Ako opraviť záhradný slnečník?
Záhrada je miestom, kde si môžete dokonale oddýchnuť, najmä ak máte pohodlný záhradný nábytok a ochranu pred slnkom v podobe záhradných slnečníkov. Relax v tieni, pri šálke kávy alebo studenom džúse, je neprekonateľný. Každý, kto má čo i len malú záhradu alebo dokonca malý pozemok, však vie, že skôr ako si budete môcť takto oddýchnuť, musíte sa najskôr postarať o veľa vecí, ako je údržba nábytku a slnečníkov, ako aj ich čistenie a eventuálna oprava. Aj keď tieto činnosti vyžadujú určité úsilie, stojí za to si ich vychutnať na pohodlie a bezpečie pri relaxácii na záhrade. Záhradný dáždnik je rovnako ako záhradný nábytok vystavený mnohým vonkajším faktorom, ktoré ho môžu rýchlo poškodiť alebo dokonca zničiť. Našťastie existuje veľa spôsobov, ako tomu zabrániť, a jedným z nich je pravidelná oprava akýchkoľvek chýb. Vďaka tomu sa vyhneme veľkým škodám, ktoré po dlhšom čase bude niekedy nemožné odstrániť. Ako môžem opraviť svoj slnečník? Na čo si dať zvlášť pozor? Aké nástroje a materiály budeme potrebovať? Tu je celá sada hotových odpovedí, ktoré vám ukážu, ako sa starať o záhradný slnečník.
V tomto článku:
2. Oprava záhradného slnečníka v niekoľkých krokoch
3. Záhradný dáždnik po zime. Kontrola a rýchla akcia v prípade porúch a nečistôt
4. Čistenie a impregnácia záhradného slnečníka
5. Oprava alebo výmena krytu slnečníka
6. Záhradný slnečník a výmena jednotlivých častí
7. Konzolový slnečník s predlžovacím ramenom. Oprava a spevnenie
Záhradné slnečníky
V obchodoch je niekoľko druhov záhradných slnečníkov, a hoci sa líšia veľkosťou, tvarom a dizajnom, údržba, čistenie a oprava sú väčšinou veľmi podobné. Na výber máme: záhradné dáždniky s bočnou nohou a strieškou na predlžovacom ramene, záhradné dáždniky so zvislou nohou a strieškou v strede, záhradné dáždniky so štvorcovým baldachýnom, záhradné dáždniky s okrúhlym baldachýnom.
Oprava záhradného slnečníka v niekoľkých krokoch
Záhradné slnečníky sa dajú poškodiť rôznymi spôsobmi a stojí za to tomu zabrániť. Za týmto účelom by ste mali dáždnik zložiť zakaždým, keď skončíte s relaxáciou na záhrade. V opačnom prípade bude vystavený vlhkosti, zrážkam a nárazovému vetru. Tkanine hlavy dáždnika tiež škodia slnečné lúče. Oslabujú štruktúru materiálu a spôsobujú blednutie farieb. Pokiaľ chceme, aby nám slnečník slúžil čo najdlhšie, mali by sme vykonať aj tieto kroky: kontrola technického stavu pred sezónou, čistenie a impregnácia záhradného slnečníka, možná výmena komponentov slnečníka, možná oprava komponentov slnečníka. Dodajme tu, že podobný postup si vyžaduje aj záhradný nábytok (najmä drevený záhradný nábytok), ak ho chceme roky udržiavať v dobrom stave. Záhradné stoly, záhradné kreslá, záhradné stoličky a záhradné lavice preto zostanú dlho nedotknuté.
Záhradný dáždnik po zime. Kontrola a rýchla akcia v prípade porúch a nečistôt
Ako skontrolovať stav dáždnika po zime? Po vybratí z kôlne alebo garáže vykonáme podrobnú kontrolu, pričom venujeme osobitnú pozornosť stavu uchytenia, mechanizmu otvárania slnečníka a jeho krytu. Slnečníkové plošiny sú väčšinou nepoškodené, ale tiež stoja za pozretie. Ak spozorujeme akékoľvek poškodenie, nečistoty alebo stopy plesní, ihneď ich odstránime.
Čistenie a impregnácia záhradného slnečníka
Jedným z najdôležitejších bodov pri údržbe záhradného slnečníka je jeho pravidelné čistenie, ktoré by sa malo vykonávať tesne po vytiahnutí zariadenia pred sezónou, a potom niekoľkokrát počas sezóny. V lete a na jar, keď sa slnečník intenzívne používa, sa na kryte usadzujú rôzne druhy nečistôt, napríklad prach, peľ alebo trus hmyzu či vtákov. Čistenie by sa preto malo vykonávať pravidelne každých pár týždňov. Pokiaľ je to možné, odstráňte kryt a umyte ich mydlom a vodou alebo špeciálnym prípravkom. Tkaninu očistíme mäkkou kefkou, potom ju opláchneme záhradnou hadicou a necháme vyschnúť. Ak chcete náš záhradný slnečník udržiavať v dobrom stave, stojí za to z času na čas impregnovať látku, z ktorej je vrchlík vyrobený. Takto sa stane menej nasiakavým, spevní sa jeho štruktúra a navyše si dlhšie udrží svoju farebnú intenzitu. Prípravok na ochranu tkanín môžete zohnať v chemických obchodoch. Môže to byť univerzálna impregnácia pre absorpčné materiály, ktorých vzorec je založený na akrylových živiciach. Má vynikajúce penetračné vlastnosti, vďaka čomu chráni látku pred namáčaním a zmršťovaním a zároveň zanecháva látku hebkú (dáždnik ľahko zložíte a rozložíte). Pozor! Pred vykonaním impregnácie textilného povrchu krytu dáždnika by sa mal povrch dôkladne očistiť a vysušiť. Teplo zvyšuje účinok impregnácie, takže sa oplatí robiť ju za slnečných dní.
Oprava alebo výmena krytu slnečníka
Plášť záhradného slnečníka je najchúlostivejším prvkom a zároveň najviac vystavený vonkajším faktorom. Ak silný vietor roztrhol okraje látky alebo pri dlhodobom používaní spôsobil vznik dier alebo odieranie, stojí za to okamžite začať s opravou. Obyčajné prestávky je možné zašiť bežnou hrubou ihlou a silnou niťou. V prípade výskytu dier a odrenín bude potrebné urobiť záplaty. Ak sa ukáže, že odreniny a slzy sú príliš veľké a neoplatí sa ich opravovať, nemusíte zatiaľ poškodený dáždnik vyhodiť! Bude to oveľa lacnejšie nechať si ho na mieru ušiť plášť, aby sa zmestil na celý rám.
Záhradný slnečník a výmena jednotlivých častí
Aj keď, ako sme už spomenuli, je opláštnenie najzraniteľnejšie voči poškodeniu, ďalšie prvky si tiež vyžadujú podrobnú kontrolu a prípadné opravy. Ak je kľuka alebo rotátor zlomený, je možné ich vymeniť za nové. Musíte však venovať osobitnú pozornosť skutočnosti, že zakúpené prvky zodpovedajú veľkosti a štruktúre nášho slnečníka. Za týmto účelom si prečítajte informácie uvedené na štítku na ráme alebo tyči záhradného slnečníka.
Konzolový slnečník s predlžovacím ramenom. Oprava a spevnenie
Rameno sa najčastejšie poškodzuje v dôsledku silného vetra alebo počas prepravy, keď sa napríklad zachytí o dvere. Ak nie je úplne poškodené, existuje šanca, že ho môžeme opraviť. Tesne pod miestom poškodenia (asi 2 cm) pevne spojíme rameno tenkým drôtom s miestom tesne nad poškodením. Túto akciu opakujeme dvakrát alebo trikrát, až kým nepocítime, že je rameno stabilné. V prípade, že sa prvok zlomil, mali by sa obe časti spojiť pomocou superlepidla alebo epoxidového lepidla na kov. Prvky zatlačíme kliešťami a lepidlo necháme zaschnúť. Po zlepení zlomených častí stojí za to spevniť celú konštrukciu drôtom. Pokiaľ máme väčší dáždnik, tak predtým, ako tieto časti zlepíme, by bolo dobré do ramena zasunúť prídržnú tyč, ktorá zabezpečí väčšiu stabilitu a zároveň bezpečnosť používania slnečníka.
INŠPIRUJ SA!!!
Bazény | Záhradné grily | Sauny | Záhradné trampolíny |