5 najčastejších chýb pri zariaďovaní kúpeľne
Kúpeľňa je popri kuchyni a spálni jednou z najdôležitejších miestností v každom dome a byte. Ide predovšetkým o úžitkový priestor, no oplatí sa Vám ho navrhnúť esteticky. Správne usporiadanie kúpeľne vám umožní nielen efektívnu rekonštrukciu kúpeľne, ale aj vytvorenie moderného, funkčného, pekného a hlavne komfortného interiéru. Pri rekonštrukcii však často dochádza k nevhodným rozhodnutiam, ktoré sťažujú a znepríjemňujú neskoršie používanie kúpeľne.
Pozrite sa, akých najčastejších chýb sa dopúšťame a čo by ste mali robiť, ak sa im chceme vyhnúť.
V tomto článku:
1. Čo je dôležité pri zariaďovaní kúpeľne?
2. Ako urobiť dobrú renováciu?
3. Najčastejšie chyby pri zariaďovaní kúpeľne
Čo je dôležité pri zariaďovaní kúpeľne?
Pri jej rekonštrukcii v prvom rade dbajte na to, že sa práca začne vhodným projektom. Naplánujte si, aké prvky chcete v kúpeľni umiestniť a ako ich chcete rozmiestniť v priestore. Vďaka tomu sa pri práci vyhnete chaosu a vy sa nebudete musieť rýchlo rozhodovať. Je dobré urobiť si zoznam materiálov a produktov, ktoré potrebujete, a pripraviť krátky odhad nákladov. Plánované práce vám pôjdu rýchlejšie a kúpeľňa bude skôr pripravená na použitie. Dobrý projekt však znamená aj menej možných chýb.
Pri navrhovaní pamätajte na dodržanie vhodných vzdialeností medzi jednotlivými prvkami. Dbajte na to, nech medzi keramikou (sprchový kút, vaňa, umývadlo ale aj WC) bolo dostatok priestoru - aspoň 20-30 cm. Táto vzdialenosť Vám umožní použiť tieto prvky. Uistite sa, že sa sprchové dvere dajú voľne otvárať, ak sú krídlové. Táto zásada je dôležitá aj pri kúpeľňovom nábytku – potrebujeme priestor pred ním na otváranie dverí, aby sa dalo dostať dovnútra.
Ako urobiť dobrú renováciu?
Ak máte problémy s dizajnom priestoru svojpomocne, obráťte sa na špecialistov. Môžete využiť služby profesionálneho interiérového dizajnéra alebo požiadať o vypracovanie projektu v našej predajni - dizajnová služba je dostupná v internetovom obchode ako aj v našich kamenných predajniach.
Pri rekonštrukcii nezabudnite miestnosť dobre pripraviť. Ak projekt zahŕňa výmenu dlaždíc, rozbite starý povrch. Odstráňte tiež všetky nepotrebné prvky, keramiku, ktorú chcete vymeniť a doplnky, ktoré sa už do nového interiéru nehodia. Naplánujte inštalácie a namontujte ich na správne miesta, potom zarovnajte steny a podlahu tak, aby bolo možné položiť novú dlažbu.
V prípade malej kúpeľne pamätajte na to, aby ste tam nedávali príliš veľa prvkov. Nezabudnite dbať na to, aby prístup ku každému produktu bol možný. Vďaka tomu bude kúpeľňa plne funkčná a jej používanie bude príjemné.
Najčastejšie chyby pri zariaďovaní kúpeľne
Pri navrhovaní samostatnej kúpeľne nie je ťažké urobiť chybu. Najdôležitejšou úlohou je schopnosť všimnúť si ich vo fáze návrhu - potom bude ľahšie opraviť akékoľvek chyby.
Vyhnite sa nižšie uvedeným chybám:
1) Nedostatok miesta a príliš veľa komponentov
Malé kúpeľne nie sú priestory, ktoré nemusia byť navrhnuté s osobitnou starostlivosťou. Najčastejšou chybou je umiestnenie príliš veľkého množstva predmetov na príliš málo miesta. Je lepšie naplánovať umiestnenie menšieho počtu výrobkov, ale poskytnúť dobre veľký využiteľný priestor - to nie je zlé riešenie v malých kúpeľniach. Vyhnite sa do takýchto miestností umiestneniu vysokej vaničky a príliš veľkých zostáv kúpeľňového nábytku. V takomto prípade by ste sa mali rozhodnúť pre sprchové kúty v kúpeľni a menšie, ale praktickejšie kúpeľňové skrinky.
2) Umiestnenie vane do malej kúpeľne
Pri zariaďovaní kúpeľne je častou chybou vkladanie vane do malých interiérov. Nezabúdajte, že miestnosť je predovšetkým úžitková a mala by byť pohodlná a vaňa je veľký prvok, ktorý dokáže výrazne zmenšiť využiteľný priestor. Je dobré, najmä do malej kúpeľne, dať namiesto vane sprchový kút.
3) Nedostatočné vetranie
Vhodné vetracie otvory zaisťujú dobré prúdenie vzduchu a chránia nábytok pred vlhkosťou. Dobré vetranie je obzvlášť dôležité v malých miestnostiach. Vetracie mriežky umiestnite, aby bola možná cirkulácia vzduchu – vetranie v kúpeľniach je dôležité a z tohto pravidla neexistujú žiadne výnimky. Okrem vetracej mriežky používajte aj dvere s vetracím výrezom, tiež často otvárajte okná a vetrajte kúpeľňu. Ak sa voda ohrieva plynovými sporákmi, dodatočne sa postarajte o snímače oxidu uhoľnatého a plynu.
4) Nevhodná dlažba
Pri zariaďovaní kúpeľne je najčastejším rozhodnutím položiť dlažbu a obklady. Sú ideálne do kúpeľní - ľahko sa čistia a sú odolné voči vlhkosti. Často však majú šmykľavý povrch, čo môže byť nebezpečné – po opustení vane či sprchy sa vám na takomto povrchu ľahko pošmykne. Preto dbajte na to, aby boli vybrané produkty protišmykové a bezpečné.
5) Zlé osvetlenie
Posledným bodom v zozname najčastejšie robených chýb pri zariaďovaní aranžmánu je nesprávne osvetlenie. Svetlo sa Vám oplatí rozdeliť na hlavné a pracovné. Hlavné svietidlo je zvyčajne závesné svietidlo, ktoré je namontované v strednej časti stropu. Často ho možno nahradiť niekoľkými rovnomerne rozmiestnenými svietidlami s LED žiarovkami.
Dôležité je aj pracovné osvetlenie zrkadla. Nainštalujte svetlo na obe strany zrkadla tak, aby neosvetľovalo zrkadlo samotné, ale vašu tvár. Pekne osvetlené zrkadlo môže pôsobiť esteticky, ale nie je praktické, pretože odrazené svetlo sa môže ukázať ako nevhodné.
Inšpirujte sa!
Pokladanie panelov symetricky alebo asymetricky | |
Štýlová povrchová úprava stien v kuchyni – čo na kuchynskú stenu namiesto dlaždíc? | |
Podložka pre vinylové panely – ktorú si vybrať? |