Ako vyrobiť strechu altánu?
Záhradný altánok je veľmi dôležitým prvkom každej záhrady. Ak je správne postavený, môže výrazne ovplyvniť jeho dekoráciu a dodať mu jedinečný vzhľad. Aby altánok získal jedinečný charakter, mal by mať pútavú originálnu strešnú krytinu. Môže to výrazne ovplyvniť estetiku altánku. Stojí za to pripomenúť, že zostávajúca záhradná architektúra by mala byť štýlom podobná záhradnému altánku. Ako samostatne krok za krokom vyrobiť strechu pre záhradný altánok? Aká by mala byť jeho konštrukcia? Aké materiály by sa mali použiť, aby efekt splnil očakávania? Špecialisti na trhu Merkury Market odpovedajú na tieto otázky v tomto článku.
Druhy prístreškov
Altánok môže v záhrade plniť mnoho funkcií. Je to miesto, kde odpočíva celá rodina a umožňuje organizovanie večierkov. Môže byť tiež použitý ako herňa pre deti. Aby altánok splnil očakávania s ním spojené, musí mať strechu. Poskytuje ochranu pred slnkom, dažďom, snehom a inými poveternostnými podmienkami. Pre stavbu záhradného altánu je dôležité správne navrhnúť celú konštrukciu. V tejto fáze by sa malo rozhodnúť aj o výbere daného typu strešnej krytiny altánu. Najjednoduchšie altány môžu byť vybavené strechou s jedným sklonom alebo plochou strechou, ktorá by mala byť mierne naklonená. Je to nevyhnutné na zabezpečenie toho, aby dažďová voda mohla odtekať a zabrániť hromadeniu snehu na nej. Najbežnejšia je sedlová strecha. Vyznačuje sa nekomplikovanou stavbou a zaisťuje dobrú odstrániteľnosť dažďovej vody a na nej uloženého snehu.
Ako krok za krokom urobiť strechu altánu?
Realizácia strechy je konečnou etapou výstavby záhradného altánku. Predtým je potrebné altánok správne pripevniť k zemi pomocou prvkov ako sú kovové kotvy, drevené stĺpy alebo betónové základy. Prvým krokom pri stavbe strechy je príprava strešného rámu, teda krovu. Krov je najčastejšie vyrobený z borovicového, smrekového alebo jedľového dreva. Jeho najdôležitejšími prvkami sú steny, krokvy a golierové trámy. Začiatkom stavby krovu je pripevnenie stien rovnobežne s okrajmi stien. Jedná sa o vodorovné trámy, ktoré spájajú steny altánu so strechou. Prenášajú na ne bremená z krovu.
Ďalším krokom je pripevnenie šikmých nosníkov vo forme strešných krokví k stenám. Umiestňujú sa v závislosti od povrchu strechy a od zaťaženia, ktoré na ňu pôsobí, zvyčajne každých 60 - 100 cm. Ich uhol sklonu by mal byť medzi 25 a 45 stupňami. Spoje jednotlivých prvkov krovu musia zabezpečiť tuhosť celej konštrukcie. V tomto rozsahu sa používajú tesárske spoje so zárezmi alebo konštrukčné spoje. Jedná sa o perforované profily z oceľového plechu, ktoré sú pripevnené k drevu vrúbkovanými klincami. Ďalším krokom je položenie fólie na krokvy, čo je tepelná a protihluková izolácia. Posledným krokom je pribitie klincami na krokvy a fólie kontralat. Potom strešné laty pribite v pravom uhle. Týmto spôsobom sa vytvorí rebrovanie, ktoré umožní pripevnenie strešného materiálu. Namiesto laty a kontralaty je možné na celú plochu strechy, teda debnenie, pripevniť dosky.
Typy strešných krytín altánu
Záhradné altánky môžu mať strechy vyrobené z rôznych materiálov. Je dôležité, aby boli prispôsobené štýlu a charakteru budov. Používajú sa tieto: strešná lepenka, drevené šindle, minerálna bridlica, keramické a kovové strešné škridly. Používa sa tiež slama alebo tŕstie. Asfaltové dosky sú tiež veľmi obľúbeným strešným materiálom.
Bitúmenové dosky
Bitúmenové dosky sú vyrobené z organických vlákien impregnovaných bitúmenom. Majú zvlnený tvar. Ich charakteristickým znakom je necitlivosť na poveternostné podmienky a UV žiarenie. Sú odolné voči plesniam a chemikáliám a tiež chránia konštrukciu pred vniknutím vlhkosti. Sú ľahké a poskytujú streche správne vetranie a tepelnú izoláciu. Ich montáž nevyžaduje žiadne špeciálne zručnosti ani vybavenie. Jediné potrebné nástroje sú ručná píla a kladivo.
Poradie kladenia dosiek
Pred inštaláciou panelov by ste mali zistiť, aký je najbežnejší smer vetra. To vám umožní určiť spôsob kladenia bitúmenových dosiek, ktoré by mali prebiehať v opačnom smere. Dosky sú pripevnené klincami, všetky práce sa začínajú od spodnej časti strechy a systematicky sa pohybujú nahor. Mali by byť rozložené. Nasledujúce rady dosiek musia byť pripevnené s posunom o polovicu listu oproti predchádzajúcemu radu.
Umiestnenie ventilačného tesnenia
Prvým krokom je pribitie špeciálneho ventilačného tesnenia na okraj rebrovania alebo debnenia. Jeho úlohou je chrániť strešnú krytinu pred rôznymi druhmi znečisťujúcich látok, ako sú lístie, piesok alebo prach, ktoré sa pod ňu dostanú. Má tiež chrániť pred hmyzom a vtákmi.
Pokládanie prvého radu dosiek
Ďalším krokom je položenie prvého radu bitúmenových dosiek na spodok strechy. Zatĺkanie klincov by sa malo uskutočňovať iba v hornej vlne jednotlivých prvkov. Pripevnenie nasledujúcich dosiek.
Dosky by mali byť pribité v postupných radoch každej vlny v mieste pozdĺžnych presahov. Horizontálne prekrytie dosiek musí byť asi 15 cm. Taktiež by sa jednotlivé prvky mali prekrývať zvisle. Na určenie príslušnej roviny môžete použiť šňurku. Takto udržíte klince v rovnej línii. Je tiež prípustné, ak je to potrebné, rezať dosky ručnou pílkou na drevo. Čepeľ je možné natrieť olejom, aby sa zabránilo nerovným povrchom.
Montáž strešného hrebeňa
Po namontovaní poslednej vrchnej dosky pripevnite hrebeňovú dosku. Inštaluje sa na štítovú hranu strechy vymedzenú jej sklonom. Potom sa na hrebeň namontujú hrebeňové dlaždice, to znamená prvky pripomínajúce dlaždice. Ich účelom je zabrániť prenikaniu vody do strešného priestoru cez medzery a štrbiny. Rovnako ako v prípade bitúmenových dosiek musí byť inštalácia zahájená zo strany proti smeru vetra. Jednotlivé prvky by sa mali prekrývať najmenej 12,5 cm. Hrebeňové dlaždice by mali byť pribité na zadnú časť každej vlny bitúmenových listov.
Dúfame, že vám naše rady umožnia bez väčších problémov postaviť strechu, ktorá altánok vyzdobí a ochráni. Tieto typy záhradných domčekov sú schopné obohatiť vzhľad záhrady a dokonale ovplyvniť záhradné usporiadanie. V blízkosti môžete nainštalovať jazierka alebo záhradné fontány, ktoré vám spríjemnia ich používanie a spravia nám chuť stráviť čas vonku.