Ako funguje záhradná fontána?
Krásna záhrada sú nielen udržiavané rastliny, upravené kvetinové záhony a pravidelne upravovaný trávnik, ale aj jazierkové okolie, záhradné dekorácie, napríklad figúrky a záhradné fontány. Možno vás niekedy zaujímalo, ako funguje záhradná fontána, ktorá tak príjemne upokojuje zvukom tečúcej vody?
Máme pre vás článok, ktorý vám pomôže pochopiť, ako funguje záhradná fontána, a zvoliť najlepší model pre vašu záhradu.
Ako funguje záhradná fontána?
Väčšina modelov dostupných na trhu funguje veľmi podobným spôsobom. Voda vo fontáne cirkuluje v uzavretom okruhu. Od nádrže cez podávač, kaskádové a ozdobné prvky späť do nádrže. Elektrické alebo solárne čerpadlá nasávajú vodu z nádoby alebo napríklad z jazierka a prečerpávajú ju cez špeciálne potrubie do ústia. Tam voda v závislosti od tlaku chrlí buď ako gejzír smerom hore, alebo jemne steká po dekoratívnych prvkoch fontány. Celý tento nekomplikovaný mechanizmus je poháňaný čerpadlom, ktoré zohráva najdôležitejšiu úlohu pri stavbe akejkoľvek fontány zdobiacej záhradu.
Dva typy čerpadiel
Fontánové čerpadlá sú k dispozícii v dvoch verziách. Každá z nich je založená na inom mechanizme pôsobenia.
Elektrické čerpadlo
Elektrické fontánové čerpadlo vyžaduje priame a trvalé pripojenie k zdroju energie. Jednoducho povedané - vodná fontána funguje iba vtedy, keď je pripojená ku zdroju prúdu. Bohužiaľ, jej umiestnenie v ďalekom rohu pozemku môže byť problematické a vyžaduje si ťahanie káblov po celej záhrade.
Solárne čerpadlo
Solárne fontánové čerpadlo pracujúce na základe energie generovanej solárnymi panelmi. Populárne solárne fontány sa dodávajú s malými panelmi, ktoré zachytávajú slnečné lúče a premieňajú ich na energiu, ktorá následne napája čerpadlo fontány. Je to prevádzka analogická s klasickou fotovoltaikou. Poháňané slnečným žiarením funguje, aj keď je obloha zatiahnutá. Solárne panely sú také účinné, že môžu ľahko generovať energiu potrebnú na fungovanie čerpadla. Podľa konkrétnych potrieb sa používajú rôzne riešenia, ale základnými prvkami sú nádoba na vodu, čerpadlo, dekoratívne prvky a zachytávajúci podklad. Nádrž na vodu môže byť umiestnená pod zemou alebo môže mať dekoratívnu funkciu a môže mať napríklad formu jazierka.
Elektrické alebo solárne čerpadlá by sa mali vyberať podľa veľkosti nádrže a množstva vody pretekajúcej fontánou. Podklad záhradnej fontány je najčastejšie založený na oceľovom rošte (z nehrdzavejúcej ocele) alebo priamo na nádrži.
Typy fontán do záhrady
Existujú dva typy záhradných fontán: nadzemné a podzemné. Aký je medzi nimi rozdiel? Ktorý model je lepší?
Nadzemná záhradná fontána
Dekoratívna nadzemná fontána je malá a mobilná. Jej nádoba na vodu nevyžaduje zakopávanie, ale iba položenie na vybrané miesto v záhrade. Poskytuje neobmedzené možnosti usporiadania, ak po nejakom čase budete chcieť zmeniť dekor a usporiadanie, môžete nadzemnú fontánu premiestniť na iné miesto. Tento typ konštrukcie sa najčastejšie používa v malých domácich úpravách. Nadzemné fontány je možné inštalovať nielen na záhrade, ale aj na balkóne alebo terase.
Fontána do záhrady s podzemným zdrojom
Druhý typ s podzemným zdrojom. Ich inštalácia vyžaduje umiestnenie nádrže na vodu pod zemou alebo v zemi. Fontány vybavené podzemným zdrojom poskytujú oveľa viac možností usporiadania. Vďaka nim vytvoríte krásne veľké usporiadania a ako vodnú nádrž môžete použiť jazierko alebo kamenné jazierko s LED osvetlením. Fontánová nádrž skrytá pod povrchom zeme umožňuje vytvárať neobvyklé a zaujímavé usporiadania s fontánou v strede. Môžete úspešne ozdobiť svoju štruktúru nízkym živým plotom alebo kvetinovým záhonom, urobiť nádhernú kaskádovú inštaláciu. Zaujímavou formou fontány je tiež gejzír alebo stena, na ktorú plynulo prúdi rovnomerný prúd vody.
Ako si vybrať záhradnú fontánu v blízkosti domu?
Aký model si vyberiete, závisí predovšetkým od množstva priestoru, ktorý máte v záhrade, ako aj od povahy a spôsobu jeho usporiadania. Pamätajte, že fontána musí zodpovedať celému dizajnu interiéru a vytvárať s ním súvislý celok, preto si pred kúpou konkrétneho modelu pozrite ponuku na trhu. Ak vaša záhrada nie je veľká, vyberte si malú nadzemnú fontánu, napríklad model WXF01178
alebo moderný zdroj: WXF1905652
Naplánujte si nielen jej dizajn, ale aj technológiu, ktorú použijete. Solárne zariadenie na čerpanie vody vám umožní vyhnúť sa prevádzke ďalšej elektrickej inštalácie. Ak je vaša záhrada veľká a zaplnená rastlinami, stromami a kvetmi zhromaždenými na záhonoch, môžete na centrálnom mieste nainštalovať podzemnú fontánu, ktorej základom bude jazierko alebo rybník. Jazierka sú ideálnym riešením pre inštaláciu fontány v podobe gejzíru, ktorý chrlí vodu.
Pamätajte! Záhradnú fontánu si môžete kedykoľvek vyskúšať vyrobiť sami, napríklad z kameňa, keramiky alebo iných ozdôb dostupných na záhrade. Prečítajte si naše ďalšie články, ako na to.
Ako sa starať o fontánu?
Keď ste si vybrali model, ktorý sa dokonale hodí k vašej záhrade, nezabudnite, že jar vyžaduje pravidelné čistenie a údržbu. Bez ohľadu na typ, musíte pravidelne kontrolovať a doplňovať hladinu vody a odstraňovať nečistoty, ako sú listy, semená, kvety a peľ. Na zimu vodu úplne odstráňte, zabráni to poškodeniu konštrukcie mrazom.
Pamätajte! Aby vaša záhradná fontána vyzerala bezchybne, udržujte ju čistú!
Ako sa správne starať o fontánu?
Najskôr je potrebné zabezpečiť kvalitu vody a udržiavať jej stálu hladinu. Najmä v horúcich dňoch, keď sa voda môže odparovať a zmenšovať tak svoj objem. Do nádrže by ste mali vodu dopĺňať pravidelne. Počas zimy nenechávajte vodu vo fontáne. Ak za silného mrazu zamrzne, môže dôjsť k poškodeniu fontány. Ak je to možné, schovajte celú fontánu do záhradného domčeka alebo do suterénu, kde pokojne prečká na príchod jari. Veľký model môžete zakryť fóliou alebo nechať nekrytý.