5 pravidiel, ktoré treba mať na pamäti pri manipulácii s koženými sedačkami
Ak plánujete kúpiť kožený gauč do obývačky, mali by ste vedieť, ako sa o neho postarať. Až potom vám bude zaručené, že zostane vo veľmi dobrom stave po mnoho rokov. Nie je nezvyčajné, že sa sedačka pri používaní zašpiní, alebo sa na nej objavia rôzne škrabance či škvrny. Zoznámte sa s 5 osvedčenými tipmi, ktoré vám pomôžu vedieť, ako reagovať v danej situácii.
Starostlivosť o kožu závisí od jej špecifického typu
Dbajte na to už pri výbere koženej sedačky u predajcu. Oboznámte sa s krátkymi všeobecnými charakteristikami kože a jej najobľúbenejšími typmi, ktoré sa často používajú ako čalúnenie na sedacie súpravy.
Niekoľko faktov o koži
-
Vzhľadom na to, že ide o prírodný materiál živočíšneho pôvodu, vyznačuje sa nepravidelným povlakom. Všetky mikro škrabance dokazujú svoju pravosť.
-
Vďaka tomu je každá pohovka alebo sedačka jedinečná.
-
Najdôležitejšou vlastnosťou akéhokoľvek prírodného materiálu je skutočnosť, že funguje po celú dobu. To znamená, že prírodná koža si zachováva svoju elasticitu. V závislosti od okolností sa môže natiahnuť alebo zmenšiť. Vďaka tomu je tiež veľmi univerzálna. Kožou môžete očalúniť tvrdšie ale aj mäkšie pohovky a sedačky.
Hladká, pigmentovaná pokožka
To je zďaleka najpopulárnejšia zo všetkých typov kože. Jednoduchá údržba a pravidelná starostlivosť. Na dotyk sa zdá byť dosť chladná. Podľa toho je možné ju odlíšiť od zvyšku.
Koža s viditeľnými pórmi, anilín
Oveľa jemnejšia, a preto vyžaduje väčšiu opatrnosť ako v prípade hladkej kože. Okrem toho je teplá a príjemný na dotyk.
Pamätaj!
Ak sa na povrchu pohovky drží kvapka vody, znamená to, že je pokrytá kožou, ktorá je odolnejšia voči nečistotám, a preto sa ľahšie čistí. Keď však voda zmizne a po nej zostane iba tmavá, malá škvrna, je potrebné pripomenúť, že tento typ kože je citlivejší a zraniteľnejší. Vyžaduje si to aj väčšiu pozornosť a starostlivosť.
Preto skôr, ako sa rozhodnete kúpiť koženú sedačku, premýšľajte o tom, o akú kožu sa jedná. To má zásadný význam predovšetkým preto, že v závislosti od materiálu sa pohovka bude počas používania správať trochu inak.
Univerzálne činnosti alebo jemné utieranie suchou handričkou
Boli rozdelené podľa frekvencie opakovania.
-
Raz týždenne
Bez ohľadu na to, aké má čalúnenie sedačka alebo iný druh pohovky, stojí za to sa pravidelne zbavovať nahromadenej vrstvy prachu z jej koženého povrchu. Prach dôkladne odstráňte suchou handričkou.
-
Raz alebo dvakrát ročne
Raz alebo dvakrát za rok môžete bez ohľadu na typ čalúnenia povrch navlhčiť. Je tiež potrebné potrieť trochou včelieho vosku, počkajte asi 2 hodiny a vosk utrite vlnenou handričkou kruhovými pohybmi.
Starostlivosť podľa typu kože
Okrem toho používajte aj nasledujúce tipy na pravidelné čistenie podľa typu kože.
-
Pigmentovaná koža
Z času na čas ich môžete utrieť vlhkou handričkou z prírodného materiálu.
-
Koža s viditeľnými pórmi
Vzhľadom k tomu, že rýchlo absorbujú nielen vodu, ale aj škvrny z tuku alebo bahna, nečistoty vytvorené na jeho povrchu sa ťažko odstraňujú. Preto používajte len tie prípravky, ktoré sú špeciálne určené pre anilínovú kožu.
Vaše pohyby by mali byť hladké a jednotné. Najlepšie je čistiť kožu od jedného švu k druhému, aby sa zabránilo akýmkoľvek nevzhľadným škvrnám.
Používajte prostriedky ktoré sú určené na ošetrovanie kože a pre pravidelnú starostlivosť
Na trhu existuje mnoho rôznych druhov čistiacich prostriedkov na kožu. Za zmienku stojí aj mlieko, ktoré nielen odstraňuje nečistoty, ale aj vyživuje celý povrch čalúnenia a leštidiel a utierok prispôsobených kože.
Z času na čas tiež stojí za to impregnovať čalúnenie špeciálnym impregnačným krémom. Naneste tenkú vrstvu priamo na povrch bavlnenou handričkou. Pamätajte však, že pravidelne, v tomto prípade neznamená často. Raz za pár mesiacov to stačí.
Vyhnite sa experimentovaniu
Ak si nie ste istí, aké prostriedky na kožu môžete použiť, prečítajte si o nich lepšie na internete alebo sa spýtajte niekoho, kto má lepší nápad. Nepokúšajte sa s rôznymi typmi prípravkov, ktoré napriek tomu, že dobre fungujú na iných povrchoch, môžu natrvalo poškodiť alebo zafarbiť povrch jemnej prírodnej kože. Stojí za to dosiahnuť pre také opatrenia, ktoré výrobca odporúča.
Pamätaj!
Prírodná koža má vlastnú ochrannú vrstvu, ale môže sa ľahko poškodiť nevhodnými čistiacimi prostriedkami. Ide o tie, ktoré sú založené na amoniaku alebo alkohole.
Vzniknuté škvrny odstráňte čo najskôr
Pamätajte, že čerstvá špina sa oveľa efektívnejšie a ľahšie s takého jemného povrchu ako je prírodná koža čistí. Najskôr nepoužívajte chemikálie, ale vzniknutú škvrnu utrite mäkkou špongiou alebo handričkou. Tiež nezabudnite byť jemný. Silné a trvalé trenie môže ovplyvniť štruktúru čalúnenia.