre nízke živé ploty. Pretože sa dobre prerezáva, dajú sa z neho tiež vytvárať formované živé ploty.
Pestovanie a starostlivosť o astilby
Tavoľník je krásna, ale nenáročná rastlina. Nie je náročný na pestovanie, a preto si ho často vyberajú začínajúci záhradníci. Zistite, aké podmienky by ste mali svojmu tavoľníku zabezpečiť, aby rástol krásne a intenzívne.
Požiadavky na polohu a pôdu
Väčšina tavoľníkov sú druhy mimoriadne náročné. V polotienistých polohách sa im bude dobre dariť, ale budú produkovať oveľa menej kvetov. Pôda by mala byť stredne vlhká. Tavoľníkom sa na väčšine lokalít darí, ale v úrodnej a dobre priepustnej pôde bude kvitnúť oveľa hojnejšie. Určite by ste ich nemali vysádzať do neúrodných, mokrých a ťažkých pôd. Tam si sadenice neporadia a rastlina celkom rýchlo uhynie.
Polievanie a hnojenie
Záhradníci musia mladým kúskom, sadeniciam a čerstvo vysadeným rastlinám venovať osobitnú starostlivosť. Dbajte na to, aby mali dostatočne vlhký substrát, a rastliny systematicky zalievajte. Na jar môžete rastliny prihnojiť univerzálnymi hnojivami pre okrasné kry, pričom väčšina záhradkárov uprednostňuje prírodné hnojivá, ako je kompost. Mulčovanie predstavuje tiež dobrý nápad. Väčšina druhov a odrôd odoláva mrazu, takže zamrznutia sa obávať nemusíte. Aby však mladý tavoľník bez problémov prežil, v prvom roku po výsadbe ho zakryte agrofibrom alebo slamovým mulčom. V chladnejších dňoch môže pomôcť aj ďalšie mulčovanie. Staršie rastliny osobitnú ochranu nepotrebujú a zvládajú aj dlhodobé sucho.
Rezanie
Rezy sú jedným z najdôležitejších ošetrení pri starostlivosti. Umožňujú rastlinám udržiavať si vhodný návyk a zaisťujú ich správne zahusťovanie. Rezy sa často líšia od jedného druhu alebo odrody. Presne skontrolujte, ako by sa mal vami vybraný exemplár narezať. Najlepšie je použiť odbornú literatúru v oblasti záhradníctva alebo sa na to opýtať predajcu. Tavoľník, ktorý kvitne na tohtoročných výhonkoch, by mal byť rezaný na jar. Zvyšné - hneď po odkvitnutí. Pri rezaní vzoriek dávajte pozor na prítomnosť kvetných pukov na vetvičkách. Ak sú, režte nad ich hranicu výskytu.
Kategória: Ozdobné kríky