Ako chrániť záhradný bazén v zime?

16.02.2021

 

 

Záhradný bazén sa nachádza v čoraz väčšom počte záhrad. Je to skvelý spôsob ochladenia a zároveň skvelá zábava pre deti. Aby ste si v lete mohli vychutnať čaro vlastného bazéna mali by ste ho riadne chrániť pred pôsobením mrazu a snehu. Nízke teploty môžu poškodiť jeho povrch a najdôležitejšie prvky. Existuje však spôsob ako tomu zabrániť a vyhnúť sa tak zbytočným nákladom pred ďalšou letnou sezónou. Poradíme vám, ako zabezpečiť bazén pred zimným obdobím.

 

Voda v bazéne – vylievať na zimu alebo nie?

Bazény - Merkury Market

Celoročný bazén

 

Ako správne pripraviť bazén na zimu? Najväčšou dilemou je, či vypustiť všetku vodu alebo ju nechať. Je absolútne zakázané vypúšťať všetku vodu z bazéna. Dôvodom je zamrznutá voda, ktorá sa nachádza v zemi pod stenami bazéna. Jej objem sa zväčšuje a tlačí na povrch bazéna. Ak sa zbavíte všetkej vody z bazéna, tlak bude vychádzať iba zo zeme. Ak v bazéne necháte dostatok vody, odpor bude z oboch strán zabezpečený. Z bazéna je potrebné vyliať toľko vody aby bola hladina približne 20cm pod všetkými zariadeniami ako sú napríklad trysky a iné zariadenia ktoré váš bazén má.

 

Nafukovacie bazény

 

Pokiaľ ide o nafukovacie bazény mali by ste postupovať inak ako pri celoročných bazénoch. V demontovanom bazéne by nemala ostať ani kvapka vody, pretože zväčšenie objemu vody pri mraze môže poškodiť materiál, z ktorého je bazén vyrobený. Ak zima nebýva mrazivá a voda vo vašom bazéne nezamrzne, vplyvom toho že sa bazén nepoužíva viac mesiacov sa v ňom môžu hromadiť baktérie. To zase vedie k hnilobe - znehodnoteniu materiálu. Vodu najlepšie vypúšťať otvorením ventilu, ktorý je na to určený.

 

Čistenie bazénu

 

Príprava bazéna na zimu zahŕňa aj jeho dôkladné vyčistenie, ktoré by ste mali začať odstránením lístia a iných nečistôt pomocou sitka. V ďalšom kroku musíte vyčistiť steny bazéna, tak aby sa tam v zime nevyvíjali žiadne mikroorganizmy. Môžete to urobiť pomocou kefy na čistenie stien bazéna a príslušných čistiacich prostriedkov. V obchode Merkury Market nájdete rôzne príslušenstvo na čistenie bazénov, ktoré vám uľahčia prácu.

 

Starostlivosť o správnu hladinu v bazéne - celoročný bazén

 

Záhradné bazény v zimnom období musia mať správne pripravenú vodu. Nestačí teda vypustiť prebytočnú tekutinu z ich nádrže. Voda ponechaná v bazénoch musí mať správne PH. Jeho hladina by mala byť približne 7,0 – aby sa na jar na materiáli nádrže neobjavili riasy. Môžete prijať ďalšie opatrenia na ochranu bazéna vo vašej záhrade pred výskytom rias – napríklad prípravok Stop Alga proti riasam.

 

Ako chrániť bazén pred tvorbou ľadu

 

Mrznúca voda, ktorá zväčšuje svoj objem môže poškodiť nádrž. Ak sa tomu chcete vyhnúť, môžete použiť jednoduchý trik. Spočíva v tom, že necháte vo vode predmety z plastu alebo polystyrénu – napríklad detské hračky. Potom by ste ich mali spojiť lankom a umiestniť ich šikmo cez bazén, tak aby plávali na hladine počas zimy. Budú plniť funkciu po domácky vyrobených bójí, ktoré sa postarajú o to aby sa hladina vlnila, vďaka čomu sa zabráni procesu možného zamrznutia vody.

 

Ochrana bazénových ventilov

 

Aby ste chránili bazén pred zimou, musíte z jeho hlavnej nádrže odstrániť vodu a urobiť niekoľko ďalších krokov potrebných pre správnu činnosť bazéna. Musíte pevne uzavrieť všetky ventily v línií skimmera. Rovnako to platí aj pre dýzy (ak sú súčasťou bazéna). Mali by ste tiež odstrániť vodu z filtrov a vykurovacieho systému. Potom musíte trysky zablokovať špeciálnymi zátkami.

 

Záhradný bazén - na zimu ho zakryť alebo schovať?

 

Ak svoj bazén pripravujete na zimu, určite vás zaujíma, či je lepšie ho zakryť alebo ho schovať. Odpoveď na túto otázku sa bude líšiť v závislosti od typu bazénu, ktorý vlastníte.

 

Stojanový nafukovací bazén

 

Materiál, z ktorého sú stojanové bazény vyrobené, nie je odolný voči faktorom, ako sú negatívna teplota a iné nepriaznivé poveternostné podmienky, ktoré prevládajú počas zimy. Najlepšie urobíte, keď ho uskladníte v miestnosti, ktorá je správne izolovaná a pokiaľ možno vykurovaná. Mali by ste bazén zrolovať a potom ho zaistiť ďalšou ochrannou vrstvou, napríklad bublinkovou fóliou, ktorá ochráni materiál pred mechanickým poškodením. Vzhľadom na to, že konštrukcia stojatých bazénov pozostáva z niekoľkých inherentných prvkov, bude najlepšie, ak ich počas zimy umiestnite vedľa seba do jednej miestnosti. Vďaka tomu sa vyhnete hľadaniu jednotlivých častí pred ďalšou letnou sezónou.

 

Celoročný bazén

 

Trochu inak by ste samozrejme mali postupovať v prípade celoročného bazéna, ktorý sa nedá jednoducho skryť pred mrazom alebo snehom. Odporúčame povrch bazéna zakryť, aby ste ho chránili pred zrážkami a kontamináciou, ktorá by sa v ňom mohla vyskytnúť. Môžete na to úspešne použiť špeciálny kryt alebo plachtu, ktorá odolá tlaku - mrznúci sneh alebo dážď. Kvalitné kryty bazénov nájdete v našom obchode Merkury Market.

Ukázalo sa, že príprava bazénu na zimu si nevyžaduje veľa úsilia. Odporúčame vám na to dbať každý rok. Pomôže vám to vyhnúť sa čisteniu stien nádrže pokrytých zelenými riasami, odstraňovaniu nečistôt nahromadených mimo sezóny a vyhnúť sa nákladom spojených s opravami bazénov pred letnou sezónou.

Späť