Atraktívna úprava interiéru, t.j. stará tehla na stene
K najnovším trendom interiérového dizajnu v posledných sezónach čoraz viac patrí nielen využívanie starých a osvedčených spôsobov dokončovania stien, ale aj dôraz na ekologické riešenia. V dôsledku toho sú úpravy využívajúce recyklované materiály veľmi obľúbené. Mohlo by sa nám to páčiť? Absolútne! Najmä ak uvažujeme o dokončení starej tehlovej steny.
Skutočná stará tehla je materiál získaný z demolácií budov. Potom sa tehla reže na dlaždice, ktoré možno úspešne použiť na dokončenie stien. Staré tehlové obklady sú čoraz obľúbenejšie najmä preto, že ich estetické hodnoty sú jedinečné. Prírodná tehla však nie je dostupná pre každého – ak máme aj my problémy s kúpou skutočnej starej tehly, vždy sa môžeme rozhodnúť pre obklady imitujúce starú prírodnú tehlu.
V tomto článku:
1. Tehla ako dekorácia steny - aké atraktívne sú tehlové dlaždice na steny?
2. Stará rustikálna tehla a imitácia tehly - prečo sa oplatí dokončiť steny týmto?
3. Ako použiť dekoratívnu tehlu na stenu?
4. Ako sa starať o staré tehlové dlaždice alebo imitáciu tehly?
Tehla ako dekorácia steny - aké atraktívne sú tehlové dlaždice na steny?
Tehla je stavebný materiál s bohatou históriou. Jej počiatky siahajú až do staroveku a v priebehu storočí sa výroba tehál vyvíjala a prispôsobovala potrebám ľudí. V súčasnosti stále používame tehly na stavbu budov, ako aj na ich dokončenie a zdobenie. Milujeme ju pre jej prirodzenosť, krásny vzhľad a klasický, surový charakter a teplé farby.
Skutočná stará tehla sa tu cení ešte viac. V takejto tehle môžeme vidieť históriu, stopy času, ktoré povedia niečo jedinečné. Ide teda o ideálny materiál na dokončenie stien, ktoré majú mať svoju dušu. Dekoratívne dlaždice zo starej tehly sú vyrezané z demolačného materiálu a môžu byť prasknuté, poškriabané, s dierami alebo sfarbením - tieto znaky robia každú dlaždicu jedinečnou.
Alternatívou k skutočnej starej tehle bude dekoratívna tehla na stenu. Nezabúdajte však, že nepôjde o unikátny a výnimočný materiál s históriou. Staré tehlové obklady sú však takou estetickou napodobeninou, že stojí za zváženie, najmä ak nás obmedzujú finančné možnosti. Betónové kamene sú zvyčajne lacnejšie ako historické tehlové alebo demolačné tehlové dlaždice.
Stará rustikálna tehla a imitácia tehly - prečo sa oplatí dokončiť steny týmto?
Pravá stará tehla má nepochybne svoje čaro, no nielen preto sa ju oplatí vybrať. Stará historická tehla alebo stará panská tehla sú dlaždice, ktoré sú jednoducho praktické. Ich klasický, surový, no zároveň lákavý vzhľad sa hodí k mnohým štýlom interiéru. Prírodné staré tehly môžeme umiestniť do surových, industriálnych aranžmánov aj do klasických interiérov – v oboch bude táto jedinečná povrchová úprava vyzerať úchvatne.
Podkrovné usporiadanie spájame so strohosťou. Pravá stará historická tehla tu bude skvelým doplnkom a v niektorých industriálnych interiéroch je dokonca kľúčovým prvkom, naznačujúcim útulný minimalizmus a postindustriálnu strohosť. Staré tehlové dlaždice sa hodia k betónu, surovému drevu a kovu. Pomôžu nám vytvoriť jedinečný charakter v loftových interiéroch.
Ak chceme, môžeme v tradičných aranžmánoch použiť aj pravú starú tehlu. Tehla zo starého kaštieľa alebo historická kláštorná tehla (a v iných farbách a vzoroch) sú možnosti, ktoré dodajú rustikálnemu štýlu teplo a útulnosť a vnesú do interiéru jedinečnú, prirodzenú, vidiecku atmosféru. V takýchto aranžmánoch je potrebné kombinovať ich s drevom, dekoratívnym kameňom a prírodnými materiálmi.
Dekoratívna stará tehla je teda univerzálny materiál. Mali by sme tiež poznamenať, že ide o odolnú a trvácnu povrchovú úpravu - veď skutočná stará tehla pochádza z demolácií, zvyčajne z budov, ktoré stoja už dosť dlho, takže je to materiál, ktorý odolal skúške času a monohkrát aj nepriaznivým poveternostným podmienkam. Z tohto dôvodu môžeme starú tehlovú stenu umiestniť ako do obývačky, tak aj do kúpeľne či kuchyne.
Môžeme si vybrať aj farebnú alebo maľovanú tehlu. Biele a sivé tehly sú veľmi obľúbené najmä v kuchyniach a kúpeľniach.
Ako použiť dekoratívnu tehlu na stenu?
Stará tehla na stenu je všestranný a odolný materiál, ale v dekoratívnych aranžmánoch môže byť stará tehla veľmi silným akcentom - preto ju využívajme rozumne a s náležitou starostlivosťou. Obloženie jednej celej steny starou tehlou už vytvára silný akcent, preto je lepšie nedorábať celú miestnosť a všetky steny tak, ako pri vonkajšom fasádnom kameni.
Najčastejšie je jedna stena alebo jej časť v obývacej izbe a spálni pokrytá tehlou. Stena za pohovkou alebo za televízorom alebo za posteľou je pokrytá dekoratívnou starou tehlou. V kuchyni je dekoratívna tehla umiestnená na stene v páse medzi hornými a spodnými skrinkami. Alternatívou starej tehly bude vnútorný kameň. Pri oboch výrobkoch bude dôležitá dobrá impregnácia, ak sa má výrobok používať v kúpeľni alebo kuchyni.
Ako sa starať o staré tehlové dlaždice alebo imitáciu tehly?
Ak sa o dekoratívnu tehlu postaráme, bude vyzerať krásne po mnoho rokov. Hlavným problémom je pórovitá štruktúra tehly, ktorá môže zbierať nečistoty. Starú tehlovú stenu pravidelne oprašujme. Ak sa stena zašpiní, môžeme použiť vodu, mäkkú handričku a jemný saponát, aby sme ju zbavili nečistôt. V kuchyni a kúpeľni je dobré starú dekoračnú tehlu dodatočne naimpregnovať, čo dodatočne ochráni materiál proti vlhkosti a uľahčí čistenie.
Pri montáži dávajte pozor na škárovaciu hmotu, ktorú si zvolíte pre tehlové obklady. Do kúpeľní a kuchýň zvoľte škárovaciu hmotu, ktorá je odolná voči vlhkosti a drhnutiu.