Ako esteticky zabudovať radiátor?
Všetci chceme, aby naše byty a domy vyzerali esteticky a zároveň boli plne funkčné. Z tohto dôvodu dbáme nielen na povrchovú úpravu stien a podláh, moderný vzhľad nábytku či funkčnosť zariadenia, ale aj na drobné detaily – vrátane vzhľadu radiátorov. Estetické modely je možné zakúpiť v našom obchode, dizajnové modely nielen vykúria miestnosti, ale budú aj skvele vyzerať. Ale čo ak je radiátor starý a inštalácia neumožňuje jeho výmenu za iný model? To neznamená, že nám ostane problém so škaredým radiátorom v byte!
Estetická konštrukcia radiátora vám umožní radiátor skryť. Musí byť však vyrobená tak, aby sa teplo mohlo stále voľne šíriť. Ako teda skĺbiť elegantný dizajn radiátora s potrebou jeho maskovania? Našťastie existuje niekoľko šikovných riešení – uvidíme, pre čo sa môžeme rozhodnúť.
V tomto článku:
1. Zabudovanie radiátora – ako vyzerá estetické zabudovanie radiátora?
2. Kryt radiátora a ostatné vybavenie bytu - ako vyzerajú moderné kryty radiátorov?
3. Ako skryť radiátor? Aké farby si vybrať na pokrytie radiátora?
4. Ako skryť radiátor? Estetické, funkčné a efektívne zabudovanie radiátora
Zabudovanie radiátora – ako vyzerá estetické zabudovanie radiátora?
Kryty radiátorov môžu mať rôzne podoby a môžu byť vyrobené aj z rôznych materiálov. Vyberieme vhodnú možnosť, pričom dbáme na štýl interiéru, ale predovšetkým na to, aby bola maska radiátora funkčná. Musíme pamätať na to, že takto zakrytý radiátor musí rozvádzať teplo rovnako dobre ako nezabudovaný, nemôžeme teda radiátor len zakryť.
Maskovanie radiátora na stene – z akých materiálov môže byť kryt radiátora vyrobený?
Profesionálne kryty na radiátory dodajú radiátoru elegantný dizajn. Ide o produkty vytvorené špeciálne na maskovanie radiátorov. Patria sem modely vyrobené z dreva, MDF, kovu alebo dokonca zo skla. Kryt má otvory, mriežky alebo prelamované, ozdobné vzory, ktoré umožňujú voľný tok tepla. Ak máme izbu zariadenú v minimalistickom štýle, radiátor v obývačke by mal byť ekonomický aj svojou formou. Do klasických obývačiek voľte kryty radiátorov s dekoratívnejšou formou.
Podomácky vyrobený drevený kryt na radiátor
Drevený kryt radiátora je však jednou z možností, ktorú si môžeme vybrať. Konštrukcia s drevenými rebrami alebo konštrukcia s ozdobným dreveným rámom sú možnosti, ktoré dodajú interiéru teplo a útulnosť. Ak máme v izbe drevený nábytok, drevené teleso radiátora pekne zapadne do celkovej úpravy.
Podobnou možnosťou je MDF, ktorého dyha môže mať vzor a farbu prírodného dreva. Existuje toľko možností, že si môžeme ľahko vybrať modely, ktoré sa budú hodiť k nášmu usporiadaniu. Drevené alebo MDF modely si vieme postaviť sami doma, ak máme dostatok kutilských zručností.
Sklo, zaujímavý dizajnový prvok
Ak vám nevyhovuje konštrukcia s drevenými lamelami, môžete sa rozhodnúť pre kryty radiátorov zo skla. V takýchto krytoch sa zvyčajne používa tvrdené sklo. Ak sa rozhodneme radiátor takto zakryť, získame doplnok, ktorý dodá interiéru eleganciu a ľahkosť. Sklo však vedie teplo menej efektívne, preto pamätajte na vhodnú konštrukciu mriežky.
Dodatočné kryty nebudú potrebné, ak si vyberieme dekoračné radiátory, ktoré pôsobia esteticky a nemusíme rozmýšľať, čím radiátor zakryť.
Kryt radiátora a ostatné vybavenie bytu - ako vyzerajú moderné kryty radiátorov?
Ak chceme zakryť hliníkový, oceľový alebo iný radiátor a zároveň vymeniť nábytok alebo prerobiť miestnosť, stojí za zváženie integrácia krytu radiátora do zariadenia. Inštalácia radiátora pod parapet bude jednoduchšia, ak na ňom okamžite usporiadate sedadlo s vankúšmi. Tento typ vývoja však treba starostlivo naplánovať, predovšetkým s ohľadom na funkčnosť a vhodné prúdenie tepla.
Kryt sa môže stať koherentnou súčasťou vývoja steny, ak takéto zariadenie navrhneme, radiátor bude menej viditeľný,
Ako skryť radiátor? Aké farby si vybrať na pokrytie radiátora?
Plášť radiátora v spálni alebo plášť radiátora v obývačke môžu mať rôzny vzhľad a pri výbere mriežky radiátora alebo krytu, ako aj pri vytváraní elegantného plášťa radiátora svojpomocne, by sme v prvom rade mali venovať pozornosť farby materiálov. V interiéroch bývajú radiátory v tlmených farbách, podobné farby môžu mať aj kryty.
Dobrým spôsobom, ako skryť radiátor, je jednoducho ho natrieť vhodnou farbou. Ak chcete radiátor skryť, natrite ho farbou steny. Vďaka tomu oceľový radiátor splynie s pozadím a nebude potrebné dodatočné maskovanie radiátora na stene. Zaujímavosťou je, že dekoratívny radiátor môže byť tým prvkom, ktorý by sme vlastne chceli zvýrazniť, a tak môžeme uvažovať o jeho prefarbení do výraznejšej farby.
Ako skryť radiátor? Estetické, funkčné a efektívne zabudovanie radiátora
Radiátor do spálne, obývačky, kuchyne či predsiene by sme mali inštalovať tak, aby bol estetický, funkčný a bezpečný. Nevhodný drevený plášť radiátora blokuje tepelný tok, preto ho pred montážou dobre navrhnite alebo si kúpte vhodný model. Kryt radiátora, ktorý má mriežky, otvory alebo výrezy, bude ľahšie vyžarovať teplo.
Nezabudnite umiestniť kryt nie blízko radiátora, inak sa teplo nielen zle šíri, ale aj zahrieva kryt, čo môže viesť k jeho rýchlej deformácii. Dbajme aj na to, aby bol pod krytom dostatok miesta nielen na radiátor, ale aj na príslušenstvo radiátora. Mali by sme mať stály prístup aj k ventilom a termostatom a estetické kryty radiátorov by to mali umožňovať.