Kompostéry
Kompostéry su riešením do každej modernej záhrady. Takáto záhradná architektúra je mimoriadne užitočná! Použitie na pozemku prináša množstvo výhod. Plastový kompostér umožňuje ekologické využitie organického odpadu a zároveň umožňuje jeho opätovné využitie. Podporuje spracovanie všetkých zvyškov na prírodné hnojivo. Používaním kompostéra sa zbavíte „mokrých“ odpadkov, pričom získate alternatívu k syntetickým hnojivám. Pozrite sa, aké je to jednoduché, ekologické a šikovné!
Plastové kompostéry a drevené kompostéry
Pri výbere záhradného kompostéra sa môžete rozhodnúť pre plastové alebo drevené modely. Drevené kompostéry sú prirodzenou možnosťou a ľahšie zapadnú do vášho záhradného priestoru. Plastový kompostér je oveľa lacnejšia a o niečo odolnejšia možnosť a je tiež oveľa jednoduchšie nádobu ročne vyčistiť. Oba modely využijete na kompostovanie vo vašej záhrade. Organický odpad môžete zbierať v otvorených alebo uzavretých kompostéroch. Otvorený kompostér môžete kedykoľvek doplniť, no kompostovanie zvyčajne trvá dlhšie. Uzavreté kompostéry urýchľujú proces kompostovania, ľahšie sa v nich udržia vhodné podmienky (primeraná vlhkosť a teplota). Kryt kompostéra zabraňuje úniku nepríjemných pachov, takže kompostovanie organického odpadu nie je tak zaťažujúce pre hostí využívajúcich záhradu.
Všetky výhody domácich kompostérov
Kompostéry, ktoré predávame, prinášajú moderné riešenie na uľahčenie správy záhrady a starostlivosti o rastliny. Ich steny vyrábame z plastov, ktoré sa rýchlo zohrejú a udržia vo vnútri správnu teplotu. To urýchľuje proces rozkladu biologického odpadu a zabezpečuje správne kompostovanie organických zvyškov. Do kompostérov ľahko vyhodíte pokosenú trávu, zhrabané lístie, narezané vetvičky, ale aj všelijaký iný organický odpad vrátane toho, ktorý pochádza z vašej kuchyne. Ekologická likvidácia kuchynského odpadu už teda nebude problémom. Rýchlo sa premenia na hnojivo použiteľné v záhrade. Kompost má oproti syntetickým hnojivám značnú výhodu. Čo ho odlišuje? V prvom rade ide o prírodné hnojivo, ktoré rastliny ľahko vstrebávajú. Zvyšky ovocia, pokosená tráva či kuchynský odpad obsahujú ešte množstvo mikro a makro prvkov, ktoré sa pri kompostovaní menia na veľmi výživné hnojivo. Živiny sú ľahko stráviteľné. Odpadá tiež strach z prehnojenia rastlín – kompost uvoľňuje živiny postupne, takže je menšia pravdepodobnosť prehnojenia rastlín.
Ako dobre kompostovať odpad? Ako zostaviť kompostér?
Recyklácia organických zvyškov v kompostéroch je šikovný spôsob, ako získať ďalšie prírodné hnojivo a zbaviť sa organického odpadu z vašej záhrady a domova. V kompostéroch môžete vyhodiť kuchynský odpad, pokosenú trávu, lístie či vytrhanú burinu. Organický odpad, správne kompostovaný, dokonca aj vo veľmi krátkom čase, môže byť pripravený na použitie. Otvorené kompostéry kompostujú odpad dlhú dobu. Poveternostné podmienky môžu proces urýchliť alebo spomaliť. Ak chcete svoj odpad rýchlo skompostovať, vyberte si termokompostéry – ich špeciálna konštrukcia urýchľuje kompostovanie, takže hotový kompost budete môcť rýchlo využiť.
Obsah kompostéra by nemal byť náhodný. Naplňte kompostér organickým odpadom: použite vyrúbané konáre stromov, trávu a kuchynský odpad. Vyhnite sa však pridávaniu dubových, jelšových alebo orechových listov – obsahujú triesloviny, ktoré bránia organickým zvyškom v správnom kompostovaní. Odložte kompostér na odľahlé miesto. V záhrade sa oplatí kompostér držať mimo dohľadu. Ohradenie kompostéra bude dobrý nápad – použite na to ploty alebo živé ploty. Za záhradnú architektúru je dobré schovať aj drevený alebo plastový kompostér: hodiť sa budú záhradné domčeky a prístrešky na náradie. Obzvlášť sa postarajte o ukrytie kompostéru vtedy, ak ste si vybrali model s veľkou kapacitou.
Ekológia nadovšetko
V našej ponuke nájdete kompostéry rôznych veľkostí. V závislosti od rozlohy záhrady a množstva odpadu vyprodukovaného na vašom hospodárstve si môžete vybrať správnu veľkosť produktu. Najmenším potrebám stačia kompostéry 380 l. Na väčších pozemkoch poslúžia kompostéry 850 l alebo veľké kompostéry 900 l. Toto jednoduché riešenie pomáha prevádzkovať záhradu alebo domáceho zeleninára ekologickým spôsobom. Pamätajte, že odpad zabezpečíte dostatočným prívodom vzduchu (preto kompostéry obsahujú vetracie otvory) a kompostér čistíte raz ročne, aby si kompost zachoval svoje prospešné vlastnosti. Žite ekologicky a investujte do dokonalého kompostéra pre vašu záhradu ešte dnes!
Ako zariadiť záhradu? Čo a kedy sadiť? Poradíme Vám!
Usporiadanie krásnej záhrady nevyžaduje zamestnať záhradníka. Dokážeme navrhnúť a usporiadať domáci priestor aj veľký pozemok svojpomocne, pokiaľ máme pripravený nápad na záhradu a dostatok času a entuziazmu na jeho realizáciu. Ako to spraviť? Najskôr je
Ako chrániť pozemok pred vetrom?
Silný vietor je v niektorých častiach krajiny oveľa silnejší ako v iných. Aj veterné počasie býva častejšie na jar a na jeseň, a predsa aj v týchto ročných obdobiach je záhrada miestom relaxu, zábavy a oddychu.
Ako navrhnúť záhradu? Naučte sa fázy plánovania zeleného priestoru
Krásna záhrada zahŕňa nielen stromy, kvety a rastliny, ale aj celú záhradnú architektúru, záhradný nábytok, dekoratívne prvky, osvetlenie a vonkajšie lampy, ba dokonca aj zavlažovací systém. Ak ste ešte len v štádiu plánovania domáceho priestoru,...