Ako obnoviť podlahové dlaždice?
Renováciu kúpeľne alebo kuchyne si spájame s veľkými nákladmi a ešte väčším neporiadkom. Výmena starých dlaždíc za nové je skutočne veľká investícia, ale ich reštaurácia nebude nijako zvlášť nákladná ani náročná. Dlaždice a obklady, ktoré sú už zničené či nie sú v móde alebo sa nám už jednoducho prestali páčiť, je možné vlastnoručne zreštaurovať. Túto možnosť treba využiť najmä v prípade ak je podklad ešte v dobrom stave a môže nám slúžiť mnoho ďalších rokov. Zatiaľ čo obklady stien je možné obnoviť rôznymi spôsobmi (samolepiaca fólia, tapety, samolepky, sklenené alebo plastové obklady, maľovanie), s podlahou to bude o niečo náročnejšie - musí byť trvácna, odolná voči vode a oderu.
Aký je najjednoduchší spôsob obnovy dlaždíc na podlahe?
Aby naše podlahové dlaždice vyzerali oveľa lepšie, niekedy stačí vyčistiť škáry, ktoré časom zmenili svoju farbu. Na tento účel stačí siahnuť po koncentrovaných čistiacich prostriedkoch. Tak isto môžete úplne zmeniť farbu škár tým, že ich prekryjete vrstvou farby na báze živice, dávajte však pozor, aby ste pri maľovaní nezafarbili okraje dlaždíc. Na záver celú podlahu naimpregnujte, ochránite ju tak pred prienikom nečistôt a tvorbou húb a plesní.
Výmena škárovacej hmoty je posledná možnosť. Vyškrabte ju dlátkom, vysávačom dôkladne odstráňte prach z medzier a potom ich pomocou prsta alebo gumovej stierky vyplňte novou škárovacou hmotou. Pozor, aplikácia škárovacej hmoty do medzier nie je taká jednoduchá ako sa na prvý pohľad zdá- vyžaduje si veľkú presnosť a prax, takže ak nemáte istotu, stojí za to požiadať o pomoc odborníka.
Ak však chceme urobiť väčšiu zmenu, ako len obnoviť škáry, máme stále veľa možností - môžeme staré dlaždice v kúpeľni alebo kuchyni natrieť farbou, naniesť na ne novú glazúru alebo položiť vinylovú podlahu.
Staré dlaždice - ako ich natrieť, aby ste dosiahli dobrý efekt?
Dôkladne namaľované podlahové dlaždice môžu radikálne zmeniť naše interiéry a dodať im svieži a módny vzhľad. Nie každá glazúra je však pre tento typ renovácie vhodná. Maľovanie podlahových dlaždíc má zmysel iba vtedy, ak nie sú popraskané alebo viditeľne vyštrbené – takéto poškodenia by kazili výsledný efekt renovácie. Keramické obklady je možné natrieť epoxidovou farbou určenou na tento účel. Predtým by sa mal ich povrch dôkladne vyčistiť, odmastiť a utrieť, alebo počkať, kým nebude úplne suchý. Silikón umiestnený na okrajoch neabsorbuje farbu, preto ho najprv odstráňte a po maľovaní opäť naneste.
Farbu nanášajte na dlaždice štetcom alebo valčekom s krátkym vlasom (špongiový valček sa neodporúča), snažte sa rovnomerne pokryť ich povrch. Zvyčajne stačia dve vrstvy, ale všetko závisí od farby a textúry starých dlaždíc. Dôležitá je precíznosť, ale aj rýchlosť práce, pretože po otvorení a premiešaní stráca epoxidová farba svoje vlastnosti pomerne rýchlo a nanáša sa čoraz ťažšie.
Pokiaľ máme na podlahe dlažbu s glazovaným povrchom, je potrebné pred lakovaním naniesť základný náter, vďaka ktorému bude farba na povrchu dobre držať a nebude sa odštiepovať alebo odlupovať. Po nanesení základného náteru by ste mali počkať najmenej jeden deň, než budete pokračovať v ďalších etapách renovácie. Drsné a matné kúpeľňové dlaždice nevyžadujú základný náter, ale nezaškodí ich pre každý prípad jemne prebrúsiť brúsnym papierom. V kúpeľniach odporúčame použiť vrstvu izolačného prípravku kvôli vlhkosti, najmä na miestach, ktoré sú často v kontakte s vodou (napríklad pri sprchovej vaničke).
Pri výbere farby na dlaždice by ste sa mali riadiť nielen estetickým cítením, ale aj dvoma základnými princípmi. Po prvé, v malých miestnostiach nebude tmavá farba glazúry najlepšie riešenie, pretože opticky zmenší našu kúpeľňu. Po druhé, pred použitím viacerých farieb si to dobre rozmyslite, napríklad ak chcete vytvoriť šachovnicový vzor. Čo je teraz v móde sa vám nemusí nevyhnutne páčiť o pár rokov.
Lepenie dlaždíc na dlaždice
Ak glazované alebo terakotové dlaždice nie sú vhodné na maľovanie alebo si myslíte, že lepším riešením by bola nová podlaha, môžete na staré dlaždice v kúpeľni položiť nové. Takto sa vyhneme odstraňovaniu starých dlaždíc a s tým spojenému odpratávaniu sutín a ťažko odstrániteľnému prachu rozptýlenému po celom dome.
Najlepšie bude ak vyberiete dlaždice, ktoré budú mať väčší rozmer ako tie predchádzajúce - vďaka tomu bude ich pokládka jednoduchšia a budeme mať aj menej rezania a škárovania.
Pred začatím renovácie by sme sa mali tiež ubezpečiť, že sú pôvodné dlaždice položené rovnomerne a dobre priliehajú k podkladu. Ako to spraviť? Najjednoduchším spôsobom je poklepať na každú dlaždicu rukoväťou kladiva a počúvať aký zvuk to vydáva - tupý zvuk znamená, že pod dlaždicou nie je žiadna malta a tomuto miesto by sme mali venovať pozornosť. Ak je problémom iba jedna dlaždica, je možné ju vymeniť (pokiaľ máme po predchádzajúcej renovácii rezervu) alebo ju vyplniť rýchloschnúcou murovacou maltou. Skontrolovali ste všetky dlaždice? Pripravili ste si všetky potrebné materiály a nástroje? Ak je to tak, môžeme ísť na to! Začneme dôkladným umytím a odmasťovaním dlaždíc. Potom pomocou murárskeho hladítka naneste tenkú vrstvu lepidla so zvýšenou priľnavosťou (trieda C2) a pružnosťou (trieda S1). Rovnako ako v prípade maľovania, dlaždice s hladkým povrchom by mali byť pred tým zdrsnené brúsnym papierom alebo pokryté základným náterom s prídavkom kremenného piesku, čo zvýši ich priľnavosť. Pokladanie dlaždíc na takto pripravený podklad prebieha rovnako ako na základný poter. Najskôr naplánujeme akým spôsobom ich budeme ukladať a až potom začneme rezať a lepiť. Keramické dlažby začíname vždy ukladať zľava, pozdĺž steny, ktorá je oproti dverám. Nemali by sme zabudnúť aj na zachovanie dilatačných medzier, v čom nám pomôžu vymedzovacie krížiky.
Pokrytie starej dlažby v kúpeľni má jednu zásadnú nevýhodu – zdvihne nám to podlahu o niekoľko centimetrov. Z tohto dôvodu je dôležité zabezpečiť, aby nám takto dokončená podlaha v kúpeľni nebránila v otvorení dverí - potom ich bude treba zrezať, čo zvýši náklady na renováciu.
Čo ešte môžete použiť na staré dlaždice?
Ďalším populárnym a funkčným spôsobom na dokončenie kúpeľne je položenie vinylovej podlahy na dlažbu. Na rozdiel od dlažby dodávajú interiéru útulnosť, sú na dotyk teplé, vodotesné a ľahko sa inštalujú. Sú tiež trvácne a odolné voči oderu a odštiepeniu. Vinylové podlahové panely LVT dokonale imitujú gresové dlažby aj drevené podlahové dosky, takže vyznávači škandinávskeho štýlu nemusia siahať po dlaždiciach pripomínajúcich drevo, ktoré nie sú až tak príjemné pre bosé nohy.
Podarilo sa vám zrenovovať podlahu? Je čas na nový kúpeľňový nábytok, ako sú skrinky a komody. Ponúkneme vám aj množstvo štýlových dekorácií a kúpeľňových doplnkov, vďaka ktorým bude interiér kúpeľne praktický a dodajú mu moderný vzhľad a individuálny charakter.