Kuríny pre sliepky
Založenie vlastného kurína má v dnešnej dobe množstvo výhod. Najdôležitejšou je, samozrejme, že nemusíme kupovať vajíčka z obchodu. Navyše vďaka chovu hydiny získate prírodné hnojivo, ktoré môžete neskôr použiť vo svojej záhrade alebo na vlastných záhonoch. Kuríny pre sliepky si samozrejme môžete postaviť aj svojpomocne, no nič vám nebráni v jeho kúpe, najmä ak na to nemáte potrebné zručnosti alebo čas.
Kuríny pre sliepky – určené na domáci chov a vždy čerstvé vajíčka – rastúci ekotrend
Ľudia si čoraz častejšie zakladajú domáce kuríny s veľkým výbehom, ktoré slúžia pre vlastnú potrebu. Tento trend získava popularitu nielen na vidieku či mimo mesta, ale aj v mestách a dokonca na záhradkách. Sliepky na vajcia alebo na mäso – odkiaľ pochádza nápad na chov na záhrade? Uvedomenie si pôvodu potravín, túžba vrátiť sa k prírode a jesť zdravé jedlo z overeného zdroja motivujú mnohých k založeniu domáceho kurína. Vlastné vajíčka od bio sliepok sa stávajú luxusom, najmä ak máte malé deti. Stabilný a pohodlný kurín splní vaše očakávania a navyše vám poskytne čerstvé vajíčka s istotou o ich pôvode.
Kuríny pre sliepky – materiál výroby
Odolný kurín, ktorý dokáže zvládnuť poveternostné vplyvy ako vlhkosť, slnečné žiarenie, či extrémne teploty, patrí medzi najlepšie možnosti. Záleží na materiáli, z ktorého je konštrukcia vyrobená. Výrobcovia často používajú kvalitné borovicové alebo jedľové drevo, ktoré navyše chránia proti plesniam. Impregnované drevo odoláva dažďu a snehu. Strechu zvyčajne pokrývajú bitúmenovou membránou alebo špeciálnou tkaninou, ktorá bráni zatekaniu, pričom sa vyhýbajú plechovým strechám, ktoré by sa v lete príliš prehrievali a v zime chladli. Siete, ktoré zabraňujú sliepkam opustiť kurín, vyrábajú z kovu alebo plastu.
Kurín musí vytvoriť primerané životné podmienky, aby sa zviera cítilo dobre. Teplota vo vnútri by mala byť ideálne okolo 16-18 stupňov Celzia. V lete nie je problém ju udržať, no čo počas zimy? Našťastie sliepky zvládajú nízke teploty, no nevystavujte ich mrazu, inak môžu prestať znášať vajíčka. Pred mrazmi sa oplatí zatepliť steny polystyrénom, utesniť malé okno a zvýšiť množstvo podstielky. Dbajte na vetranie, pretože zlé vetranie môže spôsobiť ochorenia nôh alebo stratu peria. V kurínoch môžete chovať aj iné zvieratá, napríklad králiky. Prezrite si produkty z našej predajne, ktoré určite zaujmú každého chovateľa.
Ako nájsť najlepšie miesto pre kuríny pre sliepky
Pri hľadaní vhodného miesta na zriadenie kurína začnite výberom lokality, kde nedochádza k záplavám ani pri daždi. Mierny sklon terénu pomôže odtoku vody. Zároveň zabezpečte, aby bolo miesto chránené pred vetrom, pretože sliepky nemajú rady prievan. Dbajte na to, aby lokalita poskytovala v lete tieň, ideálne s blízkym stromom, ktorý vtákom poskytne úkryt pred slnkom. Oplatí sa toto miesto osiať zmesami rôznych tráv a pravidelne ich dosievať, pretože vtáky trávu rýchlo vyzobú.
Kuríny pre sliepky – veľkosť na dvore
Hoci sliepky nie sú veľmi náročné, neznášajú preplnenosť. Preto záleží na rozmeroch kurína – malý priestor môže vyvolať hádky medzi hydinou, a nervózne sliepky nemusia znášať vajcia. Aké rozmery by mal kurín mať? Počíta sa s tým, že aj keď hydina v lete vstupuje do kurína iba na noc, na meter štvorcový by nemalo byť viac ako 3 – 4 sliepky.
Malý kurník pri dome si tiež vyžaduje primerané vybavenie
Ide o zabezpečenie nielen pohodlia sliepok, ale aj otázky hygieny a zdravia vtákov.
Kuríny pre sliepky – osvetlenie
Neustály prístup svetla je pre sliepky nevyhnutný. V lete to nie je veľký problém. Slnečné žiarenie umožňuje tvorbu vitamínu D, a tým umožňuje udržanie vhodnej hladiny vápnika a fosforu v organizmoch zvierat. Je dobré spomenúť aj baktericídnu funkciu slnka. Okno by malo byť umiestnené na juhovýchodnú stranu, aby pri nízkom slnku dopadali nejaké lúče aj do kurína. Na kratšie dni budete potrebovať doplnkový zdroj svetla, najlepšie s intenzitou 3 W / m2. Kurín sa oplatí vybaviť lampou s ovládacím panelom.
Miesto pre jedlo a vodu
Sem je najlepšie umiestniť cylindrické kŕmidlá, najmä tie, ktoré budú krmivo automaticky plniť. V kurníku pre cca 10 sliepok dobre poslúži kŕmidlo s kapacitou 15 kg a 5-litrové napájacie zariadenie. Okrem krmovín sliepky dychtivo jedia šupky a zelené časti rastlín a dokonca aj pokosenú trávu.
Hriadky a hniezda pre kurčatá
Sliepky kladú vajíčka do hniezd, ktoré by mali ideálne vyrobiť z dreva alebo preglejky. Každé hniezdo by malo mať rozmery približne 30 x 40 x 30 cm a slúžiť pre 3 sliepky. Hniezda vystelú senom alebo slamou a umiestnia ich vždy v najodľahlejšom rohu kurína. Hriadky slúžia sliepkam na sedenie alebo spanie. Drevo na ne musí byť dobre ohobľované, pričom každá sliepka potrebuje priestor asi 20 cm. Hriadky zavesia vo výške nižšej ako 1 meter, aby boli na rovnakej úrovni a sliepky sa o miesta nehádali.
Kuríny pre sliepky – s výbehom
Kurín nie je len domček, ale aj voľný výbeh, ktorý sliepkam umožní voľný pohyb na čerstvom vzduchu. Pevná sieť musí zabezpečiť vhodný výbeh pre sliepky a ochrániť ich pred predátormi. Medzi nebezpečné dravce pre sliepky patria líšky, kuny a jazvece. Sieťka tiež bráni vašim domácim miláčikom dostať sa von. Stránka našej predajne ponúka krmivo pre vtáky, ktoré Vás určite zaujme!
Ako Postaviť kurník
Čerstvé vajcia priamo od sliepky? Je to možné! Čoraz viac ľudí sa rozhoduje kúpiť si sliepky a chovať ich vo vlastnej domácej záhrade. Sliepky nie sú extrémne náročné, ich chov je jednoduchý a ich výhody sú veľké. Pre chovné sliepky však budete ...