Ako obnoviť drevené panely? Aké nástroje a prípravky použiť? Odborná rada
Drevené podlahové panely sa inštalujú nielen ľahko a rýchlo, ale tiež (na rozdiel od lacnejších laminovaných panelov) sa dajú väčšinou aj obnoviť, eliminovať známky opotrebenia a opraviť ich v prípade nevzhľadného poškodenia. Niekedy stačí na odstránenie menších škvŕn a škrabancov použiť špeciálne prostriedky na starostlivosť o drevo, ale ak nedôjde k zlepšeniu, môže byť potrebné nákladnejšie a časovo náročnejšie brúsenie.
Drevené podlahy a panely - renovácie a opravy
Väčšie škrabance, dutiny a iné poškodenia si vyžadujú brúsenie. Pokiaľ máme parkety (drevené fošne) alebo mozaikovú podlahu (malé lamely s hrúbkou najmenej 8 mm namontované na špeciálnom pletive), môžeme ich mnohokrát prebrúsiť, ale komplikuje sa to v prípade drevených panelov s vrstvenou štruktúrou. Vrchná dekoratívna vrstva, ktorá sa nazýva aj lícová vrstva, má obvykle hrúbku 2 - 3 mm, takže ju možno brúsiť najviac dvakrát, v závislosti od stupňa opotrebenia podlahy. Zatiaľ čo naolejované dosky je možné po renovácii ošetriť opravným olejom, priemyselné lakované drevené dosky a dosky (podobné laminátovým podlahám a vinylovým podlahám LTV) sú problematickejšie. Ak sa chceme zbaviť škrabancov alebo iných dutín brúsnym papierom, najskôr musíme odstrániť lak a potom ho znovu nasadiť, čo si vyžaduje istý cvik.
Oprava podláh - potrebujete odborníka?
Renovácia laminátových podláh je oveľa ľahšia úloha, ako by ste si mysleli. Existuje veľa domácich spôsobov, vďaka ktorým nám podlaha dobre slúži a zdobí náš interiér na ďalšie roky. Ak chceme prebrúsiť malú plochu, okrem vhodnej prípravy nám obvykle stačí oscilačná brúska alebo obyčajná vŕtačka, na ktorú pripevníme kotúč brúsnym papierom. Pomoc profesionála bude neoceniteľná v prípade plánov na obnovu alebo opravu podlahy v celom dome alebo byte. Namiesto časovo náročnej a zdĺhavej manuálnej práce bude brúsny stroj oveľa lepšia voľba.
Ako obnoviť panely? Renovácia podlahových panelov domácimi metódami
Ak sa rozhodneme osviežiť drevené panely sami, nezabudnite na niekoľko jednoduchých pravidiel. Najskôr sa uistite, že vrchná vrstva je najmenej 2 mm (a ak áno, či už predtým nebola brúsená a či na žiadnom mieste nevykazuje viditeľné známky oderu). V opačnom prípade, aj keď neprerazíme čelnú vrstvu, riskujeme takzvané odlúčenie, teda oddelenie od spodnej časti panelu. Pri brúsení podlahy začíname veľmi hrubým brúsnym papierom a potom postupne používame jemnejší brúsny papier. Odstráňte čo najmenšie množstvo materiálu, aby ste dosiahli rovný a hladký povrch. Predtým však nezabudnite na ochranu interiéru, pretože pri brúsení bude vo vzduchu poletovať čoraz jemnejší a ťažko odstrániteľní prach. Na záver nanesieme lak alebo olej - v tomto okamihu môžeme meniť farbu povrchu dreva špeciálnou farbou, moridlom alebo olejom s prídavkom farbiacich pigmentov.
Škrabance na paneloch? Máme spôsob!
Menšie škrabance a straty z lakovaných a naolejovaných podláh odstraňujeme trochu iným spôsobom. V prípade lakovaných panelov (a laminovaných panelov) nanesieme malé množstvo fixky alebo laku v príslušnej farbe priamo na poškodenie a necháme ho asi pol hodiny, potom opravené miesto odmastíme, podlahu opatrne obrúsime pohybom rovnobežným s dlhou hranou dosky, podlahu povysávame a nanesieme nový lak, podľa odporúčaní výrobcu. Bodová oprava naolejovanej podlahy je o niečo jednoduchšia. Na tento účel používame obnovovací (opravný) olej bezfarebný alebo s farbou zodpovedajúcou odtieňu dosky. Zakryjeme ním škrabanec, potom odstránime jeho prebytok a prípadne povrch vyrovnáme leštiacim kotúčom alebo kotúčovou brúskou, na ktorú pripevníme leštiacu podložku.
Vosk na panely, alebo ako utesniť podlahu
Ak pozorujeme hlbšie poškodenia na doskovej podlahe, najlepším riešením je pokúsiť sa ich zamaskovať farebným voskom na panely. Môžeme použiť hotový prípravok, ktorý ľahko kúpime v obchode pre kutilov, alebo - ak už bola naša podlaha predtým brúsená - použite ešte lepšiu možnosť. Prach zachovaný po oškrabaní dosiek je zmiešaný so špeciálnym bezfarebným prípravkom, vďaka ktorému sa vytvorí opravná hmota vo farbe, ktorá sa ideálne hodí k našim panelom. Nakoniec to celé jemne uhladíte brúsnym papierom. Včelí vosk je tiež vynikajúci na vyplnenie medzier vznikajúcich počas vykurovacej sezóny, keď je vzduch v byte príliš suchý a dochádza k veľkým výkyvom teploty.
Maľovanie podlahových panelov
Ak nás farba našich panelov omrzí alebo zistíme, že sa ich používaním zmenila, môžeme ich namaľovať. Predtým musí byť drevo správne pripravené na aplikáciu podlahovej farby - očistené, prebrúsené a nanesené vhodné základné nátery. Farbu nanášajte na lícovú vrstvu valčekom alebo malým štetcom, počnúc od okraja stien a smerom k stredu miestnosti. Je dôležité maľovať v smere zrnitosti panelov a zabezpečiť, aby bola miestnosť tmavá, aby vlhká farba nebola vystavená škodlivému slnečnému žiareniu. Po vyschnutí namontujeme lišty a dokončovacie doplnky (a ďalšie drevené dokončovacie doplnky) zodpovedajúce novej farbe podlahy.
Čím by som mal panely vyčistiť? Osvedčené spôsoby
Z lakovaných panelov sa môžeme pokúsiť odstrániť malé škvrny pomocou špeciálnych odstraňovačov škvŕn pre tento typ podláh. Najpohodlnejšie sa rozotierajú po povrchu dreva pomocou mopu a potom sa zmyjú vlhkou handričkou. V prípade väčších nečistôt však touto metódou dosiahneme zriedka uspokojivé výsledky a jediným riešením môže byť časovo náročnejšie a nákladnejšie brúsenie. Olejové podlahové panely sa ľahšie znečistia ako laminované a lakované panely, a preto si vyžadujú častejšie čistenie. Môžeme ich umyť samotnou studenou vodou (ktorá nemá vplyv na ochrannú vrstvu) alebo vodou s prídavkom mydla alebo impregnácie (mali by to byť výrobky s olejovými vlastnosťami). Prípravok na naolejované podlahy je možné naniesť na škvrnu a utrieť mäkkou handričkou až po dlhšej dobe - ak nedosiahneme požadovaný efekt, musíme použiť brúsny papier a opravný olej.
Ako sa starať o podlahové panely, aby sa nemuseli opravovať?
Drevo je prírodný materiál, ktorý si zachováva estetický vzhľad a zdobí náš interiér iba správnou starostlivosťou a správnym používaním. Predovšetkým olejové podlahy je potrebné pravidelne čistiť a udržiavať. Pred umytím by mal byť dôkladne povysávaný, vďaka čomu sa vyhneme poškriabaniu a nebudeme musieť opravovať lícovú vrstvu. Pred umytím panelov vodou sa uistite, či ste do vody naliali správne množstvo tekutiny a či je mop dostatočne vyžmýkaný. Pamätajte tiež na to, že po vstupe do domu si treba vyzuť vysoké podpätky a nohy nábytku prilepiť filcovými podložkami, ktoré chránia drevo pred mechanickým poškodením, napríklad pri premiestňovaní stoličiek.
Kategórie: Drevené podlahy