Ako položiť dlaždice na dilatáciu? Pokyny krok za krokom

25.04.2021


Čo je to dilatácia? Jedná sa o zámerne vytvorenú medzeru, ktorá je navrhnutá na zlepšenie práce častí ktoré dilatujú, nachádzajúcich sa v dome. Najčastejšie sa používa dilatácia v prípade väčších rozmerov a rozpätí. Otázka dilatácie v podlahových podkladoch je často prehliadanou témou, ktorá sa týka fázy predbežných projektových koncepcií a realizačných prác. Výsledkom je, že už dokončené budovy často trpia veľmi ťažko odstrániteľnými chybami, najmä chybne vyrobenými potermi, ktoré ovplyvňujú chybnú funkciu celej ich konštrukcie.

Dilatácia sa najčastejšie vykonáva pomocou polystyrénu alebo špeciálnej dilatačnej šnúry, ktorá je vyrobená zo stavebného lana zabezpečeného izoláciou, materiálom brániacim nasiakavosti a utesnením. Existujú aj ďalšie varianty dilatácii - lano z penového polyetylénu s expandovanými pórmi alebo polypropylénová pena. Stáva sa, že zostane špeciálna medzera, ktorá bude vyplnená dilatačnou šnúrou - bez použitia akéhokoľvek tmelu. Vďaka tomuto riešeniu sa môže šnúra sťahovať a rozširovať, takže „funguje“ celá podlaha. Ak sa chcete dozvedieť, kedy a ako sa má dlažba položiť na dilatáciu, je tu niekoľko dôležitých detailov, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa neskorším chybám v konštrukcii.
Obklady a dlažby- Merkury Market

 

Kedy je nutná dilatácia?


Pred začatím prác na dilatáciu, stojí za zváženie, či je to vôbec potrebné a v akých prípadoch sa oplatí ju použiť. Vďaka použitiu dilatačných škár stavebné prvky nezávisle prenášajú zaťaženie, deformácie a posuny spôsobené teplotnými zmenami, nerovnomerným usadením konštrukcie, zmršťovaním alebo napučiavaním materiálu, z ktorého sú vyrobené. Dilatačné škáry podláh sa používajú v miestach, kde dochádza k zmene hrúbky poteru, rozdielom úrovní stropov, kde sú miestnosti vystavené rôznym vonkajším zaťaženiam (napr. Obývacia izba a chodba), na oddelenie keramického obkladu od mriežok, prívodov a inštalačného potrubia. Najčastejšie sa dilatácia používa pri pokládke keramických podláh, ktoré vplyvom tepelnej rozťažnosti „fungujú“, čo si vyžaduje kompenzáciu v podobe dilatačných medzier. Dilatačné škáry sú potrebné aj v budove vybavenej systémom podlahového kúrenia, ktorý je iba pod časťou podlahy. V tomto prípade sa dilatačné škáry vyrábajú na oddelenie vyhrievanej zóny od nevykurovanej. Rovnaká situácia nastáva, ak existujú výrazné rozdiely v teplote vykurovacieho média alebo ak sa pod dlaždice používajú rôzne typy podlahového kúrenia - elektrické a vodné.

 

Prvý krok: ako naplánovať dilatáciu podlahy?


Dilatačné škáry v podlahách zaručujú správne fungovanie podlahovej konštrukcie, teda poteru. Nepravidelnosti, ktoré vznikajú pri vhodnom usporiadaní alebo príprave medzier, sú viditeľné v povrchovej úprave podlahy dilatáciou, ktorou je jej vonkajšia vrstva - keramická dlažba alebo parkety. Spočíva vo vytvorení vydutín, oddelení a praskaní materiálu, napríklad dlaždíc. Preto je dôležité správne vykonať proces návrhu, usporiadania, realizácie a dokončenia dilatačných škár. Usporiadanie dilatačnej škáry spočíva v určení jej všeobecného usporiadania a šírky medzier. Je potrebné vziať do úvahy typ podkladu, geometriu povrchu, veľkosť dlaždíc a teplotné zmeny, ktoré sa môžu vyskytnúť v miestnosti.

Správne urobené dilatačné škáry oddeľujúce vodorovné prvky od zvislých prvkov (podlahy a steny) by mali byť minimálne 8 mm a v prípade systémov s podlahovým kúrením min. 10 mm. Šírka dilatačných škár použitých na väčších plochách nesmie byť menšia ako 10 mm. Povrch cementovej podlahy bez dilatačných škár by nemal presiahnuť plochu 5 × 6 m. Plocha podlahového kúrenia by nemala presiahnuť 40 m². Nevyhrievané povrchy musia byť rozdelené dilatáciou na polia s rozlohou najviac 60 m². Povrch súvisiaci s dilatačnými škárami by mal mať tvar štvorca alebo obdĺžnika a pomer strán musí byť zvolený tak, aby nepresahoval pomer 1: 1,5. Dôležitým faktorom, ktorý vyžaduje dilatáciu, je vykonanie správne nastaveného usporiadania dlaždíc - v prípade, keď je dokončovacím materiálom kameň alebo keramika. V takom prípade by mala dilatácia smerovať k vrchnej povrchovej vrstve podkladu a končiť spojom. To znamená, že v miestnostiach, kde sa musia robiť dilatačné škáry, ktoré rozdelia podlahu na menšie polia, by sa nemali inštalovať dlaždice v tvare diamantu, pretože škára musí vždy prebiehať pozdĺž dilatačnej medzery.

 

Dilatácia a inštalácia podlahového kúrenia


Podlaha vybavená podlahovým kúrením sa vplyvom teploty rozširuje. Prekážka v podobe stien spôsobuje vyvýšenie podkladu, čo má za následok prasknutie podlahovej krytiny s dlaždicami. Dôsledkom takejto situácie môže byť aj trvalé poškodenie rúr zapustených do podlahy roztrhnutím ich konštrukcie. Jedinou možnosťou, ako sa takejto situácii vyhnúť, je vyrobiť vhodné dilatačné škáry, ktoré poskytnú potrebný priestor chrániaci prvky vykurovacieho systému pred poškodením. 

Druhý krok - vyplnenie dilatačných škár


Po zhotovení dilatačných škár je potrebné ich vyplniť dilatačnou hmotou, ktorá je plne elastická a môže byť v jedno alebo dvojzložkovej podobe. Charakteristickým znakom dvojzložkových hmôt je lepenie spôsobené reakciou živice s tvrdidlom, vďaka čomu vypĺňajú medzery bez ohľadu na ich veľkosť. Jednozložkové hmoty sa viažu pri reakcii s vlhkosťou okolia a ich použitie je obmedzené veľkosťou medzier, pretože pri väčších prierezoch nepracujú dobre. Najčastejšie sa používajú dilatačné zmesi vyrobené z materiálov na báze silikónu, akrylu alebo polymérov.

 

Krok tri - dokončovacie práce

 

  • Glazúrové dilatácie

Po vyplnení dilatačných škár treba pristúpiť k ich dokončeniu, aby sa zamaskovala ich existencia na zbiehajúcom sa rade dlaždíc, keramických a drevených podláh alebo podkladu so stenou. Na tento účel sa používajú špeciálne dilatačné lišty, ktoré môžu byť vyrobené z rôznych materiálov. 

  • PVC dilatačná lišta

Na zakrytie otvorenej dilatačnej škáry sa z estetických dôvodov používa dilatačná lišta z polyvinylchloridu (PVC). Pri jeho výbere je potrebné brať do úvahy výšku dlaždice. Na zostavenie soklovej lišty nie sú potrebné žiadne špeciálne vedomosti ani špeciálne zručnosti, takže túto úlohu môže vykonávať doslova ktokoľvek. Začína sa to nanesením malej vrstvy lepidla na dlaždice na škáru, do ktorej by sa mal potom profil nataviť tak, aby prechádzal vytvoreným otvorom. Po inštalácii lišty môžete vzhľadom na ňu z oboch strán položiť dlaždice, na základe ktorých sa neskôr vytvorí škára.

  • Korková dilatačná lišta

Táto lišta sa najčastejšie používa na vytvorenie estetického spojenia medzi dvoma rôznymi materiálmi, ktoré tvoria podlahu, napríklad styčným bodom medzi kamennými a drevenými podlahami. Korok, z ktorého je vyrobený, je odolný voči teplotným zmenám, vlhkosti a biodegradácii. Vďaka svojej veľmi vysokej pružnosti a deformačnej schopnosti dokonale absorbuje namáhania spôsobené prácou podkladu. Jeho vlastnosťou je tiež atraktívny vzhľad a vysoký stupeň oderu, a teda značná životnosť a odolnosť voči možnému poškodeniu. Je to úplne prírodná a ekologická surovina, ktorá je pre mnohých zákazníkov čoraz dôležitejšia. Korková lišta sa inštaluje pomocou lepidla po príprave podkladu, odstránením nečistôt, prachu a odmasťovania.
Dilatačná šnúra
Dilatačná šnúra pre silikónové škáry sa používa na dokončovacie účely vyplnením dilatačných škár. Vyznačuje sa okrúhlym prierezom a je najčastejšie vyrobená z penového polyetylénu. Jej hrúbka je prispôsobená šírke škáry tak, aby ju vyplňovala čo najtesnejšie. Jej montáž spočíva v zatlačení do dilatačnej škáry do takej hĺbky, aby sa rovnomerne rozprestierala po celej dĺžke. Potom by sa mal dilatačný spoj opatrne vyplniť trvalo elastickým spojom, to znamená silikónom.
Obklady a dlažby- Merkury Market

 

Je to všetko potrebné?


Oplatí sa urobiť dilatačný spoj? Absolútne, dilatácia dlaždíc má zmysel! Realizácia príslušnej dilatácie podlahy je podstatným prvkom stavby domu alebo dokončenia bytu. Vďaka dilatačným štrbinám chránime svoje „štyri steny” pred nepriaznivými účinkami „práce“ ich konštrukcie, zabraňujeme vzniku trhlín v podklade, problémom s dlaždicami, praskaniu škár a iným podobným javom. To všetko vám umožní dlho sa tešiť z krásneho vzhľadu nášho bytu a zaisťuje sa jeho udržiavanie v dobrom stave.

Späť