Ako vyrovnať podklad pod podlahu bez poteru
V tomto článku:
2. Stojí za to urobiť živicový podklad?
4. Ďalšie spôsoby vyrovnania podkladu
5. Vyrovnaná podlaha a dokončenie interiéru
Kvôli pozostatkom starého podkladu (napr. povlak na povrchu, poškodené podlahové dosky alebo nerovnosti či štrbiny) je najvýhodnejšie vyrovnať podklad pomocou samonivelačných poterov, ktoré bohužiaľ výrazne predĺžia čas renovácie kvôli odparovaniu vody. Ako teda vyrovnať podklad pod podlahu pomocou iných metód? Čo zabezpečí bezproblémovú montáž podlahových dosiek? Akými metódami je možné pripraviť podklad, aby sme zabezpečili stabilitu novej podlahy? V tomto článku vám predstavíme osvedčené metódy, ktoré vám pomôžu efektívne vyrovnať podlahu v byte - bez vyliatia samonivelačného poteru.
Živica namiesto poteru
Samolepiace vinylové podlahy vyžadujú odstránenie aj tých najmenších nerovností, ak chceme aby dlho vyzerali bezchybne a trvale priliehali k podkladu. Nerovnosti vyrovná epoxidová alebo polyuretánová živica, ktorá sa často používa ako vrchná dekoratívna podlahová vrstva - čo potvrdzuje jej trvanlivosť. Živica schne oveľa rýchlejšie ako samonivelačný poter. Vďaka tomu, že živicový poter vytvára stabilný a odolný povrch, je ideálny na vyrovnanie akýchkoľvek poškodení, vydutín a prasklín v podlahe. Pred montážou podlahy položte na pripravenú živicovú vrstvu vhodnú podložku, ktorá je určená pre daný typ podlahy.
Stojí za to urobiť živicový podklad?
Živice používané ako podložky pod podlahy vytvárajú rovnomerný a pružný podklad, ktorý uľahčuje prácu plávajúcej podlahy. Podlahové dosky sa počas používania zmenšujú a rozširujú, a preto sa pri pokládke necháva pri stene takzvaná dilatačná medzera, ktorú potom esteticky zakryjú podlahové lišty.
Akú živicu zvoliť?
Príprava živicového podkladu sa môže uskutočniť pomocou epoxidových alebo polyuretánových živíc. Živice schnú rýchlo, pretože vykazujú extrémne rýchly čas tuhnutia. Epoxidová podlaha sa vyznačuje vynikajúcou priľnavosťou, odolnosťou proti mechanickému poškodeniu a poveternostným podmienkam a nepriepustnou štruktúrou. Polyuretánové živice sú tiež odolné a nepriepustné, ale navyše sa vyznačujú väčšou pružnosťou, ktorá vylučuje tvorbu mikrotrhliniek, čo sa prejavuje na trvanlivosti podlahy. Z tohto dôvodu sú to práve polyuretány, ktoré sa odporúčajú použiť na vyrovnanie podložia pod laminátové, drevené či vinylové podlahy.
Ďalšie spôsoby vyrovnania podkladu
Nižšie predstavíme ďalšie dva overené spôsoby, ako dôkladne vyrovnať nerovnosti podkladu pre podlahy. Prvá metóda sa zameriava na ľahko dostupné dosky na báze dreva, ktoré nám uľahčia tvorbu takejto konštrukcie - napríklad OSB dosky.
OSB dosky sú odolné a stabilné, nepraskajú, nezničia sa ani nevydujú novú podlahu. Najlepšie sa hodia na staré drevené podlahy. Druhým spôsobom je použitie dosiek suchého poteru - napríklad sadrokartón alebo betónové dosky. Budú nielen skrývať nerovnomerné fragmenty podložia, ale tiež uľahčia montáž podlahových dosiek.
Vyrovnaná podlaha a dokončenie interiéru
Po výbere najpohodlnejšej metódy vyrovnania povrchu sa treba zamerať na dokončenie interiéru. Výber plávajúcich a drevených podláh je ohromný - ak chcete zvoliť najlepšiu farbu a veľkosť, je dobré kúpiť si vzorkovník laminátových podláh, aby ste ich mohli otestovať priamo u vás doma. Umožní vám to sledovať, ako sa bude prirodzené svetlo odrážať od podlahy v rôznych fázach dňa. Je tiež oveľa jednoduchšie vybrať si soklové lišty, keď máte pri sebe vzorku vašej podlahy.
Pre viac produktov určených na vyrovnanie podlahy bez potreby vylievania betónového poteru, navštívte obchod Merkury Market. Čaká na vás priateľská obsluha a široká škála produktov. Naše výrobky sa vyznačujú vysokou kvalitou a nízkou cenou.
Inšpirujte sa!
Laminátové podlahy | Vinylové podlahy | Drevené podlahy | Podložky pod podlahy |