Ovocné kríky a stromy
Ovocné kríky a stromy: populárne a vzácne vybrané druhy ovocných rastlín.
- Malina (Rubus idaeus) rastie silno a vytvára robustné výhonky pokryté páperím, pričom hustota kríkov závisí od odrody. Maliny môžu mať červenú, žltú, fialovú alebo čiernu farbu. Ich ovocie chutí sladko a je bohaté na vitamíny A, C, B2 a PP. Ideálne sa hodí na priamu konzumáciu, ako čerstvý doplnok do zákuskov alebo na prípravu konzerv. Pôdu vyberte úrodnú, dobre odvodnenú a vlhkú, s mierne kyslou reakciou. Maliny potrebujú silný rez, preto na jeseň orežte len tie, ktoré už priniesli ovocie, keďže plody sa tvoria na minuloročných výhonkoch.
- Ostružina (Rubus fruticosus) - jedná sa o trvalý ovocný ker s dlhými výhonkami ovocia dosahujúcimi až 2,5 m, preto by sa mali podoprieť. Ovocie na dvojročných výhonkoch od augusta do októbra. Ostružinové ovocie je čierne, chutné a šťavnaté s mierne kyslou chuťou. Môžete si pripraviť domáce zaváraniny a vynikajúce šťavy alebo ich priamo konzumovať. Ostružina rastie najlepšie na slnečných alebo polotieňových miestach. Vyžaduje úrodnú, humusovú a mierne vlhkú pôdu. Rovnako ako pri malinách, po plodení orežte všetky výhonky, pretože toto ošetrenie zohráva dôležitú úlohu pri pestovaní tohto druhu.
- Ríbezľa (Ribes) - jeden z najpopulárnejších ovocných kríkov pestovaných v záhradách, ktoré dorastá do výšky 1,5 m. Sú to kríky, ktoré rastú každoročne veľmi hojne. Plody majú sladko-kyslú chuť, a preto najlepšie chutia vo forme džemov alebo džúsov. Sú bohaté na vitamíny C, B, A a mnoho ďalších zdravých vlastností. K dispozícii v čiernej, červenej a bielej farbe. Vyskytujú sa vo forme kríkov alebo stoniek. Rybíz rastie najlepšie a nesie ovocie na slnečných pozíciách. Tolerujú prakticky akýkoľvek typ substrátu. Rezanie ríbezlí je kľúčovou starostlivosťou o ošetrenie. Pre rastliny s vysokými stonkami a radmi sa používa iná technika, taktiež aj v závislosti od ich farby.
Dalšie ovocné kríky
- Egreš (Ribes uva-crispa) - je to tradičný ker, ktorý sa často pestuje v domácnostiach alebo záhradkách určených na pestovanie. Tento trnitý ker dosahuje výšku až 1,5 m. Jeho sladko-kyslé ovocie je skutočnou vitamínovou bombou. Egreš má rád slnečné alebo polotieňové polohy a úrodnú pôdu s mierne kyslou reakciou. Rovnako ako väčšina kríkov, mala by sa z času na čas orezávať. Prvý rez vysadených kríkov by sa mal robiť 10 cm nad zemou.
- Arónia (Aronia melanocarpa) - sú ovocné kríky s dlhou životnosťou, ktorý dorastá do výšky 2,5 m. Má čierne ovocie, chutné a veľmi zdravé, ktoré je známe svojimi blahodárnymi liečivými a výživovými vlastnosťami pre telo. Najlepšie rastie na úrodných, vzdušných a slnečných pôdach. Je veľmi odolný voči chorobám a škodcom.
Moruša
- Moruša (Morus) - je to veľký ker, ktorý sa v dospelej podobe podobá stromu dosahujúcemu výšku až 10 - 15 metrov. Ostružiny, či už čierne alebo biele, majú veľké a veľmi chutné plody. Obsahujú množstvo vitamínov a ponúkajú mnohé výživové výhody. Pestujú są najlepšie a prinášajú ovocie na úrodných a ľahkých pôdach a na slnečnom mieste. Moruše nevyžadujú rezanie, najlepšie je nechať ich v prírodnej forme.
- Gaštan (Castanea sativa) dorastá do výšky 20 - 30 metrov a vytvára široko rozprestreté koruny, takže ho pestovatelia odporúčajú len do veľkých záhrad alebo parkov. Na Slovensku ho môžete pestovať, najmä v teplejších oblastiach. Stromy odolajú teplotám až do -30 stupňov, no pred zimou musíte mladé rastliny zakryť, ak sú vystavené mrazu. Gaštany vysádzajte na pokojnom, teplom a pred vetrom chránenom mieste. Nevyžadujú špeciálnu pôdu, len úrodnú, dobre odvodnenú a mierne kyslú. Rez stromov nie je potrebný, s výnimkou odstránenia zamrznutých výhonkov. Gaštany dozrievajú v októbri a novembri a ceníme si ich výživové hodnoty a bohatý obsah vitamínov. Gaštan sa často mýli s bežným pagaštanom, hoci plody vyzerajú podobne, nejde o tú istú rastlinu. Plody pagaštanu konského nie sú jedlé.
Ovocie a oriešky
- Lieska (Corylus avellana) – ide o vysoký ker dosahujúci výšku až 5 metrov. Požiadavky tohto druhu nie sú veľké. Preferuje slnečné alebo čiastočne zatienené miesta. Má rada úrodnú, mierne vlhkú pôdu. Mladé kríky prosperujú veľmi dobre, takže nie je potrebné ich rezať. Plody tohto kríka sa bežne nazývajú lieskové orechy, ktoré sa zbierajú systematicky od septembra do októbra. Môžu sa jesť surové alebo ako doplnok mnohých jedál. Ich konzumácia má veľmi priaznivý vplyv na zdravie.
- Rakytník (Hippophae rhamnoides) dorastá do výšky 3-6 metrov a má pomerne nepravidelný rast, čo ho robí vhodným len pre veľké záhrady. Často sa vyskytuje na väčších výsadbách, ako sú parky alebo námestia. Je to dekoratívna rastlina vďaka oranžovým plodom a pôsobivým šedo-strieborným listom. Ovocia dozrievajú na jeseň samičkám, ale iba vtedy, keď je mužský typ v blízkosti. Odporúča sa zozbierať ich po prvých mrazoch, pretože potom majú jemnejšiu chuť. Sú vhodné na džemy, konzervy a šťavy. Tento ker potrebuje piesočnatý, zásaditý podklad a slnečnú polohu. Rastie pomerne pomaly, preto nenávidí rezanie.
- Brusnica (Vaccinium macrocarpon) je vždyzelený ker, ktorý pestujete nielen pre zdravotné prínosy plodov, ale aj pre jeho dekoratívny vzhľad. Plody, červené až vínové, dozrievajú v októbri a vynikajú vysokou výživovou, chuťovou a liečivou hodnotou. Sú ideálne na konzervovanie, sušenie a mrazenie. V prírode brusnice rastú na močariskách a rašeliniskách, takže v záhrade potrebujú kyslú, humóznu a vlhkú pôdu. Uprednostňujú slnečné polohy. Na zimu je dobré kríky zakryť.
Kategória: Rastliny a sadenice
Jedlé kvety, ktoré si môžete vypestovať vo svojej záhrade
Pestovanie záhrady je vzrušujúca činnosť, ktorá vám umožní vychutnať si krásu rastlín, ale aj ich úrody a čerstvé, zdravé potraviny. Výberom správnych druhov rastlín, sadeníc a kvetov do vašej záhrady vytvoríte nádherné pestrofarebné kompozície rôznych tv
Medonosné rastliny, ktoré môžete pestovať vo vašej záhrade alebo na balkóne
Medonosné rastliny sú nielen výborným zdrojom potravy pre včely a iný opeľujúci hmyz, ale môžu byť aj krásnou ozdobou vašej záhrady či balkóna. Pestovanie medonosných rastlín môže priniesť mnohé výhody pre životné prostredie aj pre vás samotných, pretože
Čo je to mykoríza? Ako ju využiť svojpomocne v záhrade?
Mykoríza je fenomén zásadného významu pre zdravie rastlín a úrodnosť pôdy. Ide o symbiózu medzi koreňmi rastlín a hubami, v dôsledku čoho profitujú obe strany. Mykorízne huby rozvíjaním svojich hýf okolo koreňového systému rastlín vytvárajú sieť koreňovýc