Ako urobiť záhradnú fontánu?
Záhradné fontány a jazierka sú efektnými záhradnými dekoráciami, ktoré dodajú domácemu priestoru veľa šarmu a v kombinácii so zeleňou stromov a kríkov vytvárajú jedinečnú atmosféru. Navyše v horúcom dni vás ochladia a šum tečúcej vody vo fontáne vás upokojí a umožní zabudnúť na každodenné povinnosti a stres. Fontány vyzerajú krásne a vôbec nemusia byť drahé. Je to oveľa lacnejšia alternatíva ako jazierko alebo môže byť tiež jeho efektným doplnkom. Ak chcete byť originálny, namiesto nákupu hotových výrobkov na záhradnom trhu je najlepšie vyrobiť si fontánu sami. Nielenže veľa ušetríte, ale pri troche snahy získate aj jedinečnú záhradnú dekoráciu, ktorej vzhľad bude obmedzovať iba vaša fantázia. Vďaka tomu bude relax v záhrade ešte príjemnejší a samotná záhrada získa takmer rozprávkový charakter.
Ako sa stavia záhradná fontána?
Stavba záhradnej fontány je veľmi jednoduchá. Jej činnosť je založená na uzavretom vodnom cykle - voda v nádrži je pomocou špeciálneho čerpadla tlačená smerom nahor a potom samospádom steká po fontáne späť do nádrže. Voda bude cirkulovať, až dokým neodpojíme čerpadlo od zdroja.
Srdcom fontány je čerpadlo. Výkon čerpadla by sme mali prispôsobiť množstvu vody v nádrži a veľkosti fontány, teda do akej výšky bude treba vodu vytlačiť. V závislosti od týchto parametrov stojí vodné čerpadlo od sto do niekoľko stovák zlotých.
Môžete si vybrať medzi dvoma druhmi čerpadiel, v závislosti od zdroja energie - elektrické alebo solárne čerpadlá. Elektrické čerpadlo vyžaduje príslušnú elektrickú inštaláciu. Káble s napätím 230 V alebo nižším (čo zaisťuje väčšiu bezpečnosť, ale vyžaduje použitie transformátora) sú uložené hlboko v zemi v mrazuvzdorných ochranných rúrkach, ktoré sú odolné aj voči vode aj vlhkosti. Čerpadlo môže byť tiež napájané zo solárnej energie. Za týmto účelom stačí nainštalovať malý slnečný panel na slnečné miesto v záhrade. Toto riešenie je nielen jednoduchšie, ale aj ekonomickejšie - zahŕňa jednorazové výdavky vo výške približne 100 PLN a na rozdiel od elektrického čerpadla už nevytvára ďalšie náklady.
Funkciu vodnej nádržky môže plniť akákoľvek nádoba (vedro, hrniec – nie však plast!), musí byť vodotesná a vyrobená z materiálu, ktorý sa nezlomí vplyvom meniacich sa poveternostných podmienok. Na jej vzhľade záleží iba vtedy, ak sa rozhodnete pre nadzemnú fontánu, ktorej konštrukcia je plne viditeľná. Tieto typy záhradných fontán s ozdobnými nádobami alebo nádobami obložené bridlicovým kamenným múrom sa zvyčajne umiestňujú na terasy alebo balkóny a dá sa s nimi voľne manipulovať. Podzemné fontány majú zasa nádržku na vodu úplne zakopanú a zakrytú roštom, ktorý je potom zamaskovaný doskami alebo inými dekoratívnymi prvkami (najčastejšie kamienkami nazývanými okruhliaky).
Až keď vložíme čerpadlo do nádržky na vodu a zakryjeme vrchným krytom, môžeme naňho umiestniť zakúpenú alebo svojpomocne vyrobenú fontánu s otvorom pre trubicu, cez ktorú vyteká respektíve vystrekuje voda. Celok je možné ľubovoľne zdobiť, čím fontána získa štýl, ktorý bude ladiť so zvyškom priestoru domu, terasy alebo záhrady.
Malá záhradná fontána - ako si ju vyrobiť svojpomocne?
Začnite tým, že vymyslíte dizajn svojej záhradnej fontány. Inšpirácie môžete hľadať v obchodoch alebo na internete alebo si ju sami od začiatku navrhnúť. Popremýšľajte o veľkosti fontány a o tom, aké čerpadlo bude fungovať najlepšie. Ďalej nájdite optimálne miesto pre záhradnú fontánu. Najlepšie je umiestniť ju na tienisté miesto, kúsok ďalej od veľkých stromov, ktorých rozrastajúce korene by mohli poškodiť nádržku na vodu.
Pripravte všetky potrebné prvky na konštrukciu: čerpadlo s príslušnou kapacitou, nádržku na vodu, fontánu, kovovú mriežku, agrotextíliu a dekoračné prvky, napríklad ozdobné kamene.
Je všetko pripravené? Môžme pristúpiť k budovaniu fontány!
- Vykopte dieru v zemi, ktorá bude o niečo väčšia ako nádoba na čerpadlo a bude hlboká asi pol metra. Odstráňte z nej kamene a vyrovnajte dno.
- Vložte nádobu na vodu do vykopaného otvoru (môže to byť napríklad veľký keramický kvetináč) a potom do nej vložte záhradné čerpadlo. Nádobu zakryte kovovým roštom alebo iným plochým oceľovým prvkom s otvormi. Cez otvor vytiahnite plastovú hadičku, cez ktorú bude prečerpávaná voda.
- Nalejte vodu do nádoby, zapnite čerpadlo a skontrolujte, či všetko funguje správne. Ak je to tak, položte agrotextíliu na mriežku. To zaistí, aby sa do nádrže nedostali žiadne nečistoty, ako sú lístie, piesok, prach alebo štrk, ktoré by mohli narušiť činnosť čerpadla.
- Na takto pripravenú nádobu položte fontánu. Môže to byť okrasný džbán alebo váza, kamenná figúrka, mlynský kameň alebo dokonca obyčajný kameň s navŕtaným otvorom (môžete si ho vyvŕtať sami pomocou vrtáku do betónu alebo využiť služby murára). Je dôležité, aby fontána bola menšia ako mriežka, aby mohla voda odtekať späť do nádrže.
- Ak chcete, aby vaša záhradná fontána vydávala šum ako horský potok, môžete si postaviť malú vodnú kaskádu. Pomocou lepidla odolného voči vode zlepte dohromady niekoľko kameňov, z ktorých ten najväčší by mal byť použitý ako základňa, a pripevnite konštrukciu k spodnej časti nádrže.
- Časť kovového roštu zakrytého agrotextíliou, ktorá vyčnieva pod fontánou zakryte ozdobnými kameňmi alebo posypte štrkom či pieskom. Môžete okolo nej vysadiť aj rastliny, nezabudnite však, že nie každý druh má rád vysokú vlhkosť. Aby bola fontána viditeľná aj po zotmení, postarajte sa o osvetlenie - väčšinou ide o diskrétne LED žiarovky, ktoré môžete umiestniť priamo na fontáne alebo ju podsvietiť v spodnej časti. Vaša nová záhradná fontána je teraz hotová! Zapnite ju a užívajte si nádherný výhľad a upokojujúci zvuk vody.
Záhradná fontána – starostlivosť
Ako si záhradnú fontánu vyrobiť už viete, takže je čas získať nejaké informácie, ako sa o ňu starať. Predovšetkým treba priebežne kontrolovať stav vody v nádržke a dolievať ju podľa potreby. Teoreticky by hladina vody nemala klesať, ale z praxi vieme, že voda špliecha a v horúcich dňoch sa vyparuje. V zime by však mala byť nádrž úplne vyprázdnená - inak by mohlo dôjsť k poškodeniu fontány. Dbajte tiež na kvalitu vody – nečistoty, ktoré sa do vody dostanú treba pravidelne odstraňovať, čím zabránite množeniu rias a baktérií.
Ako vidíte, mať na záhrade malú fontánu nemusí byť vôbec drahá záležitosť, najmä ak sa rozhodnete postaviť si ju sami, napríklad z kameňa. Možno to nebude taká pôsobivá záhradná dekorácia ako jazierko, ale na rozdiel od jazierka nezaberie toľko miesta a ak objavíte nové inšpirácie na aranžmány záhrad pozemnú fontánu je možné ľahko premiestniť.