Ako sa vyhnúť chybám pri zariaďovaní študentskej izby?

09.07.2020

Každý, kto si niekedy zariadil detskú izbu, vie, koľko rôznych funkcií musí plniť. Nielen zábava a spánok, ale aj učenie potrebujú samostatnú zónu a primeranú organizáciu priestoru. Na začiatku vzdelávania potrebuje dieťa priestor pre nové predmety: učebnice, školské potreby, športové potreby a predovšetkým priestor pre domáce úlohy.


Dobre usporiadaná miestnosť by mala kombinovať vkus dieťaťa s požiadavkami ergonómie. Nesprávne zariadená - môže odrádzať od učenia a negatívne ovplyvňovať chuť dieťaťa. Nesprávny výber nábytku má vplyv na zdravotné problémy: chybné držania tela, bolesť ramien a problémy so zrakom a chrbtom. Preto je také dôležité, aby bola študentská izba zariadená spôsobom, ktorý je vhodný pre deti, čo im umožňuje sústrediť sa na učenie a podporovať správny fyzický vývoj.

Akým chybám sa treba vyhnúť?

  1. Písacie stoly: prispôsobený výške a veku vášho dieťaťa. Môže byť príliš vysoký alebo nízky a vaše dieťa bude nútené sedieť v neprirodzenej polohe, ktorá bude mať nepriaznivý vplyv na chrbticu a ramená.

  2. Nesprávne vybraná stolička. Kreslo alebo stolička pre študentskú izbu je prvkom, ktorý má veľký význam pre pohodlie dieťaťa. Výška sedadla by sa mala nastaviť podľa výšky dieťaťa. Najlepšie je zvoliť si stoličku s nastaviteľnou výškou, ale tiež s možnosťou nastavenia vzdialenosti medzi operadlom a sedadlom. Študent musí mať podporu aj v bedrovej časti chrbtice. Sedadlo a operadlo nesmú byť príliš vzdialené.

  3. Veľmi úzky stôl. Okrem výšky je tiež dôležité, aby stôl bol dostatočne hlboký na to, aby ste naň ľahko umiestnili monitor počítača. Pamätajte, že detská tvár by mala byť asi 75 cm od monitora.

  4. Zle vybratá lampa. Študentská izba je miesto, kde dieťa bude čítať knihy, robiť domáce úlohy a učiť sa. Preto by sa malo dbať na primerané vnútorné osvetlenie, ktoré uľahčí čítanie a písanie aj po zotmení. Lampa do študentskej izby by mala mať mierne rozptýlené svetlo, aby neosvetľovala tvár, ale notebook a hornú časť stola.

 

 

Pri zariaďovaní priestoru pre študenta sa oplatí myslieť na budúcnosť a vyberať nábytok a farby, ktoré nie sú príliš detské. Nechceme robiť ďalšiu renováciu vo chvíli, keď dieťa vyrástie.

Späť