Borovice do záhrady
Borovice sú jedinečné, pomaly rastúce ihličnany. Pre záhrady sa oceňujú najmä pre ich atraktívny vzhľad, trvácnosť, odolnosť a nízke požiadavky. Borovice sa ľahko pestujú a sú krásne - potrebujete na ich výber ešte niečo?
Investujte do borovice! Alebo ako si do záhrady zaobstarať krásny ihličnan
Krásne ihličnany sú ozdobou každej záhrady a jedinečnou dekoráciou ako počas sezóny, tak aj keď z oblohy padá páperový sneh a ostatné rastliny spia. Vždy zelené stromy oceňujú najmä pre ich vzhľad, estetiku a krásu počas celého roka. Borovice patria medzi najobľúbenejšie a najviac cenené ihličnany. Ich prirodzená krása, zaujímavý tvar a široká škála odrôd vám umožnia vytvoriť atraktívne terénne úpravy a aranžmány, ktoré zaujmú každého. Vyskúšajte, aké jednoduché je vytvoriť v záhrade niečo pekné s borovicami, a vyberte si toto estetické riešenie.
Najbežnejšie druhy a odrody borovice
Borovica má širokú škálu druhov a každý druh má často zaujímavé odrody. V záhradách sa používajú základné formy aj neobvyklé variácie. Najobľúbenejšie sú borovica lesná (Pinus sylvestris), borovica horská (Pinus mugo), borovica čierna (Pinus nigra), borovica limbová (Pinus cembra) a borovica hladká (Pinus strobus).
Borovica lesná (Pinus sylvestris)
Základná forma tohto stromu dorastá až do 40 metrov. Borovica lesná vyžaduje veľa svetla, ale dobre znáša rôzne typy pôdy a pH. Bez problémov rastie aj v piesočnatej alebo močaristej pôde. Táto borovica patrí medzi najvýznamnejšie lesotvorné druhy. Ako solitér ukazuje svoj atraktívny tvar a vrstvené úrovne. Odoláva mrazu, teplu a silnému vetru, takže ju odporúčajú na slabšie biotopy, do parkov a väčších záhrad.
Zaujímavé odrody zahŕňajú 'Fastigiata', ktorá má stĺpcovitý tvar a dorastá do 10 metrov, a 'Watereri', pomaly rastúcu odrodu, ktorá dorastá do 4 metrov a hodí sa na pestovanie v nádobách a menších záhradách.
Borovica horská (Pinus mugo)
Borovica horská má malé rozmery a často ju spájajú s horskou krajinou. Vyžaduje veľmi málo nárokov na pôdu a pestovatelia ju často využívajú ako priekopnícky druh pri revitalizácii postindustriálnych alebo zdevastovaných oblastí. Skvele spevňuje svahy vďaka svojmu silnému a rozsiahlemu koreňovému systému, ktorý zabraňuje zosuvom pôdy. Pre svoju malú veľkosť ju odporúčajú na výsadbu v malých záhradách. Borovica horská preferuje slnečné stanoviská a je plne mrazuvzdorná.
Zaujímavé odrody zahŕňajú 'Gnome', ktorý má sférický tvar a môže sa pestovať aj v kmeňovej forme, dorastá do výšky až 2 metrov a hodí sa na skalky, svahy a nízke živé ploty. Odroda 'Humpy' dorastá iba do 20 - 30 cm, čo z nej robí cennú rastlinu pre malé záhrady. 'Wintergold' zas vyniká intenzívnou žltou farbou.
Väčšina odrôd borovice horskej sa hodí na pestovanie v nádobách, čo umožňuje vytvárať atraktívne úpravy na balkónoch a terasách. Horská borovica je tiež populárnym materiálom na pestovanie bonsajov.
Borovica čierna (Pinus nigra)
Základnou formou je mimoriadne vysoký strom (do 40 m) s tmavou, takmer čiernou kôrou. U starších exemplárov je koruna v tvare dáždnika, atraktívne rozdelená na viditeľné poschodia. Nenáročná na pôdu, toleruje slnečné a poloslnečné polohy. Je úplne mrazuvzdorná, odolná aj proti škodcom a chorobám. Odporúča sa skôr pre veľké záhrady, parky a krajinné výsadby.
Atraktívne odrody borovice čiernej zahŕňajú 'Brepo', ktorá má hustú, guľovitú korunu a dorastá až do 1 metra. Pestovatelia ju odporúčajú pre malé záhrady a môžete ju pestovať v stonkovej forme aj v nádobe. Ďalšia odroda, 'Pyramidalis', dorastá do niekoľkých metrov a staršie exempláre vytvárajú úzko pyramidovú korunu. Rastie pomalšie ako iné odrody a dobre znáša znečistenie ovzdušia. Odporúča sa na solitérne výsadby, ale aj pre skupinové výsadby a rady.
Borovica limbová (Pinus cembra)
Tento pomaly rastúci strom môže dosiahnuť až 25 m a medzi svojimi spolubratmi vyniká mimoriadne hustou, vajcovitou korunou. Vyžaduje slnečné stanovište a vysokú vlhkosť, ale dobre funguje aj na slabších stanovištiach. Odolný voči mrazu, vetru, znečisteniu, chorobám a škodcom. Prirodzene sa vyskytuje iba vo vysokých častiach pohorí. Odporúča sa na výsadbu ako majestátny solitér dominujúci krajine.
Borovica hladká (Pinus strobus)
Tento strom dorastá až 30 m a má úzku, voľne položenú korunu. Vyžaduje slnečné miesto, ale toleruje aj tieň, nemá žiadne zvláštne pôdne preferencie. Mimoriadne odolný voči mrazu, suchu a silnému vetru, ale citlivý na choroby, ako je hrdza. Odporúča sa na výsadbu jednotlivo alebo v malých skupinách. Základná forma je vhodná skôr pre veľké zelené plochy a parky.
Zaujímavá je odroda bielej borovice 'Radiata' sférického tvaru, ktorá sa zvlášť odporúča pre aranžmány v japonskom štýle, skalky, vresoviská a zmiešané kompozície. Funguje dobre aj ako rastlina do nádob.
Nielen borovice, alebo čo iné tu nájdeme z čeľade borovíc
Okrem borovíc do tejto skupiny patria aj ďalšie rastliny, ktoré patria do čeľade borovice. Existujú napríklad cédre - himalájske a libanonské.
Kategória: Tisy