Ako navrhnúť interiér skrine? Poradíme, na čo sa zamerať
Skrine na mieru sú ideálnym riešením pre ľudí, ktorí snívajú o šatníku na mieru alebo chcú z malého priestoru vyťažiť maximum. Vďaka moderným a funkčným úložným systémom môžeme vytvoriť zapustený dizajn skrine, ktorý dokonale vyhovuje individuálnym preferenciám a veľkosti nášho bytu alebo domu. Pamätajte, že nábytok by mal byť nielen esteticky vyrobený, ale aj ergonomický. Priestranný šatník nemusí byť nevyhnutne taký, ktorý zaberá veľa miesta - je dôležité, aby ste vďaka premyslenej organizácii dostupného priestoru mohli uložiť všetko, čo by ste nechceli mať na očiach. Pri plánovaní interiéru šatníka by sme mali venovať pozornosť aj ľahkosti jeho udržiavania v čistote a pohodliu každodenného používania.
Ako navrhnúť vstavanú skriňu bez chýb? Sprievodca
Najskôr si vyberte vhodné miesto pre šatník. Ak nemáte samostatnú miestnosť, ktorú plánujete využiť ako šatník, môže to byť napríklad hala alebo spálňa. Pamätajte, že nábytok vyrobený na mieru, na rozdiel od hotového, nemusí mať štandardnú veľkosť a tvar. Nie je dôvod, aby ste ho nedávali pod schody alebo do podkrovia - potrebujete len dobrý projekt vstavanej skrine a skúseného odborníka na jeho realizáciu. Prečo zbytočne mrhať priestorom, keď ho môžete využiť ako pohodlné miesto na odkladanie odevov a pod. Skriňa na mieru by mala byť prispôsobená veľkosti miestnosti. V malej spálni je najlepší nábytok so zrkadlom alebo diskrétnymi posuvnými dverami. Takto vyzerajúca vstavaná skriňa môže dosiahnuť aj na strop, pretože nepreťaží interiér. Pokiaľ je to možné, stojí za to umiestniť ho pozdĺž kratšej steny - to opticky zlepší proporcie miestnosti. Ak ste si už vybrali miesto pre vstavanú skriňu a poznáte jej veľkosť, je čas naplánovať si interiér. Najskôr si premyslite, čo do nej chcete uložiť a koľko ľudí to bude používať. Ak vo svojej domácnosti nemáte iný nábytok tohto typu, nezabudnite v šatníku vyčleniť samostatnú zónu pre domáce spotrebiče a obuv. Zvážte, či radšej zavesíte oblečenie na vešiaky alebo na police. Až keď si uvedomíte svoje potreby, môžete začať plánovať, ako navrhnúť interiér skrine, aby ste čo najlepšie využili priestor.
Hĺbka šatníka je základ!
Hĺbka šatníka, ktorá by nemala byť menšia ako 55-60 centimetrov, je veľmi dôležitá. Z čoho to vychádza? Samotné vešiaky sú minimálne 40 cm dlhé a mali by ste pamätať na miesto pre rukávy. Ak sa rozhodneme pre plytší interiér šatníka, je lepšie sa vzdať toho, aby v ňom bolo zavesené oblečenie, alebo počítajte s tým, že sa pokrčí v dôsledku trenia o dvere. Zatiaľ čo v prípade spálňovej skrine stačí 60 centimetrov, predsieňové skrine by mali byť ešte hlbšie (asi 70 cm), pretože do nich ukladáme vrchné oblečenie, napríklad veľké kabáty a zimné bundy. Pri príprave dizajnu skrine stojí za to nájsť kompromis medzi preferovanou kapacitou a ľahkým prístupom ku všetkým veciam, ktoré v ňom ukladáme. V prípade hlbokého šatníka sú skvelým riešením nielen početné zásuvky, ale aj výsuvné koše a police, ktoré nám umožnia ľahko nájsť to, čo hľadáme. Na druhej strane sa pre plytké skrinky odporúčajú priečne vešiaky, to znamená, že sa posúvajú po koľajnici pripevnenej kolmo na zadnú stenu.
Tyče a vešiaky - dobrá alternatíva k policiam?
Je ťažké si predstaviť interiér šatníka bez vešiakov. Udržiavame na nich oblečenie, ktoré by sa nemalo pokrčiť, napríklad šaty, košele, bundy a obleky. Ak sa ich rozhodneme obliecť, môžeme to urobiť priamo zo skrine, bez toho, aby sme siahli po žehličke. Pred inštaláciou tyčí do nového šatníka zvážme, či často používame závesný šatník a aká dĺžka je potrebná pre najdlhšie oblečenie. Spravidla sa predpokladá, že prvá priečka by mala byť 160 centimetrov od zeme, nezabudnite však vziať do úvahy našu výšku. Ak si nemôžeme dovoliť širokú šatníkovú skriňu, stojí za to umiestniť nad prvú lištu ďalšiu (určenú pre blúzky a košele), pričom je potrebné dodržať minimálnu vzdialenosť 80 cm. Okrem toho môžeme použiť neobvyklý typ vešiakov so špeciálnymi otvormi na uloženie kravát alebo opaskov. Ďalším populárnym riešením je takzvaný pantograf, teda vysoko zavesená pohyblivá tyč, ktorá sa spúšťa pomocou špeciálnej rukoväte.
Čo by ste mali vedieť o poličkách a zásuvkách vo vnútri šatníka
Nie nadarmo by sa do spodnej časti šatníka mali montovať zásuvky a výsuvné koše na bielizeň, zatiaľ čo police sa najlepšie používajú, ak sú vo výške očí. Ich šírka je vecou individuálnych preferencií, zatiaľ čo v hotových šatníkoch je to zvyčajne 40-50 cm, zatiaľ čo štandardná výška je 30-35 cm. Cez police na oblečenie budú vhodné o niečo väčšie police na posteľnú bielizeň a uteráky, zatiaľ čo v hornej časti stojí za zváženie priestor, ktorý bude slúžiť ako úložný priestor, ktorý bude slúžiť na uskladnenie sezónneho oblečenia a zriedka používaných vecí. Dôležité je, že jedna polica by nemala byť dlhšia ako 100 centimetrov, pretože by sa pri nadmernom zaťažení mohla zdeformovať. Celková plocha zásuviek (zvyčajne vysoká 20 cm) zaberá vo vnútri šatníka oveľa menej miesta ako police, ale je nevyhnutná aj na pohodlné uloženie drobností a každodenných doplnkov. V dnešnej dobe sú veľmi populárne modely s profilovanou prednou časťou a mäkkým zatváraním, rovnako ako tie, ktoré sa pri ľahkom stlačení vysunú a zatvoria. Ak sa rozhodneme mať široké zásuvky, siahnime po špeciálnych vložkách, ktoré nám umožnia vyhnúť sa neporiadku.
Získajte informácie o ďalších systémoch na usporiadanie priestoru vstavanej skrine
Zaujímavou alternatívou k zásuvkám sú výsuvné koše, ažúrové výrobky alebo ratan, vďaka ktorým budú naše odevy a iný textil neustále vetrané a ľahko prístupné. Môžete sa tiež rozhodnúť kúpiť závesné organizéry, kontajnery na kolieskach a kryté boxy do výklenkovej skrine, ktoré je možné v prípade potreby ľahko vyniesť von alebo premiestniť na iné miesto. Mnoho ľudí sa rozhodne oddeliť samostatnú časť pre topánky v šatníku v hale alebo spálni, aby sa zabránilo ich deformácii a poškriabaniu. Vybrať si môžete z uhlovo namontovaných, výsuvných políc so správne profilovanou prednou časťou a dvojúrovňových konštrukcií pre lodičky vyrobených za pomoci dvoch tyčí, na ktoré sa zavesia podpätky. Interiér šatníkovej skrine v hale by mal byť tiež vybavený príslušnými systémami na pripevnenie domácich spotrebičov, napríklad železným stojanom, držiakom rúrky vysávača a vešiakom na žehliacu dosku. Ak sa rozhodneme tieto vymoženosti využiť, vezmime to do úvahy už v etape navrhovania interiéru skrine na mieru.