Ako vyčistiť čalúnenie pohovky? 5 spôsobov
Čalúnený nábytok bude v interiéroch vyzerať skvele, ak sa oň budeme správne starať. Kľúčom je pravidelné utieranie prachu a odstraňovanie škvŕn hneď, ako sa objavia. Stojí za to preto spoznať domáce metódy, ktoré nám umožnia efektívne očistiť čalúnenie pohoviek, sedačiek alebo kresiel.
Aké výrobky môžem použiť na čistenie pohovky a čalúnenia nábytku?
Výber výrobkov by sa mal prispôsobiť typu čalúnenia nábytku, ktorým sú pokryté sedačky do obývacej izby. Moderný čalúnený nábytok je často zakončený látkami, ktoré sú vo výrobnom procese chránené špeciálnymi prípravkami určenými na ochranu pred vniknutím nečistôt do ich vnútra. To umožňuje ľahké odstránenie väčšiny nečistôt iba pomocou vody a mäkkej handričky. Existuje aj čalúnenie s hydrofóbnymi vlastnosťami - v takom prípade rozliata tekutina neprenikne do látky okamžite, ale bude sa hromadiť na povrchu vo forme kvapiek, takže bude ľahšie ich odstrániť. Čistenie čalúnenia nábytku na pohovke z prírodnej kože a ekokože si samozrejme vyžaduje osobitnú starostlivosť vhodnými prípravkami. V obchodoch nájdete hotové sady na starostlivosť, ako aj impregnačné a čistiace prostriedky, ktoré pomôžu účinne odstrániť škvrny z koženého a textilného čalúnenia, napríklad velúr alebo mikrovlákna. Môžeme sa tiež pokúsiť vyčistiť čalúnenie pomocou domácich metód.
Je para vhodná na čistenie čalúnenia?
Profesionálne spoločnosti, ktoré poskytujú služby čistenia sedacích súprav a iného čalúneného nábytku, okrem iného používajú „mokrú“ metódu pomocou parného stroja. Výrobcovia čistiacich zariadení navyše odporúčajú parné čističe, ktoré dobre fungujú pri obnove, odstraňovaní povrchových nečistôt a odstraňovaní škvŕn. Existujú však aj názory, že horúca para môže poškodiť vlákna čalúnenia a prispieť k matnej farbe materiálu.
Môže kúrenie poškodiť kožené pohovky?
Obývacia izba, jedáleň a spálňa sú miestnosti, kde je najčastejšie umiestnený čalúnený nábytok. Odborníci v odbore tvrdia, že optimálne podmienky pre použitie tohto nábytku doma sú také podmienky, v ktorých je teplota medzi 18 a 23 ° C a vlhkosť vzduchu medzi 30 a 70 percentami. Najlepšie však je, že v interiéroch, kde plánujeme umiestniť koženú pohovku alebo rohovú sedačku, by vlhkosť nemala klesnúť pod 45 percent. V opačnom prípade povrch pokožky vyschne, čo povedie k vzniku trhlín. Z tohto dôvodu nezabudnite pri usporiadaní interiéru obývacej izby neumiestňovať kožené pohovky príliš blízko k radiátoru. Mali by ste sa tiež vyhnúť priamemu vystaveniu kožených sedacích súprav slnečnému žiareniu, pretože môže zmeniť farbu materiálu.
Ako sa zbaviť škvŕn na pohovkách a čalúnenom nábytku?
Nábytok do obývačky - ako ho obnoviť? Ako už bolo uvedené, spôsob čistenia pohovky závisí od typu materiálu, ktorým je pokrytý, a od typu škvrny. Ak chceme nábytok iba obnoviť, začneme s prácami rovnako ako v prípade kobercov dôkladným odprášením. Potom môžeme sedačku začať čistiť. Ak sú sedačky obývacej izby alebo pohovky čalúnené, bude vhodná voda zmiešaná s čistiacim prostriedkom alebo práškom na pranie. Ak chcete z pohovky odstrániť väčšie nečistoty, môžete na čistenie použiť sódu bikarbónu zmiešanú s vodou. Niektorí tiež odporúčajú používať penu na holenie. Podľa všetkého je to efektívne, keď sú na textilnom čalúnení škvrny od červeného vína, kávy a mastnoty. Odporúča sa na ne nanášať penu asi 10 minút a potom povrch potrieť mäkkou kefou. Namiesto kozmetiky môžeme vyskúšať penu na čistenie kobercov. Pri čistenií pohovky od škvŕn od tuku, krvi a ovocia bude zase jednoduchšie, ak použijeme mydlo na odstránenie škvŕn. Ďalším jednoduchým spôsobom, ako vyčistiť gauč od mastných škvŕn, je posypať ich mastencom alebo zemiakovou múkou a nechať ich niekoľko minút. Potom tieto miesta iba povysávajte a utrite vlhkou handričkou. Rovnako sa nemusíte báť, keď niekto z vašej domácnosti alebo hostia rozlejú kávu alebo čaj. Takúto škvrnu odstránime umytím materiálu pohovky roztokom kyseliny citrónovej a vody. Ak však máme látkový gauč s čokoládovými škvrnami a škvrnami od žuvačiek, môžeme si s nimi najlepšie poradiť tak, že na tieto miesta umiestnime vrecúško s ľadom. Potom stačí škvrnu jemne oškriabať. A ako vyčistiť koženú pohovku? Podľa odborníkov v priemysle čistenie koženej pohovky neskončí jej poškodením, keď použijeme špeciálne prípravky, napríklad vo forme pleťovej vody. Čisteniu pohovky pomocou zakúpeného produktu by mal predchádzať pokus, aby sa zaistilo, že sa koža nezafarbí - najlepšie je vykonať ju na najmenej viditeľnom mieste čalúnenia, napríklad na zadnej strane nábytku. Pokiaľ ide o populárny domáci čistič pohoviek, odporúča sa roztok mydla a vlažnej vody. Dobre stlačenou handričkou škvrny jemne utrite. Potom asi po hodine nanesieme na pokožku rastlinný olej - napríklad repkový alebo ľanový. Tento typ pohovky je možné vyčistiť aj detskými obrúskami. Nezabúdajme tiež, že obývacia izba a jedáleň nie sú bez stoličiek. Často sú to tiež čalúnené modely. Ich čistenie je to isté ako čistenie pohovky. Nielenže si každý poťahový materiál vyžaduje iný prístup, ale aj rôzne druhy škvŕn sa odstraňujú rôznymi prostriedkami. Napríklad velúrové čalúnenie je možné osviežiť studenou vodou s amoniakom (podiel - 4 lyžice amoniaku na liter vody).
Ako sa zbavím zvieracieho moču z pohovky alebo čalúnenia nábytku?
Čisté a dobre udržiavané pohovky alebo sedačky zdobia obývaciu izbu. Ak máme doma malé deti alebo domácich miláčikov, je ťažké vyhnúť sa nečistotám na čalúnení. Škvrnu od moču na gauči by ste mali čo najskôr pošúchať kuchynskou papierovou utierkou. Potom budete potrebovať studenú vodu na utretie pohovky. Ďalším krokom je aplikácia citrónovej šťavy na škvrnu. Funguje aj prášok do pečiva. Oba produkty by mali byť ponechané cez noc a ráno stačí gauč utrieť mäkkou handričkou. Vďaka tomu sa zbavíme škvŕn na gauči a zneškodníme nepríjemný zápach. Na www.merkurymarket.sk nájdete nielen nové pohovky, sedacie súpravy, ale aj ďalší čalúnený nábytok, ako sú: rohové sedačky, ležadlá a stoličky. Prejdite na webovú stránku a pozrite si najnovšiu ponuku!