Ako vyčistiť sprchovací kút - máme pre vás osvedčené spôsoby!

17.11.2021

V malej kúpeľni bude sprchovací kút oveľa lepší ako vaňa, no mať ju vyžaduje pravidelné čistenie sprchovacieho kúta. Pri každom kúpeli steká po sklenených stenách voda s mydlom a vodou. To má za následok vznik nevzhľadných škvŕn a vodného kameňa, ktorých odstránenie bez príslušných patentov môže byť dosť náročné. Ako rýchlo a efektívne vyčistiť špinavé sprchové zásteny? Zistite viac o osvedčených spôsoboch čistenia sprchovacieho kúta!

 

Sprchové kuty- Merkury Market


V tomto článku:

1. Ako vyčistiť sprchový kút?

2. Čistenie sprchového kúta domácimi metódami

3. Ako čistiť sprchový kút? Iné spoľahlivé spôsoby

4. Niekoľko tipov na starostlivosť o kabínu



Ako vyčistiť sprchovací kút?

Samozrejme, najjednoduchšie je kúpiť si hotové prípravky vo forme spreja. Ich účinnosť je vysoká, ale toto riešenie má svoje nevýhody. V prvom rade väčšina tohto typu čistiacich prostriedkov obsahuje silne korozívnu kyselinu chlorovodíkovú, ktorá často zhoršuje príznaky alergikov. A čo viac, nesprávne použité prostriedky na odstraňovanie vodného kameňa môžu poškodiť sprchové okná a steny sprchy a dokonca aj obklady v kúpeľni a sprche. Podomácky vyrobené spôsoby čistenia sprchovacieho kúta sú rovnako účinné, no rozhodne ekologickejšie. Na rozdiel od plnohodnotných chemických čistiacich prostriedkov majú čistiace prostriedky pripravené doma úplne prírodné zložky, vďaka čomu sú zdraviu a životnému prostrediu neutrálne a odporúčané pre alergikov. A čo viac, ak sa rozhodnete pre domáce opravné prostriedky, môžete v dlhodobom horizonte ušetriť veľa.

 

Sprchové kuty- Merkury Market

 

Čistenie sprchového kúta domácimi metódami

Prevažnú väčšinu domácich čistiacich prostriedkov pre váš sprchový kút pripravíte s použitím toho, čo už máte vo svojej kuchyni. Ako vyčistiť sprchovací kút?

Ocot – účinná zbraň v boji proti vodnému kameňu

Je ťažké si predstaviť, že by ste mali doma udržiavať čistotu bez octu. Táto obľúbená potravina sa po stáročia používa na odstraňovanie vápenatých usadenín, najmä na keramických a sklenených povrchoch. Ocot je tiež skvelý na čistenie sprchovacieho kúta a na glazúru, ktorá má pravidelný kontakt s vodou. Hoci má štipľavý zápach a silné pôsobenie, s čisteným materiálom manipuluje veľmi šetrne - nezafarbí ho ani nezmatní. Pripravte si fľaštičku s atomizérom, potom do nej nalejte vodu a ocot v rovnakých pomeroch a jemne premiešajte. Získaný roztok nastriekajte na sprchové dvere, steny a keramické obklady použité na konečnú úpravu sprchového kúta. Počkajte štvrť hodiny, potom ho utrite mäkkou handričkou a opláchnite celú kabínu vodou. Nakoniec steny utrite čistou suchou handričkou. Na čistenie sprchových tyčí a iných prvkov od vodného kameňa, plesní a iných nečistôt použite tiež roztok vody a octu.

 

Sprchové kuty- Merkury Market

 

Čistenie sprchového kúta sódou bikarbónou

Jedlá sóda vám umožní nielen rýchlo a efektívne vyčistiť sprchovací kút, ale ho aj dezinfikovať. Využime ho teda na zbavenie sa húb a plesní na ťažko dostupných miestach v sprchovom kúte, napríklad v dutinách koľajníc. Kombinácia jedlej sódy a peroxidu vodíka bude fungovať ešte efektívnejšie ako samotná sóda bikarbóna. Táto zmes by sa mala aplikovať na povrch po dobu 10-15 minút, potom dôkladne vydrhnúť špinu starou zubnou kefkou a opláchnuť vodou. So sódou bikarbónou a peroxidom vodíka môžete efektívne vyčistiť sprchovacie kúty, ako aj farebné škárovacie hmoty a sprchové vaničky a obnoviť ich estetický vzhľad.

Namiesto octu kyselina citrónová

Čím vyčistiť sprchový kút, ak uprednostňujete prírodné čistiace prostriedky, ale dráždi vás vôňa octu? Kyselina citrónová prichádza na záchranu! Do pohára vody pridajte dve polievkové lyžice kyseliny, roztok nalejte do nádoby s rozprašovačom a nastriekajte roztok na sklenený povrch kabíny. Po niekoľkých minútach utrite steny sprchy mäkkou handričkou, opláchnite sprchovací kút teplou vodou a utrite dosucha. Kyselina citrónová má sviežu, príjemnú vôňu a zároveň odstraňuje vodný kameň, má antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti a má bieliace vlastnosti.

 

Sprchové kuty- Merkury Market

 

Ako vyčistiť sprchovací kút? Iné spoľahlivé spôsoby

Prostriedok na lesk alebo prostriedok na umývanie riadu

Sklenené sprchové kúty je možné čistiť aj prostriedkom na lesk do umývačky riadu. Takto získate čistý a lesklý povrch bez mydlových škvŕn a vodného kameňa. Spôsob aplikácie je úplne rovnaký ako v prípade octu alebo kyseliny citrónovej – stačí pridať leštidlo do vody a následne zmes nastriekať na steny sprchového kúta a na obkladačky. Už za pár minút uvidíte veľký rozdiel! Pri čistení sprchového kúta bude rovnako účinný prostriedok na umývanie riadu, ktorý má aj leštiaci účinok. Po nanesení na čistený povrch sa vytvorí pena, ktorú je potrebné po čistení sprchového kúta opláchnuť. Nakoniec sa steny kabíny a jej dvere utrú mäkkou handričkou.

Parné čistenie sprchového kúta

Sprchový kút môžete namiesto špeciálnych čistiacich prípravkov čistiť aj modernými a úplne ekologickými metódami, napríklad pomocou prístrojov, ktoré uvoľňujú prúd vodnej pary. Sú skvelé na jemné plasty, pretože odstraňujú vodný kameň a akékoľvek iné nečistoty bez drhnutia, čím znižujú riziko poškriabania. Vodná para sa dostane aj do početných zákutí vytvorených koľajnicami či pántmi.

 

Sprchové kuty- Merkury Market

 

Niekoľko tipov na starostlivosť o kút

Čistenie sprchového kúta je sotva potešením, preto by ste mali dodržiavať niekoľko pravidiel, vďaka ktorým budete sprchovací kút menej často čistiť. Sprchové okná po každom kúpeli utrite špeciálnou gumenou stierkou na vodu, môžete použiť aj utierku z mikrovlákna. Nezabudnite otvoriť dvere kabíny a použiť kúpeľňový ventilátor alebo, ak je to možné, miestnosť vyvetrať, aby kabína rýchlejšie vyschla. Pokúste sa vyčistiť sprchový kút aspoň raz týždenne pomocou domácich prostriedkov popísaných vyššie. Predídete tak usádzaniu nečistôt a vodného kameňa a množeniu plesní a baktérií. Nezabudnite, že čistenie sprchového kúta sa vykonáva vždy zhora nadol. Na čistenie sprchovacích kabín nikdy nepoužívajte abrazívne prípravky, ako sú pasty alebo pleťové vody. Môžu poškriabať sklenené povrchy – aj na prvý pohľad neviditeľné škrabance spôsobia rýchlejšie znečistenie stien a urobia zo sprchovacích kútov biotop pre mikroorganizmy.

Ako umývať sprchový kút, aby ste predišli tvorbe vodného kameňa?

Každé tri mesiace vykonajte veľmi dôkladné čistenie sprchového kúta a jeho impregnáciu. Na trhu je dostupných množstvo prípravkov, ktoré na povrchu dverí a stien vytvoria špeciálny hydrofóbny povlak, ktorý spôsobí rýchlejšie stekanie vody, čím sa zabráni tvorbe vodného kameňa a iných škvŕn. Náklady na takýto prípravok sú niekoľko desiatok euro.


Inšpirujte sa!

peľňa - obklady a dlažby Blanka Dlažby do obývačky Color Kúpeľňové obkladačky Traviata Kúpeľňové obkladačky Abisso

 

 

Späť