Ako spevniť záhradný pavilón? Efektívne triky

06.02.2021


Chráni pred chladom a vetrom na jeseň, v lete pred prudkým slnkom. Záhradný pavilón je obľúbeným a veľmi praktickým riešením. Aby sa usadil v záhradnom priestore nielen na jednu sezónu, ale na mnoho rokov, stojí za to ho posilniť. O správnu údržbu a skladovanie by sa malo starať hlavne pred zimou. 

 

Aký záhradný pavilón zvoliť?
 

Záhradné pavilóny a stany dostupné v obchodoch a marketoch sa líšia nielen veľkosťou a tvarom, ale aj kvalitou konštrukcie a materiálmi, z ktorých sú vyrobené. Ak chceme, aby si záhradný pavilón udržal svoju formu a atraktívny tvar po mnoho rokov, vyberte si kvalitný produkt. Rovnako ako záhradné altánky alebo dokonca terasové pergoly sú nielen praktické, ale aj estetické. Tieto dve funkcie však môžete úspešne skombinovať. Najskôr zvážime typ materiálu, ktorý bol použitý na postavenie rámu a zastrešenie stanu. Najvýkonnejšie sú záhradné pavilóny s rámom z ocele alebo dreva. Hliník a iné suroviny pri veľmi silnom vetre nie sú vhodné. Horšie sú aj iné nepriaznivé atmosferické podmienky. Drevo sa naopak dokonale hodí k záhradnému priestoru. Najmä ak použitá záhradná architektúra obsahuje prvky ako drevené ploty, pôvabné záhradné palisády či dokonca drevárne. Je to pevný a odolný materiál - správne udržiavaný, úspešne si uchová kvalitu svojej konštrukcie po mnoho sezón. Strecha záhradného pavilónu by mala byť vyrobená z nepremokavého materiálu. To je dôležité nielen kvôli ochrane pred dažďom, ale aj kvôli údržbe.
Záhradný pavilón 3x3x2,5m zelený
Zvážme tiež, či chceme záhradný pavilón na zimu zložiť a schovať na suché miesto, alebo nechať na voľnom priestranstve. Veľmi praktické riešenie môže byť skladanie. Po náležitej ochrane poskytuje pavilón priestor na uloženie prvkov vybavenia, ako sú záhradné kvetináče, hračky a rekreačné vybavenie pre deti alebo dokonca rôzne druhy záhradných dekorácií. Ak však plánujeme pavilón na zimu zostaviť, vyberte si ľahký výrobok. Uľahčíte tak prenášanie, skladanie a rozkladanie. 

 

Ako spevniť záhradný altánok?
 

Počasie u nás môže byť rozmarné, preto stojí za to postarať sa o správne spevnenie záhradného pavilónu od začiatku. Základom je príprava vhodného podkladu. Pretože ak má byť stan celú zimu vonku, nechať ho na mäkkej zemi asi nie je najlepší nápad. Terasové dosky sa použijú na vytvorenie pevnej podlahy pre pavilón. Pri ich kúpe sa oplatí zaobstarať si správne doplnky pre záhradnú architektúru, lepidlá a montážne materiály.

Záhradné pavilóny so špeciálnymi závažiami namontovanými v nohách je možné úspešne položiť na tvrdú zem. Podpery z liatiny alebo plastu naplnené vodou alebo pieskom rám účinne spevnia. Takáto konštrukcia je odolná aj voči veľmi silnému vetru a silným dažďom. V lete je možné záhradný pavilón vystužiť špeciálnymi linkami. Sú pripevnené na mäkkom podklade pomocou kotiev. Takáto ochrana, bohužiaľ, nemôže zostať na zimu. Ak sa rozhodneme pre túto voľbu, koncom jesene pavilón radšej zložte a schovajte na bezpečné miesto. Poslúžia na to napríklad kôlne na náradie alebo dokonca záhradný domček, ktorý sa v chladných mesiacoch nevyužíva. 

 

Údržba záhradného pavilónu
 

Ak chceme, aby nám záhradný pavilón slúžil viac ako rok, musíme zabezpečiť jeho správnu údržbu. Najlepší čas na vykonávanie týchto činností je pred zimou - keď vezmeme pavilón zo záhrady, rozložíme ho a môžeme starostlivo skontrolovať stav všetkých jednotlivých prvkov. Najskôr skontrolujte, či si konštrukcia zachovala svoj tvar a nevyžaduje žiadne opravy. Potom starostlivo preskúmajme stav stojana. Kovové aj drevené časti je zvyčajne potrebné vyčistiť. Počas tejto činnosti si môžeme všimnúť centrá hrdze na oceľovom materiáli. Aby sa zabránilo ich zhoršeniu, je potrebné ich čo najskôr odstrániť. Najskôr sú oceľové časti dôkladne prebrúsené ​​- aby sme sa hrdze úplne zbavili, a potom sú natreté špeciálnou farbou určenou na kov. Niekedy to bude možno potrebné urobiť dvakrát. Údržba je rovnako dôležitá pre pavilóny s drevenými rámami. Ak sú v ňom dutiny, mali by byť vyplnené. Všetky vyčnievajúce triesky by ste mali predtým vopred poriadne vyrovnať. Potom je drevo morené a lakované alebo natierané farbou na drevo. Mnoho majiteľov vykonáva túto komplexnú ochranu celého rámu. V skutočnosti stojí za to chrániť týmto spôsobom všetky drevené zariadenia na záhrade - nielen pavilóny, ale aj záhradné ploty, lavičky atď. Prichádza na rad strecha a bočné steny. Tkanina musí byť v prvom rade dôkladne vyčistená. Počas sezóny sa na streche zhromažďuje lístie, prach, trus hmyzu a vtákov a rôzne ďalšie znečisťujúce látky. Steny, aj keď sú menej znečistené, je tiež potrebné dôkladne umyť. Moderné stany sú zvyčajne vyrobené z látky, ktorú je možné prať v práčke. Len nezabudnite, že ich nemôžeme sušiť mechanicky a ani žehliť. Materiál pavilónu by mal byť tiež vystužený špeciálnym impregnačným prostriedkom na textílie. Vytvára neviditeľný povlak, ktorý poskytuje odolnosť proti vode a chráni pred vyblednutím zo slnka. Zložte pripravenú látku a uložte ju do fólie alebo obalu. Pozrite sa, ako atraktívne vyzerá dobre zabezpečený záhradný pavilón:
Záhradný pavilón 3x4x2,75m béžová
Markízy tiež vyžadujú primeranú ochranu. Mnoho ľudí si ich inštaluje na terasu - z tohto miesta máme najlepší výhľad do záhrady a na krásnu vegetáciu v záhrade, ako aj na jazierka, záhradné fontány a ďalšie dekorácie. Markízy, rovnako ako pavilóny, by mali byť skontrolované, vyčistené a v prípade potreby opravené a materiál zakonzervovaný. Kvalitný, správne nainštalovaný a pravidelne udržiavaný záhradný pavilón je investíciou na roky. Umožňuje vám vychutnať si krásny záhradný priestor, ale tiež zatieniť menej reprezentatívne miesto v záhrade, napríklad domček na náradie alebo kompostér. Pavilón sa stane miestom, kde obyvatelia domu a ich hostia budú radi tráviť čas na jar a v lete. V chladnejších mesiacoch bude interiér pavilónu chrániť záhradný nábytok a ďalšie veci pred dažďom a vetrom. Dobre vybavený a ošetrený pavilón nám bude slúžiť veľmi dlho.

 

Späť