Ako vymaľovať kuchyňu? Návod a osvedčené triky

09.03.2021

 

Kuchyňa je jednou z tých miestností v dome, kde je dôležité aby sa zo stien ľahko odstraňovali všetky druhy nečistôt. Pri maľovaní kuchýň by sa preto mali používať farby s príslušnými vlastnosťami.

 

Ako vymaľovať steny v kuchyni?

 

Aby maľovanie stien a stropu v kuchyni prebehlo bez problémov, musíme jednotlivé etapy tohto druhu práce dôkladne naplánovať. Čo sa týka novostavby, konáme trochu inak ako už používanej kuchyni. V tej druhej situácii, skôr ako začneme maľovať, by sme mali najprv zabezpečiť všetky spotrebiče a nábytok a odstrániť nečistoty zo stien a stropu. Ďalším krokom je správne pripraviť povrch stien a stropu na maľovanie a potom zvoliť správny typ farby. Po dokončení práce musíme pamätať na to, že farby dosiahnu svoju úplnú odolnosť, napríklad až po 30 dňoch, takže by sme počas tejto doby nemali steny drhnúť ani umývať.

Interiérové farby – farby na stenu - Merkury Market

 

Odstránenie nečistôt

 

Ak rekonštruujeme kuchyňu, mali by sme pred maľovaním steny a strop dôkladne umyť, napríklad maliarskym mydlom. Vďaka tomu odstránime všetky nečistoty (vrátane mastných škvŕn) a vrstvy starého náteru. Tiež sa musíte zbaviť plesní, napríklad v blízkosti okien alebo v rohoch stien (môže to znamenať napríklad zlé vetranie interiéru, takže musíte nájsť iné efektívne riešenie). Tieto miesta očistite kovovou špachtľou a vhodným prípravkom proti plesniam. Potom umyte steny čistou vodou a nechajte ich vysušiť.

Interiérové farby – farby na stenu - Merkury Market

Príprava povrchu stien na maľovanie

 

Dôležitou etapou v príprave stien a stropu na maľovanie je vyplnenie prípadných škrabancov, poškodení a nerovností tmelom, ktorý po zaschnutí vyhladíte brúsnym papierom. Ďalším krokom je očistenie stien od prachu a následná penetrácia. Týmto spôsobom znížime nasiakavosť podkladu, a tým pádom spotrebujeme menej farby, ktorá je oveľa drahšia ako penetračný náter. Na obaloch niektorých farieb môžeme nájsť informáciu o tom, že sa dajú použiť bez penetračného náteru priamo na predchádzajúci náter. Ak máte pochybnosti o tom, ako pripraviť podklad tak, aby farba rovnomerne pokryla všetky povrchy, je najlepšie sa opýtať predajcu v obchode alebo priamo výrobcu. Mali by sme tiež pamätať na demontáž elektrických zásuviek a vypínačov a na ochranu podlahy kuchyne použite maliarsku fóliu. Musíte tiež zakryť kuchynské spotrebiče a skrinky, ktoré ostávajú v miestnosti a tiež pracovnú dosku. Dlažbu, respektíve jej kraje dodatočne prekryjeme maliarskou páskou. Oblepíme ňou tiež všetky citlivé miesta, ktoré by sa mohli znečistiť, napríklad rámy kuchynských okien alebo zárubne.

Okrem toho si musíte pripraviť všetko potrebné maliarske náradie a príslušenstvo - môžeme si vyberať z rôznych štetcov, valčekov, maliarskych mriežok, vedier a odpadkových košov . Stojí za to kúpiť valček s teleskopickou tyčou, pretože výrazne uľahčí maľovanie stropu v kuchyni vo vybranej farbe.

 

Akú vybrať farbu?

 

Ako vymaľovať kuchyňu, aký druh farieb použiť, ktoré interiérové farby - farby na steny sú najlepšie, aký odtieň bude vhodný? Predtým, ako pôjdeme do obchodu na nákupy, musíme nájsť odpovede na všetky tieto otázky. Kuchyne sú zvyčajne dosť intenzívne využívané miestnosti, takže je veľmi dôležité, aby sa zo stien dali ľahko odstrániť všetky nečistoty. Preto stojí za to siahnuť po výrobkoch s najvyššími parametrami umývateľnosti. Patria sem napríklad latexové farby, ktoré vytvárajú odolný povlak, ktorý je zväčša viac odolnejší voči umývaniu ako pri akrylových farbách. Tiež stojí za to skontrolovať, či farba obsahuje látky, ktoré obmedzujú prienik nečistôt (vrátane mastnoty). Nezabúdajme, že počas varenia sa vytvára para, ktorá sa môže kondenzovať na najchladnejších miestach kuchyne. Preto je veľmi dôležité vybrať správny digestor, ktorý nám zabezpečí efektívnu ventiláciu priestoru a farbu obsahujúcu fungicídy, aby sa zabránilo tvorbe plesní v kuchyni. Na trhu sú dostupné aj keramické farby, ktoré po nanesení vytvoria povlak odolný voči odstraňovaniu nečistôt bez rizika straty odtieňu alebo lesku jeho povrchu. Mnoho výrobcov ponúka špeciálne farby pre „mokré“ miestnosti, ktoré majú označenie na svojom štítku ako Kitchen & Bathroom alebo Kuchyňa a kúpeľňa. Pri rozhodovaní o konkrétnom produkte venujte pozornosť jeho výdatnosti - tento parameter je uvedený na obale. Niektorí výrobcovia majú navyše na svojich web-stránkach špeciálne kalkulačky, ktoré nám umožnia vypočítať potrebné množstvo farby na vykonanie maliarskych prác.

Interiérové farby – farby na stenu - Merkury Market

Ako maľovať steny a nábytok?

 

Ak už vieme, akou farbou chceme vymaľovať kuchyňu, je na čase zvoliť si odtieň farby, ktorý v tomto interiéri použijeme. Zaujímavé inšpirácie a veľa príkladov aranžmánov nájdete v katalógoch a na webových stránkach obchodov, ktoré okrem iného ponúkajú aj kuchynský nábytok. Aby interiér vyzeral dobre, mali by navzájom ladiť farby stien a farby kuchynských skriniek. Pri výbere odtieňu dbajte na štýl interiéru a jeho veľkosť. Ak chceme, aby vybraný odtieň bol naozaj pekne zladený, v mnohých obchodoch si môžeme najprv kúpiť vzorkovník všetkých odtieňov. Mimochodom, treba myslieť aj na to, ako bude daná farba vyzerať v rôznych časoch dňa, teda na dennom a umelom svetle. V malých bytoch, kde kuchyňa a obývacia izba tvoria jeden priestor, môžete zvoliť bielu farbu, ktorá ho opticky zväčší. Biele steny a rôzne odtiene sivej dobre poslúžia, keď máme kuchynskú linku v modernom alebo škandinávskom štýle. K takejto zostave sa dokonale hodí aspoň jeden prvok (napr. pracovná doska, stôl) alebo podlaha z dreva alebo z materiálu s imitáciou dreva.

 

Ak chceme oživiť interiér kuchyne, a máme steny vymaľované bielou farbou, je najlepšie použiť farebné doplnky, ako napríklad: sklo medzi spodnými a hornými skrinkami, tienidlá lámp alebo sedadlá a operadlá stoličiek.

 

V priestranných kuchyniach môžete jednu stenu alebo jej časť vymaľovať farbou s intenzívnym odtieňom. Zaujímavou možnosťou je výrazná farba napríklad na stene nad pracovnou doskou.

 

Na čo by ste si mali pri maľovaní ešte dávať pozor?

 

Odborníci odporúčajú vykonávať maliarske práce pri teplote 5 až 25 stupňov Celzia. Začíname pri ťažko dostupných miestach, ako sú: spojenia stien a stropov a rohy stien - tu je osvedčeným trikom použitie rohového valčeka. Priestor okolo radiátora dôkladne a pohodlne vymaľujeme pomocou dlhého zahnutého plochého štetca. Následne natrieme strop valčekom s teleskopickou tyčou. Rovnakým valčekom môžeme natierať aj steny, tak že ho opatrne vedieme po stene bez toho aby sme ho pritláčali k podkladu. Vďaka tomu nevzniknú na stene žiadne pruhy. Druhá vrstva farby by sa mala nanášať až po úplnom zaschnutí prvej vrstvy. Ak chceme v kuchyni osviežiť aj vzhľad nábytku, môžeme ich premaľovať vhodnými farbami, prispôsobenými druhu materiálu, z ktorého sú vyrobené.

Späť