Ako vymaľovať dlaždice v kuchyni?
Renovácia kuchyne si často vyžaduje výmenu dlažby a obkladov, ktoré sa nachádzajú medzi líniou stojacích a závesných skriniek. Čo keby ste mohli osviežiť vzhľad kuchyne bez rozbitia dlaždíc a položenia nových? Znie to neuveriteľne? Je to však možné. Naši zákazníci sa stále častejšie rozhodujú maľovať obklady v kuchyni. Aj keď je maľba na dlaždice relatívne novým trendom, získava si stále viac priaznivcov. Ak si nie ste istí, či je maľovanie keramických dlaždíc dobrou metódou na ich renováciu, odporúčame vám článok, v ktorom vám povieme o tejto metóde, ktoré farby sú najlepšie na maľovanie dlaždíc a ako sa pripraviť na celý projekt.
V tomto článku:
1. Farba na maľovanie dlaždíc v kuchyni - čo stojí za to vedieť
2. Maľovanie dlaždíc - kde začať?
3. Maľovanie kúpeľňových obkladov - ako pripraviť podklad?
4. Maľovanie dlaždíc krok za krokom - ako maľovať dlaždice?
5. Koľko náterov na dlaždice v kuchyni alebo v kúpeľni bude fungovať?
6. Maľovanie obkladov a dlažieb v kuchyni a kúpeľni - na čo by ste mali ešte pamätať?
Maľovanie keramických dlaždíc je skutočne skvelý spôsob, ako rýchlo a efektívne zmeniť interiér. Umožňuje vám vyhnúť sa namáhavej a predovšetkým nákladnej výmene obkladov alebo terakotových dlaždíc. Maľované dlaždice sú odolné voči poškodeniu, oderu alebo čistiacim prostriedkom a zároveň sa nádherne prezentujú! Poradíme, ako naplánovať maľovanie dlaždíc v kuchyni alebo v kúpeľni a čo treba brať do úvahy pri výbere farieb na dlaždice.
Farba na maľovanie dlaždíc v kuchyni - čo stojí za to o nej vedieť
Mnohí z nás, ktorí čelia výzve maľovať keramické dlaždice v kuchyni (Keramické obklady), premýšľajú nad tým, akú farbu na dlaždice si vybrať? Postupujte podľa jedného jednoduchého pravidla - hľadajte výrobky určené na keramické podklady, ako sú: keramické dlaždice, gres, glazúra (Glazované obklady), terakota (Terakotové dlažby), slinok, mozaiky atď. Napriek tomu, že sa navzájom líšia, majú veľmi podobné požiadavky. Dobrá farba na dlaždice si poradí s akýmkoľvek keramickým podkladom. Perfektný je aj spôsob natierania dlažby a obkladov dvoma rôznymi farbami. Oba tieto povrchy sú využívané s rôznou intenzitou a vystavené mierne odlišným mechanickým poškodeniam. Väčšina farieb dostupných v obchodoch sú dvojzložkové výrobky, ktoré je potrebné tesne pred lakovaním dobre premiešať. Najpopulárnejšími farbami sú V33, t. J. Renovačné farby na rôzne druhy podkladov. V kuchyni ich môžete bez problémov namaľovať na dlažbu aj na obklady.
Aká by mala byť dobrá farba na keramické dlaždice?
• s vysokou priľnavosťou,
• s dobrou krycou schopnosťou,
• vodeodolná,
• odolná voči škvrnám,
• umývateľná vodou.
Toto sú najdôležitejšie parametre, ktorým by ste mali venovať pozornosť pri výbere produktu do vášho interiéru. Najdôležitejšie vlastnosti sú odolnosť, trvácnosť a funkčnosť farieb. A to je zasa kľúč k úspešnej renovácii kuchyne a kúpeľne. Existuje ešte jeden dôležitý bod, ktorý musíte brať do úvahy pri výbere farby. Efekt, ktorý chcete dosiahnuť. Mat, satén, lesk? Možností je niekoľko. Matný povlak vyzerá veľmi elegantne a umožňuje jemné zobrazenie priestorového vzoru dlaždíc. Lesk má veľký vplyv na vizuálne vnímanie miestnosti, vizuálne ju zväčšuje a zosvetľuje. Je zaujímavé, že glazúrová farba je vhodná aj na rôzne typy spojov. Samozrejme, vždy môžete siahnuť po profesionálnom škárovacom prostriedku, ale podľa nás stačí dobrý náter.
Maľovanie dlaždíc - kde začať?
Už vieme, že kuchynské dlaždice aj obklady do kúpeľne vyžadujú špeciálne opatrenia. Môžu za to dva faktory: špecifickosť povrchu a často náročné podmienky v týchto miestnostiach. Nezabudnite, že keramické dlaždice sa od seba určite líšia - majú inú štruktúru. Pri natieraní omietnutej steny farba voľne preniká do mikroskopických pórov omietky, pričom sa natrvalo spojí s podkladom. Keramické podklady sú tesné, kompaktné a hladké, takže farba nemá šancu preniknúť do štruktúry, a v dôsledku toho sa nelepí na stenu. To znamená, že sú potrebné špeciálne výrobky. Pred natretím dlaždíc farbou použite dobrý základný náter, ktorý natrvalo spojí všetky vrstvy. Ak navyše plánujete maľovať keramické dlaždice v kuchyni, musíte pamätať na konkrétne podmienky v tejto miestnosti. Farba na kuchynské dlaždice by mala byť odolná proti kontaktu s vlhkosťou a vodou, ako aj proti odieraniu, mechanickému poškodeniu, čistiacim prostriedkom a detergentom. V kuchyni sú nečistoty samozrejmosťou, farba preto musí chrániť povlak a umožniť dobré čistenie.
Maľovanie obkladov do kúpeľne - ako pripraviť podklad?
Úspešnou obnovou je správna príprava podkladu. Predtým, ako sa pustíte do prípravy dlaždíc, vyberte z kuchyne všetok nábytok, doplnky a dekorácie. Čím menej zbytočných „vychytávok“, tým lepšie. Následne dlažbu v kuchyni veľmi dôkladne a precízne odmastite a umyte. Nezabudnite, že čistý povrch vám poskytne lepší efekt. Ak sa tomu vyhnete a na dlaždiciach zostanú mastné škvrny, produkt sa odštiepi. Na čistenie stačí voda so saponátom a špongiou. Gresové dlaždice nečistite bez toho, aby ste zabudli vyčistiť škárovaciu hmotu. Odstráňte zvyšky plesní. Ak to chcete urobiť, použite špeciálny fungicíd a postupujte podľa pokynov. Na záver dlaždice opláchnite veľkým množstvom vody. Ďalším krokom sú opravné práce. Dávajte pozor na prípadné škrabance, praskliny a dutiny. Naplňte ich špeciálnou vodotesnou hmotou na opravu dlaždíc. Tento jednoduchý postup vám prinesie lepší estetický efekt. Nezabudnite tiež opraviť prípadné odštrbené spoje. Po nanesení a zaschnutí je potrebné prebytočnú hmotu - na opravu chýb a injektáž - prebrúsiť a vyrovnať a potom vyčistiť podklad od prachu. Pamätajte! Čistenie povrchu pred lakovaním je veľmi dôležité. Dlaždice umyte a nezabudnite ich odmastiť.
Maľovanie dlaždíc krok za krokom - ako maľovať dlaždice?
Pripravte:
• základný náter
• farby vo zvolenej farbe,
• valček a kefa,
• maliarska páska.
Na celú plochu dlaždíc naneste základný email - tým sa zvýši ich priľnavosť (mal by mať najlepšie vlastnosti). Po natretí a vysušení základného náteru je čas na farbu. Dlaždice môžete natrieť valčekom alebo štetcom, valček presnejšie rozvádza email a dodáva lepší estetický efekt. Začnite natieraním kĺbov a spojov. Najlepšou metódou je nanášanie farby postupne - najskôr na škáry na danej časti steny, až potom na dlaždice. Táto technika vám umožní veľmi presne vymaľovať daný povrch. Ak chcete dlažbu poriadne vymaľovať, prepracujte sa centimeter po centimetri hore a dole. Na natretie kĺbov budete potrebovať malý štetec, ktorý farbou dôkladne zakryje priehlbiny. Farbu nanášajte špongiovým valčekom, t.j. vyrobeným zo savej a odolnej peny, krížovou metódou. 15-30 minút po dokončení maľovania odstráňte maliarske pásky, ak ste ich použili. Ak ich zabudnete a urobíte tak neskôr, smalt na páske zaschne a pri odstraňovaní pásky poškodí nový náter.
Koľko náterov na dlaždice do kuchyne alebo do kúpeľne zaberie?
Tu je potrebné postupovať podľa informácií z technického listu výrobku a vlastných pozorovaní týkajúcich sa stupňa krytia a intenzity farieb. Nezabudnite, že medzi nanesením ďalších vrstiev nechajte povlak schnúť 12-48 hodín (v závislosti od odporúčaní výrobcu).
Maľovanie dlaždíc v kuchyni a kúpeľni - na čo si ešte pamätať?
Nezabudnite, že na obale sú uvedené všetky najdôležitejšie informácie o danom produkte a spôsobe jeho použitia. Vždy sa oplatí prečítať si návod, aby ste sa vyhli prípadným chybám a omylom. Pri práci sa riaďte informáciami uvedenými v príručke, ktoré sa týkajú priebehu procesu, spôsobu lakovania, ako aj doby schnutia jednotlivých vrstiev. Keramické dlaždice natierajte po celej ploche - farbou na kuchynské dlaždice, krok za krokom, vytváraním postupných vrstiev. Účinok priebežne kontrolujte, celý postup opakujte, kým farby nezakryjú celý povrch. Pamätajte tiež, že v kuchyni, kde sa renovuje, by mali byť prísne podmienky. Týka sa to hlavne vlhkosti a teploty. Vlhkosť vzduchu nesmie zvyčajne presiahnuť 70 - 80% a teplotu 24 - 28 ℃. To ovplyvní rýchlosť schnutia, a tým aj pevnostné parametre a estetiku získaného povlaku. Väčšina výrobcov odporúča, aby boli pred lakovaním keramických dlaždíc chránené jednou vrstvou špeciálneho základného náteru na keramické podklady. Základný náter dodáva stene požadovanú drsnosť, vďaka čomu dosahuje náter farby lepšiu priľnavosť k podkladu. Okrem toho sa použitie základného náteru zvlášť odporúča, ak pracujete s povrchmi, ktoré sú neustále vystavené vode, tj. Pri maľovaní dlaždíc v kuchyni a kúpeľni. Počiatočnú vrstvu pri lakovaní dlaždíc v iných miestnostiach je možné vykonať farbou zriedenou trochou vody (zvyčajne do 10%). Maľovanie dlaždíc nemusí byť náročné, stačí dodržanie niekoľkých osvedčených pravidiel, prečítanie si pokynov a pomalé a presné jednanie a s touto úlohou si ľahko poradíte.
Kuchyne - obklady a dlažby Oslo | Kuchyne - obklady a dlažby Toroni Beige | Obklad Mozaika Terra 1 | Kuchyne - obklady a dlažby Toscana Backstage |