Ako obložiť rámový bazén - Ponúkame zaujímavé riešenia
Rámové bazény sú jedným z najčastejšie volených riešení – veľké, stabilné a odolné, poskytujú zábavu a oddych pre celú rodinu! Mnohí však priznávajú, že veľké konštrukcie s často viditeľnými rámami, vedľa stojace čerpadlo a ďalšie podobné prvky trochu narúšajú estetiku záhrady. Vynikajúci spôsob, ako eliminovať tento efekt, je obložiť osadený bazén.
Ako to efektívne a atraktívne urobiť?
V tomto článku:
1. Rámový bazén - skvelý spôsob, ako relaxovať na záhrade
2. Prečo sa oplatí obložiť rámový bazén
6. Samostatne stojaci nadzemný bazén
Rámový bazén - skvelý spôsob, ako relaxovať na záhrade
Kúpa záhradného bazéna je v súčasnosti oveľa lacnejšou investíciou ako pred niekoľkými rokmi. Moderné rámové bazény sú založené na systéme prepojených rúr - pevných a odolných voči veľkému zaťaženiu. Rámový stojan dáva konštrukcii tvar a steny vyrobené z niekoľkých vrstiev odolného vinylu - stabilitu. Na stavbu bazéna v našej záhrade nepotrebujete povolenie - pokiaľ jeho plocha nepresahuje 50 m2. V podstate ide o bazén s konštrukciou samostatne stojacou , ktorú je možné kedykoľvek zložiť a schovať do garáže alebo prístrešku.
Majitelia malých pozemkov a ľudia, ktorí bazén využívajú napríklad len pri príležitosti návštevy svojich vnúčat, sa môžu rozhodnúť pre iné riešenia. Predovšetkým sú oveľa menšie ako rámové - nafukovacie bazény – vhodné pre deti.
Na druhej strane, rozpínací bazén je rovnako jednoduchý na inštaláciu, ale aj dospelí ich môžu voľne používať. O niečo menšie ako rámové, vyznačujú sa nižšou cenou.
Prečo sa oplatí obložiť rámový bazén
Obloženie rámového bazénu má mnoho výhod. Jednou z nich je na začiatku spomínaná estetika. V závislosti od vašich preferencií dokážeme vytvoriť vizuálne atraktívny prvok priestoru, ktorý dokonale zapadne do dizajnu záhrady. Obloženie bazéna navyše uľahčuje používanie - dospelým aj deťom.
Kam umiestniť rámový bazén
Skôr ako bazén rozložíme a začneme s jeho opláštením, určme si najlepšie miesto pre takúto konštrukciu. Mal by to byť dobre slnečný priestor. Ideálne je, ak v blízkosti nie sú stromy a kríky s dlhými vyčnievajúcimi konármi – padajúce lístie a iné nečistoty by vodu rýchlo zašpinili a v prípade silného vetra by hrubý konár mohol bazén aj poškodiť.
K bazénu musí byť pripojené filtračné čerpadlo. Na tento účel potrebujeme zdroj energie, ale pamätajte, že konštrukciu neumiestňujte príliš blízko k elektrickému napätiu. Je tiež potrebné poskytnúť členom domácnosti priestor na slobodné využívanie bazénu. Okolo rámu nechajte aspoň 50 cm priestoru. Uľahčí to aj ohradenie rámového bazéna.
Ako obložiť rámový bazén?
Predtým, ako začnete rozmýšľať, ako dizajnovo obložiť rámový bazén, zamyslite sa nad praktickosťou. Môžete si vybrať medzi dvoma riešeniami: zapustenie bazéna hlboko do zeme alebo jeho umiestnenie ako samostatne stojaci nadzemný bazén. Prvá možnosť je užitočná najmä vtedy, keď bazén využívajú deti. Vďaka vstavanému rámu bude bazén nižší a stabilnejší. Vďaka tomu dosiahneme efekt tradičného bazéna, ktorý je zapustený do zeme. Druhá možnosť vyzerá skvele. Môže to byť napríklad rámový bazén obkolesený dreveným zábradlím. Aby bolo používanie jednoduchšie, možno budeme musieť urobiť schody.
Zapustený bazén do zeme
Začneme prípravou jamy v zemi – mala by byť o pol metra širšia a dlhšia ako samotný bazén. Zaujímavým riešením je zladiť výšku bazéna s úrovňou terénu. Nezabudnite, že bazény nedávajte na piesok. Nesprávny podklad môže výrazne znížiť životnosť nádrže. Aj na dobre vytvrdnutom základe sa bazén môže posúvať do zeme. Preto je dôležité, aby bola pôda na zvolenom mieste dostatočne tvrdá.
Záhradný bazén musí mať dostatočný priestor. V nádrži musí byť umiestnené filtračné čerpadlo s príslušenstvom. Ďalším krokom je vytvrdenie otvoru. Najlepšie je použiť debniacu preglejku alebo správne impregnované drevené trámy. Rámový bazén by mal byť umiestnený na tvrdom povrchu – na tento účel poslúžia napríklad betónové základové bloky. V tejto fáze sa oplatí myslieť na dodatočnú tepelnú izoláciu – zabezpečia ju XPS dosky zoradené vedľa seba. Takto vyskladaný záhradný bazén sa na záver zaleje betónom alebo vymurovaný z betónových tvárnic.
Oveľa jednoduchšie je namontovať bazénové príslušenstvo - rebríky, trampolíny atď. na rámový bazén, ktorý je zabudovaný do zeme.
Zapustený záhradný bazén má aj svoje nevýhody. Tou najväčšou je nemožnosť zložiť nádrž a schovať ju na zimu. Pri nepriaznivých poveternostných podmienkach sa môže rýchlejšie poškodiť. Pre zabezpečenie čo najdlhšej životnosti sa oplatí vyberať bazény s oceľovou konštrukciou.
Samostatne stojaci nadzemný bazén
Ak sa chceme vyhnúť kopaniu ďalšej jamy a zároveň chceme, aby relax v záhrade išiel ruka v ruke s atraktívnym vzhľadom samotnej konštrukcie, nechajte ju voľne stáť. Najjednoduchším riešením je už spomínané usporiadanie bazéna a umiestnenie dreveného zábradlia okolo neho. Takto uzavretý bazén vyzerá skvele – úspešne môže byť napríklad predĺžením terasy.
Začíname s prípravou podkladu pre stavbu bazéna.
Plocha základu by mala byť na každej strane aspoň o 50 cm väčšia ako nádrž. Každých 1,5 metra umiestňujeme rámové podpery. Potom naň pripevníme drevené dosky – na to vám poslúžia terasové dosky. Najlepšie je, aby pokryli celé puzdro vytvorením jednotného povrchu. Farbu dosiek si vyberte podľa svojich preferencií - zaujímavo vyzerajú ako farby prírodného dreva, tak aj výrazné farby, napríklad žltá alebo červená. Upozorňujeme, že vybraná farba alebo lak by mali byť vodotesné.
Je nutné pripomenúť, že detské bazény by mali byť čiastočne zakopané v zemi. Tým sa zabezpečí dodatočná ochrana steny a zároveň sa takýto bazén dá po odstránení vody na zimu úspešne ukryť. Obložené rámové nadzemné bazény musia mať v stene dvierka, ktoré umožňujú ľahký prístup k čerpadlu s filtrom. To umožní okrem iného výmenu náplní, a tým udržať vodu čistú.
Ani pri používaní bazénovej chémie nesmieme zabúdať na správnu filtráciu. Stojí za to umiestniť záhradnú vírivku vedľa rámového bazéna. Produkty dostupné v našom obchode sa vyznačujú veľmi atraktívnym vzhľadom. Steny takejto nádrže môžu mať textúru napodobňujúcu štruktúru dreva, tehál a dokonca aj betónu. Vďaka takejto rozmanitosti ľahko doladíme jeho vzhľad k priestoru záhrady.
Inšpirujte sa!
Top 5 hračiek do záhrady Zariaďte si s nami ihrisko pre menšie aj väčšie deti