Ako položiť drevené podlahy? Pokyny a odborné poradenstvo
Stále častejšie a ochotnejšie vykonávame jednoduché renovačné práce svojpomocne. Jedna z nich je aj kladenie podláh. Viacvrstvové drevené podlahy pozostávajú z dvoch alebo troch vrstiev rôznych druhov dreva. Vyzerajú ako klasické drevené parkety, dosky alebo ako mozaika z parkiet. Ich cena je určite nižšia v porovnaní s klasickými parketami. Nevyžadujú údržbu lebo sú mimoriadne odolné a majú stabilnú štruktúru. Inštalácia drevených podláh nie je zložitá a rýchla- jednotlivé dosky sa kladú podobným spôsobom ako pri laminátových podlahách a vinylových podlahách LVT.
Ako položiť drevené podlahy? Pokládka podlahy krok za krokom
Drevené podlahy sú vyrobené z rôznych druhov stromov, majú tiež rôznu hrúbku a dĺžku. Na pokládku jednotlivých dosiek budete potrebovať: vodováhu, podložky, gumové kladivo, pravítko, kliny na vymedzenie dilatačných špár a pílku na drevo (alebo elektrickú vypilovačku). Pripravili sme návod, ako krok za krokom samostatne položiť podlahu z viacvrstvových alebo masívnych dosiek.
Položenie podlahových panelov krok za krokom
Podľa nižšie uvedených podrobných pokynov bude podlaha vyzerať elegantne a jej inštalácia bude ľahká. Ukladanie jednotlivých dosiek je vlastne posledná etapa dokončovania podlahy, najprv si ju musíme poriadne pripraviť.
1: Pred položením podlahy sa musia dosky aklimatizovať v danej miestnosti, v ktorej sa budú inštalovať. Miestnosť musí byť vykúrená: teplota vzduchu by nemala klesnúť pod 18 stupňov celzia a teplota podlahy by nemala byť nižšia ako 15 °C. Z balenia podlahy nie je potrebné odstraňovať fóliu. Aklimatizácia by mala trvať najmenej 48 hodín.
2: Pokládka podlahových panelov - pripravený povrch musí byť suchý, čistý a rovný. Aby boli jednotlivé dosky položené správne, nesmú nerovnosti podložia presahovať 2 mm na 2 m dĺžky.
3: Umiestnenie parozábranovej fólie a zvukovej izolácie ochráni drevenú podlahu pred vlhkosťou, zlepší jej tepelné parametre a navyše tlmí zvuky v miestnosti. Na fóliu sa ešte ukladajú podložky pre drevené podlahy a zvukovo izolačné doštičky podobné drevu (tupý spoj, v uhle 45 stupňov k smeru, v ktorom bude podlaha položená).
4: Ako položiť podlahu vzhľadom na okno? Podlahové dosky vždy kladieme kolmo na okno a rovnobežne so smerom dopadu slnečných lúčov - spoje sa tak stanú neviditeľnými a zvýrazní to vzor dreva v doskách. Ak je v miestnosti viac ako jedno okno, budeme sa riadiť oknom, ktoré sa nachádza oproti vchodu do miestnosti.
5: Pri kladení prvého radu podlahových dosiek sa musíte najprv zabaviť výklenkov. Ak tak neurobíte, môže vzniknúť nepekná medzera, ktorú soklová lišta neprekryje. Pri pílení dosiek vždy držte dekoratívnu stranu hore - zabránite tak poškodeniu laminátovej vrstvy.
6: Dodržiavanie vzdialenosti od steny umožní podlahe voľne pracovať. Táto medzera sa nazýva dilatačná špára alebo dilatácia a je široká do 10 mm. Nedostatočná dilatácia môže spôsobiť vydutie alebo praskanie podlahy.
7: Pokládka podlahových panelov pomocou systému klik nie je komplikovaná: po umiestnení podlahovej dosky na požadované miesto vyviniete mierny tlak čo dosku zaklikne do predchádzajúcej.
8: Pokládku vykonávame pomocou kladiva a lišty na doklepávanie.
9: Posledný rad podlahových panelov sa inštaluje rezaním dosiek pozdĺž dlhej hrany.
10: Pokládka podlahových panelov okolo vykurovacích potrubí - táto fáza práce vyžaduje presnosť. Otvory pre rúry si najprv nakreslite na dosku a pridajte 10 mm dilatácie, prerežte dosku medzi otvormi a položte ju za rúry. Potom sa pridá zvyšok prerezanej dosky a otvory sa zakryjú rozetou.
11: Ako pokladať podlahové panely vedľa zárubní? Najlepšie bude vyzerať keď zárubňu skrátite a podlahovú dosku vložíte pod ňu. Toto pravidlo neplatí pre oceľové zárubne – vytvoríte výrez priamo na podlahovej doske, ktorá sa má namontovať. Medzera, ktorá vznikne medzi podlahou a zárubňou vyplníte akrylovou hmotou.
12: Inštalácia soklových líšt sa vykonáva po odstránení všetkých vymedzovacích klinov. Soklové lišty sa pripevňujú na stenu pomocou hmoždiniek, ktoré vkladáme do otvorov v stene pomocou gumového kladiva a používame pri tom montážnu sadu na lišty, ktorá zabezpečí aby na soklových lištách nevznikali priehlbiny. Na rohoch stien stačí namontovať vnútorné alebo vonkajšie rohy.
13: Posledným krokom je inštalácia prechodových líšt. Tieto lišty zakryjú prechody medzi dvoma typmi podlahy alebo dilatačné špáry. Nezabudnite teda na prechodoch medzi podlahami ponechať priestor, ktorý bude aj tak zamaskovaný dokončovacím príslušenstvom - lištami.
Ktoré podlahy sú najlepšie?
Ktoré podlahové panely budú najlepšie určuje pôdorys a funkcia miestnosti kde budú umiestnené. Iné laminátové podlahy pokladáme v obývacích miestnostiach, iné v kúpeľniach. Dôležité je tiež, aký bude stupeň zaťaženia v danej miestnosti, pretože to ovplyvňuje požadovanú triedu odolnosti voči oderu podláh. Drevené podlahy sú univerzálnym riešením pretože sa vyznačujú vysokou odolnosťou voči poškriabaniu, sú stabilné a majú dlhú trvanlivosť. Sú vhodné na montáž pre väčšinu typov podlahového kúrenia a do miestností s vysokou vlhkosťou.
Ako pripraviť podklad pre podlahy?
Toto je dôležitá otázka. Pred položením podlahy musíte podklad poriadne pripraviť. Podklad musí byť čistý, rovný, suchý a nesmie byť studený. Tu je jednoduchý test, ktorým skontrolujete, či je podklad pripravený správne: nalepte na podklad fóliu a nechajte ju tam 24 hodín. Ak fólia nebude zahmlená alebo zaparená, znamená to, že môžete začať s pokládkou.
Stará podlaha - vymeniť alebo reštaurovať?
Starú drevenú podlahu je možné obnoviť, pokiaľ nie je poškodené podložie. Popraskané, vypuklé alebo inak poškodené časti by sa mali vymeniť a celá podlaha by sa mala vybrúsiť a nalakovať alebo naolejovať.