Ako položiť dlažbu - pokyny krok za krokom
Keramické dlaždice sú veľmi praktické - odolné, vodotesné a ľahko sa o ne stará. Ich inštalácia je však dosť drahá a spotrebuje veľkú časť rozpočtu vyčleneného na dokončenie kúpeľne alebo kuchyne. Nájdenie dobrého profesionála navyše nie je jednoduchá úloha a nezaručuje spokojnosť s konečným výsledkom. Niet divu, že stále viac ľudí sa rozhoduje položiť dlaždice na vlastnú päsť. Ako vyzerajú jednotlivé fázy obkladačských prác a akým chybám sa treba vyhnúť pri kladení dlažby na podlahu? Všetko sa dozviete v našom článku! Na správne usporiadanie keramických dlaždíc nepotrebujete skúsenosti ani profesionálne nástroje. Kľúčom k úspechu je trocha voľného času, trpezlivosť a odhodlanie.
V tomto článku:
1. Ako sa pripraviť na pokládku dlažby? Vyberte správne dlaždice
2. Rozhodnite sa, ako chcete položiť novú podlahu
3. Získajte potrebné produkty a príslušenstvo
Ako sa pripraviť na pokládku dlažby? Vyberte správne dlaždice
Pri kúpe podlahovej krytiny by ste mali dbať nielen na jej vzhľad, ale aj na aplikačné a výkonové parametre. Veľmi dôležitá je trieda oderu, protišmykovosť a odolnosť voči škvrnám a vonkajšie obklady by mali byť navyše mrazuvzdorné a málo nasiakavé (preto sú najčastejšie vybranými obkladmi na terasu gresové dlaždice). Ak zariaďujete kuchyňu alebo kúpeľňu, vezmite do úvahy jej veľkosť - pre malé miestnosti je lepšie zvoliť svetlé lesklé dlaždice, ktoré priestor opticky zväčšia a presvetlia. Pri objednávaní keramických obkladov a dlaždíc nezabudnite na nákup asi o 10% viac, ako je potrebné na pokrytie podlahy v zrekonštruovanom interiéri.
Rozhodnite sa, ako chcete položiť novú podlahu
Rovnakú dlažbu je možné položiť mnohými rôznymi spôsobmi, čím získate úplne iný konečný efekt. Zatiaľ čo v prípade štvorcových dlaždíc je najobľúbenejšie priame alebo diagonálne (karo), pozdĺžne dlaždice ponúkajú veľký výber (anglické rozloženie, rybia kosť, tehla, šachovnica). Šesťhranné obklady, ktoré pôsobia ako medový plást, sú v dnešnej dobe veľmi módne. Najdôležitejšou vecou je naplánovať „suché“ rozdelenie dlaždíc pred začatím inštalácie, aby ste mali šancu na prípadné úpravy.
Získajte potrebné produkty a príslušenstvo
Pri pokládke dlažby budete potrebovať:
• kliny, krížiky
• lepiaca malta
• základný náter
• škárovacia malta
• zubová stierka
• tesniaca hmota (napríklad sanitárny silikón)
• vodováha,
• maliarska páska
• gumené kladivo
• okuliare
• vedro na miešanie malty a vŕtačka s miešadlom
• rezačka na dlaždice
• dokončovacie prvky (profily, lišty)
• samonivelačný poter
• pilník na dlaždice
• škrabka alebo špachtľa na škáry
• hydroizolácia
Pripravte si podklad
Dobre pripravený podklad predĺži životnosť dlaždíc na podlahe. Musí byť starostlivo odmastený a vyčistený - odstráňte z neho prach a všetky ostatné nečistoty. V opačnom prípade bude mať nová podlaha menšiu priľnavosť a môže sa poškodiť. Terakota sa obvykle kladie na betón, ale môžete ju použiť aj na staré dlaždice a parkety, vyhnete sa tak nepríjemnej demontáži. Všetko však závisí od stavu existujúceho obkladu, musíte vziať do úvahy aj nutnosť vyrovnania podkladu samonivelačným poterom. Príprava podkladu zahŕňa aj jeho základný náter. Základné nátery znižujú nasiakavosť lepiacej malty, ktorá preto dlaždice s podkladom viaže pevnejšie. Voľba základného náteru závisí od typu položenej dlažby (kameniny alebo terakoty). V miestnostiach vystavených vysokej vlhkosti stojí za to pridať vrstvu hydroizolácie.
Pokladanie dlaždíc
Krok 1: Nanesenie lepiacej malty
Na položenie dlaždíc potrebujete správne lepidlo. Pri jeho výbere vezmite do úvahy typ podkladu a miesto inštalácie. Napríklad v prípade podlahového vykurovania alebo miestnosti s intenzívnym používaním bude dobre fungovať lepidlo na dlaždice zušľachtené plastom. Lepiacu maltu zmiešajte s vodou a potom premiešajte vŕtačkou. Lepidlo nenanášajte na celú podlahu naraz, ale len na malú plochu (asi 1 m2), aby ste mali čas položiť dlažbu skôr, ako lepidlo zaschne. Na rozotieranie malty použite zubovú stierku - hladkou stranou naneste vrstvu lepidla s maximálnou hrúbkou 10 mm a potom do nej zúbkovanou špičkou urobte ryhy, ktoré odstránia prebytočné lepidlo a zvýšia jeho priľnavosť. Lepidlo na obklady nanášajte iba na podklad, pokiaľ nebudete pokladať vonkajšie obklady alebo prírodný kameň - potom tiež rozotrieť maltu na spodný povrch dlaždíc.
Krok 2: Pokládka dlažby
S pokladaním dlažby je najľahšie začať od steny. Z vizuálnych dôvodov by to mala byť stena oproti dverám (potom, po vstupe do miestnosti, budú viditeľné celé dlaždice). Po nanesení lepidla na podlahu zatlačte dlaždice na podlahu a jemne ich zatočte na miesto. Nezabudnite ponechať dilatačné škáry na škáry medzi dlaždicami (v tomto vám pomôžu dištančné krížiky). Po položení prvého radu siahnite po vodováhe a skontrolujte, či je terakota dokonale rovná. Ak nejaká dlaždica zostane, môžete ju poklepať gumovým kladivom.
Krok 3: Rezanie dlaždíc
Dlaždice na okrajoch stien narežte rezačkou (tento nástroj dlaždicu nareže, čo jej umožní odlomenie) a v prípade potreby ich zaoblíte pilníkom na dlažbu. Nezabudnite používať ochranné okuliare, aby sa vám odrezky nedostali do očí. Pred lepením rezaných keramických dlaždíc skontrolujte, či dobre zapadajú do úzkeho priestoru, pričom po celej dĺžke steny ponechajte dilatačnú škáru rovnakej hrúbky. Keď dokončíte obkladanie celého povrchu podlahy, počkajte na čas odporúčaný výrobcom (minimálne 24 hodín).
Krok 4: Fugovanie
Vyplnenie medzier medzi dlaždicami škárovacou hmotou vyžaduje veľkú presnosť. Najprv odstráňte dištančné krížiky a vyčistite terakotový alebo kameninový povrch a potom prípravok vtlačte do medzier, pričom jeho prebytok priebežne odstraňujte prstom (pokiaľ sú škáry pružné). Medzery pri stene nie sú vyplnené škarovacou hmotou, ale špeciálnou tesniacou hmotou, ktorá je pružnejšia a umožňuje podlahe „pracovať“. Pred nanášaním zaistite dlaždice na okrajoch maliarskou páskou, čo výrazne uľahčí rovnomernú distribúciu prípravku. Hmotu aplikujte konštantným tlakom a rýchlosťou, potom nechajte škáry zaschnúť.
Krok 5: dokončenie
Poslednou fázou kladenia dlaždíc je inštalácia dokončovacích prvkov, napríklad prahových lišty. Na zakrytie tmelu je možné použiť aj ozdobné lišty, ak napríklad zistíte, že škáry spájajúce obklady a dlažby nepôsobia esteticky, alebo jednoducho nechcete, aby sa na povrchu škár hromadil prach a nečistoty.
Pokladanie dlaždíc svojpomocne je nielen výraznou úsporou, ale aj uspokojením z dobre odvedenej práce. Nezabudnite však, že nová podlaha je investícia na roky, preto kupujte iba vysokokvalitné dokončovacie materiály, urobte si pri inštalácii čas a nikdy neignorujte odporúčania výrobcu. Veľa štastia!
INŠPIRUJTE SA!
Dlažby do obývačky Soalce Grey | Dlažby do obývačky Outlander Grys | Obývačka - obklady a dlažby Nexside | Obývačka - obklady a dlažby Artico |