Ako čistiť nábytok? Domáce spôsoby

13.07.2021

Ak chceme, aby si náš nábytok v priebehu rokov zachoval svoj estetický vzhľad, musíme sa oň starať - pravidelne odstraňovať prach a čistiť jeho povrch vhodnými metódami. Stojí za to vedieť, že na starostlivosť nemusíte používať špeciálne čistiace prostriedky. Namiesto nich stojí za to použiť prírodné čistiace prostriedky, ktoré si môžete ľahko pripraviť sami. Metódy čistenia domáceho nábytku znamenajú nielen veľa úspor, ale sú aj ekologické a nevystavujú nás kontaktu s látkami, ktoré dráždia pokožku a dýchacie cesty.


V tomto článku:

1. Čistenie dreveného nábytku v kuchyni a obývacej izbe

2. Drevený nábytok nelakovaný a bez leštidla

3. Drevený nábytok, lakovaný alebo leštený

4. Čo stojí za to vedieť o starostlivosti o kožený nábytok pomocou domácich metód?

5. Umývanie bieleho nábytku do kuchyne a obývacej izby

6. Domáce spôsoby čistenia ratanového a prúteného nábytku

7. INŠPIRUJ SA!!!



Nábytok do kuchyne a jedálne- Merkury Market

Čistenie dreveného nábytku v kuchyni a obývacej izbe


Existuje veľa domácich metód čistenia dreveného nábytku v závislosti od typu povrchovej úpravy (žiadny ochranný náter, alebo jeho absencia, farba a druh dreva). 

 

Drevený nábytok nelakovaný a bez leštidla


Ihneď po odstránení prachu umyte drevené povrchy infúziou čierneho čaju (vložte niekoľko vrecúšok alebo nalejte niekoľko lyžíc do jedného litra vriacej vody). Po vychladnutí nálev jemne naneste pomocou handričky na nábytok, ktorý sa potrebuje osviežiť, potom ho utrite dosucha, čím prehĺbite prirodzenú farbu dreva. Nábytok bez leštidla alebo laku je možné umývať aj špongiou na riad namočenou v teplej mydlovej vode. V takom prípade je veľmi dôležité povrch, ktorý sa má vyčistiť, rýchlo vysušiť, inak voda vsakuje do dreva a spôsobuje jeho stmavnutie.

Pri čistení a obnove dreveného nábytku bude hrať svoju úlohu ďalšia domáca zmes. Vyrábame ho zmiešaním zvlhčujúceho olivového oleja (pohár), vínneho octu na odstránenie škvŕn (pol šálky) a rozjasňujúcej citrónovej šťavy (niekoľko kvapiek). Najvýhodnejšie je takúto tekutinu naliať do postrekovača pridaním vody a trochy vonného oleja, napríklad levandule. Nastriekame na povrch dreveného nábytku, ktorý potom krúživými pohybmi vyleštíme handričkou a necháme zaschnúť.

Neleštený a nelakovaný nábytok môžete ľahko upraviť aj starým tak, že doň vtierate štetcom zahriatý ľanový olej. Až po troch hodinách zhromaždíme jeho prebytok a po niekoľkých ďalších hodinách povrch nábytku vyleštíme ryžovou kefou zabalenou do flanelovej látky, kým nedosiahneme požadovaný lesk. Dubové drevo môžete vyčistiť aj inak. Zohriata zmes piva (1 liter), včelieho vosku (1 čajová lyžička) a práškového cukru (1 polievková lyžica) sa nanáša na povrch nábytku a po vysušení vyleští. A ako odstrániť nepríjemné biele stopy od rozliatej vody alebo mokrých pohárov z dreva? Stačí ich potrieť zátkou na víno, potom utrieť mierne vlhkou handričkou a hotovo. Ocot zmiešaný v rovnakých pomeroch s olivovým olejom zvládne túto úlohu bez problémov.


Nábytok do obývačky- Merkury Market

 

Drevený nábytok, lakovaný alebo leštený


Drevený nábytok (Borovicový nábytok) s leskom (leštidlom alebo lakom) sa ošetruje oveľa ľahšie ako surový, pretože má hladký povrch, ktorý neabsorbuje nečistoty. Pri čistení setu kuchynského nábytku alebo dreveného nábytku v obývacej izbe môžete namiesto čistiaceho prostriedku použiť handričku namočenú v jemne zohriatom octe a po zaschnutí ich povrch potrieť včelím voskom a starostlivosť dokončiť leštením. Ak spozorujeme akékoľvek škrabance na drevenom nábytku, stačí použiť terpentín a matné miesto opäť vyleštiť. Ďalšou osvedčenou metódou je naniesť na poškodené miesto tenkú vrstvu vazelíny a nechať ju niekoľko hodín zaschnúť. Potom vtierame vazelínu suchou handričkou do dreva alebo vlhkú handričku pritlačíme na povrch nábytku pomocou rozohriatej žehličky. Na odstránenie nečistôt z lakovaného dreveného nábytku môžete použiť aj handričku namočenú vo vode s mydlom a amoniakom (jeden pohár na liter vody), nezabudnite ich po vyčistení rýchlo utrieť. 

 

Čo stojí za to vedieť o starostlivosti o kožený nábytok pomocou domácich metód?


Udržiavať čistý kožený nábytok, napríklad kreslá alebo pohovky do obývačky, nie je náročná úloha. Časté utieranie prachu a čistenie každých pár týždňov - rôznymi metódami v prípade prírodnej a umelej kože. V žiadnom prípade nepoužívajte bielidlá, rozpúšťadlá alebo prípravky s alkoholom, petrolejom alebo amoniakom, ktoré by mohli poškodiť kožu (spôsobiť jej sfarbenie alebo popraskanie). Dôrazne však odporúčame osvedčené domáce metódy: Ekologická (umelá) koža sa vyčistí bavlnenou handričkou navlhčenou vo vode a sivom mydle a potom sa zotrie. Po hodine čakania pretrie mastným prípravkom, napríklad olejom, ktorý dodá čalúneniu lesk a zvýši jeho odolnosť voči nečistotám.


Nábytok do obývačky- Merkury Market

S nábytkom z oveľa mäkšej prírodnej kože sa musí zaobchádzať trochu inak. Ak na nich spozorujeme škvrny, môžeme použiť roztok rastlinného oleja (pol šálky) a octu (3/4 šálky), ktorý pomocou rozprašovača nanesieme na zafarbenú oblasť čalúnenia, potom zotrieme mäkkou handričkou. Potom včelím voskom potrite kožené povrchy a po minimálne jednej hodine začnite leštiť.


Nábytok do obývačky- Merkury Market

Zaujímavým a známym spôsobom, ako osviežiť kožené čalúnenie, je natrieť ho vaječným bielkom rozšľahaným do tuhej peny. Po niekoľkých hodinách je celá voskovaná a vyleštená, čím sa zlepší vzhľad kože a dodá jej jemný lesk. Ak si všimneme, že pokožka rokmi tvrdne, môžeme jej pružnosť vrátiť tak, že si vyrobíme zmes kuchynského oleja (3 lyžice), odstredeného mlieka (3 lyžice), terpentínu (3 lyžice) a octu (1 polievková lyžica). Takýto prípravok sa vtiera mäkkou handričkou do čalúnenia a potom vykonáme štandardnú impregnáciu. 

 

Umývanie bieleho nábytku do kuchyne a obývacej izby


Biely kuchynský nábytok a nábytok do obývačky by ste mali osviežiť tak, že ich potriete drvenou kriedou namočenou vo vode. Po jeho odstránení sú čelá voskované, čím sa obnoví pôvodný lesk. Rovnako účinnou metódou je čistenie bieleho nábytku vodou a prostriedkom na umývanie riadu, ktoré rýchlo odstránia mastné škvrny.


Nábytok do obývačky- Merkury Market

Na druhej strane modulárny kuchynský nábytok s bielymi matnými kuchynskými čelami získa pôvodný odtieň po tom, ako ich pretriete roztokom vody a octu alebo vody a sódy bikarbóny. Je však dôležité pri čistení kuchynských skriniek nerobiť krúživé pohyby, ktoré by mohli spôsobiť nepekné pruhy.


Nábytok do obývačky- Merkury Market

Domáce spôsoby čistenia ratanového a prúteného nábytku


Tento druh nábytku sa nesmie umývať vodou, aby sa nestal matným a šedým. Na umývanie ratanu a prútia je naopak perfektná voda (5 lyžíc) s citrónovou šťavou alebo octom (2 lyžice) a peroxid vodíka (2 lyžice). V takto pripravenej zmesi namočte ryžovú kefu a utrite povrch nábytku, odstráňte z neho všetky nečistoty. Čistý ratanový aj prútený nábytok by mali byť chránené pred popraskaním a vysušením. Osvedčenou metódou je trenie ich zahriatým rastlinným olejom, ktorý sa použije aj na údržbu nábytku a osvieženie jeho vzhľadu.


Ratanový nábytok- Merkury Market


INŠPIRUJ SA!!!

Nábytok do obývačky Nábytok do kuchyne a jedálne Ratanový nábytok Sedačky a sedacie súpravy

 

Späť