Aké dlaždice na vonkajšie schody?
Pozrite si najzaujímavejšie a najpraktickejšie nápady! Exteriérové schody sú jedným z najdôležitejších prvkov súkromných domov, ako aj iných budov. Materiál, ktorý sa najčastejšie volí na ich konečnú úpravu, je podlahová dlažba. Pri výbere dlažby na exteriérové schody sa prihliada najmä na ich vzhľad.
Existujú však ďalšie rovnako dôležité funkcie, ktorým by sa mala venovať pozornosť. Aby vám schody slúžili dlhé roky, materiály, ktorými boli dokončené, majú byť nielen estetické, ale taktiež mať aj tie najkvalitnejšie parametre.
V tomto článku:
1. Dlažba na schody do exteriéru – na čo si dať pozor pri výbere?
2. Aký materiál na schody do exteriéru si vybrať?
4. Protišmyková dlažba – na čo si dať pozor pri jej ukladaní?
Dlažba na schody do exteriéru – na čo si dať pozor pri výbere
Aké parametre si treba všímať pri výbere takejto dlažby? Neustále budú vystavené nepriaznivým poveternostným podmienkam. Z tohto dôvodu musí dlažba na schody spĺňať normy, ktoré určujú jej tepelnú odolnosť a mrazuvzdornosť. Montáž dlaždíc, ktoré nespĺňajú vyššie uvedené požiadavky, je neprijateľná, preto treba výber dlaždíc na vstupné schodisko dôkladne zvážiť.
Neboja sa vody - nasiakavosti dlaždíc
Parameter absorpcie vody je veľmi dôležitý. Dlaždice na exteriérové schody majú mať kompaktnú a uzavretú štruktúru. Vďaka tomu sa im voda nedostane do pórov. Hustá štruktúra materiálu zabezpečí, že sa obklad rýchlo nepoškodí. Dlažba, ktorá ľahko absorbuje vlhkosť, sa tiež rýchlo láme a praská. Vyberajte si preto materiály s maximálnym stupňom nasiakavosti 3 %. Môžete tu spomenúť aj mrazuvzdornosť – ochranu pred nízkymi teplotami. Výrobcovia ho označujú symbolom snehovej vločky.
Protišmykové, teda bezpečné
Jednou z najdôležitejších vlastností základnej dlaždice, podstupníc, schodiskových stupňov a schodiskových soklov dostupných v našom obchode sú ich protišmykové vlastnosti. Udržia vás v bezpečí tým, že zabránia nebezpečným pošmyknutiam a pádom. Tento parameter je označený symbolom R a začína číslom 9 a končí číslom 13. Protišmykové vlastnosti pod R9 znamenajú, že dlažba je šmykľavá a nie je vhodná na vonkajšie použitie. Najlepšou voľbou pre exteriérové schody je R11-R13.
Blato, sneh a dážď na schodoch môžu výrazne znížiť protišmykové vlastnosti. Čím vyššie číslo R, tým je väčšia bezpečnosť používania schodov. Môžete sa rozhodnúť aj pre stupnice s drážkovaným povrchom. Ich drážky navyše chránia pred pošmyknutím.
Trvácne a odolné exteriérové dlaždice
Dlažby exteriérové sa používa mimoriadne intenzívne, preto je dôležitá aj trieda oteru. Materiál na schody sa musí vyznačovať vysokou oteruvzdornosťou a trieda oteru by mala byť 4 alebo 5.
Exteriérové dlaždice schodov by mali byť odolné aj voči akémukoľvek mechanickému poškodeniu. Tvrdosť v rozmedzí 7-8 im zabezpečí vysokú schopnosť odolávať prasklinám a škrabancom.
Dlažba na schody musí byť odolná aj proti ohybu. Každodenné používanie schodov spôsobuje tlak a napätie na ich hranách. Pre vonkajšie použitie hľadajte hodnotu nie nižšiu ako 27 MPa.
Suma sumárum – dlaždice na schody musia byť trvácne a zároveň odolné a musia mať stabilný a nevyhnutne protišmykový povrch.
Aký materiál na exteriérové schody si vybrať?
Na trhu je dostupných veľa produktov na konečnú úpravu schodiska v exteriéri. Líšia sa vlastnosťami, dizajnom a cenou. Spoznajte tie najobľúbenejšie a najpoužívanejšie z nich.
Gresová dlažba - najobľúbenejšia povrchová úprava schodov
Gres a gresová dlažba sú materiály, ktoré sa najčastejšie vyberajú na vonkajšie povrchové úpravy. Vyznačuje sa najvyššími pevnostnými parametrami. Gres má vysokú triedu oderu, neabsorbuje vodu, je odolný voči mrazu a meniacim sa poveternostným podmienkam.
Zatiaľ čo neglazovaný technický gres má všetky tieto vlastnosti a je ideálnym materiálom, má nízke estetické hodnoty. Dychtivo sa umiestňuje na schodoch vedúcich do hospodárskych budov, garáží alebo pivníc, kde je estetika až druhoradá.
Alternatívou je glazovaný porcelánový gres, ktorý je z vonkajšej strany pokrytý dekoratívnou glazúrou a je dostupný v širokej škále farieb a rôznych veľkostí a tvarov. Gresové dlaždice sa ľahko udržiavajú v čistote, čo je nepochybne ich výhodou. Dlaždice stačí utrieť mopom, tlakovým čističom alebo jednoducho opláchnuť tečúcou vodou.
Slinkové dlaždice - elegantné a nadčasové
Slinok je vypálená zmes hliny a piesku. Vyrábajú sa z nej slinkové dlaždice s výbornými pevnostnými parametrami. Takáto dlažba je mrazuvzdorná, nenasiakavá, zároveň odolná voči poškodeniu a oderu. Ich drsné povrchy zaisťujú bezpečnosť a protišmykové vlastnosti. Slinkové dlaždice majú estetický vzhľad, pripomínajúci tehlu. Takže sú ideálne pre rustikálny a buržoázny štýl. Sú elegantným a vďačným materiálom na dokončenie stavby alebo záhrady. Používajú sa nielen ako dlažba na schody, ale aj na konečnú úpravu fasád a na terasu.
Prítomnosť v rôznych farbách a odtieňoch vám umožňuje ľahko prispôsobiť dlaždicu farbe strechy alebo fasády. Nepochybnou nevýhodou slinku je potreba pravidelného čistenia, pretože dlaždice sa ľahko zašpinia. Stopy topánok alebo dažďovej vody zanechávajú na povrchu slinku nevzhľadné škvrny a fľaky od vody. Je potrebné ich pravidelne čistiť. Napriek tomu je slinok nepochybne dobrým riešením pre vonkajšie schody.
Žula, pieskovec a travertín – kamenné schody
Pri výbere dlažby na vstupné schodisko sa môžete rozhodnúť pre prírodný kameň. Toto je však zďaleka najdrahšia možnosť. Takéto dlaždice zo žuly, pieskovca, travertínu, čadiča či mramoru sa objednávajú na mieru v kamenárskej dielni. Kamenné dlaždice na vonkajšie schody sú štiepané alebo pálené, vďaka čomu je ich štruktúra drsná a nekĺzavá. Vyznačuje sa vysokou odolnosťou voči oderu, vlhkosti, nečistotám ako aj vysokým a nízkym teplotám.
Žula je dostupná v mnohých farbách. Vyznačuje sa eleganciou povrchovej úpravy a dostupnosťou rôznych textúr tohto kameňa.
Pieskovec je menej odolný kameň ako žula a existujú rôzne druhy pieskovca, preto dbajte na jeho tvrdosť.
Travertín je prirodzene drsný materiál, vďaka ktorému sú vonkajšie obklady schodiska protišmykové. Pre svoju nízku odolnosť a náchylnosť na poškriabanie vyžaduje ochranu živicou.
Kamenné schody sú mimoriadne elegantným doplnkom fasády. Zdôrazňujú štýl domu a hodia sa ako k moderným, minimalistickým, tak aj ku klasickým a rustikálnym stavbám. Nevýhodou je nutnosť pravidelne ich impregnovať. Systematicky by ste mali používať prostriedky na čistenie kameňa a také, ktoré ho ochránia pred zafarbením a vyblednutím.
Dlažba v exteriéri - chyby
Vyberajúc dlažbu je najčastejšou chybou ich výber, pričom sa berie do úvahy len to, v akých farebných variantoch sú dostupné. Samozrejme je dôležité, aby vonkajšie dlaždice s schodiskovou dlažbou ladili s farbami domu. Netreba však zabúdať, že vstupné schody do domu sú najviac využívaným miestom, vystaveným vysokej záťaži. Venujte preto zvláštnu pozornosť charakteristikám odolnosti spomenutým vyššie. Hlboké a pozdĺžne drážky ovplyňujú ich protišmykové vlastnosti a odolnosť.
Je dobré zvoliť materiál vhodný pre spôsob použitia, v príslušnej triede oteru. Schodiskové dlaždice by mali mať štruktúru s nízkou pórovitosťou, aby ich povrch neabsorboval vodu, poskytovali protišmykové vlastnosti a tým minimalizovali riziko pošmyknutia na celej ploche.
Akú dlažbu na schodisko si vybrať?
Stačí venovať pozornosť daným aspektom a nákup bude pre Vás jednoduchší. Dlažba na vonkajších schodoch a dlažba na terase vám bude slúžiť dlhé roky a zdobiť dom svojim vzhľadom. Preto sa pri dokončovaní domu a terasy oplatí venovať tomuto prvku väčšiu pozornosť.
Protišmyková dlažba – na čo si dať pozor pri ich ukladaní?
Dôležitou otázkou je aj proces montáže a vhodná úprava vonkajších schodov. Exteriérová schodisková dlažba a na terasu vyžadujú použitie vhodných prípravkov na ich osadenie. Vhodné lepidlo musí byť schopné odolať rôznym teplotným rozsahom a byť odolné voči poveternostným vplyvom. Voda v dlažbe zníži ich životnosť, aj keď sa použije odolný materiál.
Pri ukladaní dlaždíc na povrchy ako sú schody, verandy, balkóny či terasy dbajte na ich estetiku. Vyberte si správnu veľkosť a textúru. Keď sa rozhodnete pre rovnaké rozmery a rovnomerné okraje, je lepšie zvoliť rektifikované dlaždice. Použite v nich škáry so šírkou cca 2 mm, čím zabránite tomu, aby boli škáry veľmi viditeľné. Pamätajte tiež na to, že čím menší je povrch dlaždíc, tým viac škár bude.
Voľba povrchu veľkoformátových dlaždíc je čoraz bežnejšia. Dlaždice na schody sú bežne používaným materiálom. Stáva sa však, že ďalším zvoleným materiálom okrem dlažby je prírodné drevo na celej ploche schodiska. Výber je vždy na vás, pamätajte však na to, že takýto obklad schodov má mierne drsnú štruktúru a najmä po daždi schody stratia svoje protišmykové a mrazuvzdorné vlastnosti. Venujte zvláštnu pozornosť ich správnemu zabezpečeniu.
Inšpirujte sa!
Ktoré drevo je najlepšie na schody? | |
Škárovanie obkladov krok za krokom | |
Aké dlaždice do kuchyne na stenu - najzaujímavejšie návrhy na stenu nad pracovnú dosku |