Bezpečnosť na prvom mieste. Aký senzor plynu a oxidu uhoľnatého si vybrať?

15.11.2021

Dobre zariadený dom nie je len o modernom zariadení a módnom nábytku. Je to tiež a v podstate predovšetkým bezpečnosť členov domácnosti. Žiaľ, vykurovacia sezóna nám zakaždým prináša informácie o otrave oxidom uhoľnatým či plynom. Existuje dôvod, prečo sa oxid uhoľnatý nazýva tichý zabijak - tento vzťah nie je možné vidieť ani cítiť a môže byť detekovaný iba detektorom oxidu uhoľnatého. Koľko takéto zariadenie stojí a prečo sa doň oplatí investovať? Zisťujeme dostupné časové a plynové senzory!

 

Senzory- Merkury Market


V tomto článku:

1. Otrava oxidom uhoľnatým – aké sú príznaky?

2. Typy zariadení

3. Ktorý detektor oxidu uhoľnatého zvoliť

4. Čo robiť, keď zaznie alarm

5. Ako sa chrániť pred oxidom uhoľnatým

6. Kam nainštalovať snímač oxidu uhoľnatého?



Otrava oxidom uhoľnatým - aké sú príznaky?

Oxid uhoľnatý každoročne spôsobí smrť niekoľkým desiatkam ľudí a niekoľko stoviek je poslaných na pohotovosť s príznakmi otravy. Na vine je najčastejšie chybná alebo nefunkčná vykurovacia pec na tuhé palivo – uhoľná alebo plynová pec. O niečo menej často - požiar, spätný tok dymu z komínových potrubí, chybné vetranie. Malo by sa pamätať na to, že otrava CO nie je to isté ako otrava oxidom uhličitým. Neexistuje žiadne také zariadenie ako snímač oxidu uhličitého. Smrteľnou zlúčeninou je oxid uhoľnatý – absorbovaný do našich dýchacích ciest. Čad je plyn bez zápachu, ktorý sa veľmi ľahko mieša so vzduchom. Jeho zvyšujúca sa koncentrácia spôsobuje neduhy, ktoré sa dajú veľmi ľahko zameniť napríklad s infekciou – bolesť hlavy, únava, malátnosť, nevoľnosť. Výskyt týchto príznakov by nás mal znepokojovať u všetkých členov domácnosti súčasne. Vysoká koncentrácia oxidu uhoľnatého dokáže zabiť aj do 30 minút – preto si otrava vyberá najväčšiu daň v noci, keď všetci spia. U ľudí pri vedomí sa pri otrave oxidom uhoľnatým objavuje búšenie srdca, zhoršenie zraku, dýchavičnosť, zmena farby kože, až kŕče a kóma.

 

Detektory dymu, oxidu uhoľnatého a plynov- Merkury Market

 

Typy zariadení

Senzor oxidu uhoľnatého účinne ochráni členov domácnosti pred smrteľnou otravou. Náklady na takéto zariadenie nie sú vysoké a určite sa oplatí ho nainštalovať. Moderné detektory oxidu uhoľnaté, dymu a plynov môžu fungovať samostatne alebo môžu byť súčasťou komplexnej inštalácie. Na výber je niekoľko typov zariadení: detektor oxidu uhoľnatého, detektor plynu a detektor dymu. Existujú aj verzie 2 v 1 alebo dokonca 3 v 1, ktoré sú hybridom senzora oxidu uhoľnatého a iných senzorov. Výber detektora závisí od typu inštalácie použitej v byte. V prípade vykurovacieho zariadenia, ako sú kachle na uhlie, je potrebné nainštalovať detektor oxidu uhoľnatého a dymu. Detektor oxidu uhoľnatého nemusí byť nutne použitý pri vykurovanií z centrálnej teplárne. Na druhej strane v bytoch, kde sa používa zemný plyn, napríklad plynové sporáky, určite príde vhod detektor plynu. Polovodič inštalovaný v zariadení - elektrochemický senzor - reaguje s oxidom uhoľnatým. V prípade senzorov oxidu uhoľnatého sa na to najčastejšie používa oxid cíničitý. Pravidelne kontroluje množstvo častíc oxidu uhoľnatého a keď prekročí nebezpečnú úroveň - spustí sa alarm. Senzory oxidu uhoľnatého, ktoré sú integrovaným prvkom rozšírenej inštalácie, dokážu nielen spustiť poplach, ale napríklad aj odoslať príslušné informácie do integrovanej aplikácie alebo dokonca upozorniť na bezpečnosť objektu.

 

Nábytok- Merkury Market

 

Ktorý detektor oxidu uhoľnatého si vybrať

Výber senzora plynu a oxidu uhoľnatého závisí od potrieb domácnosti, typu inštalácie, ale aj kvality, na ktorej nám záleží. Aký detektor oxidu uhoľnatého kúpiť? Všimnime si niekoľko dôležitých otázok:

Montáž snímača. Niektoré zariadenia boli navrhnuté len na zavesenie na stenu. Iné možno umiestniť napríklad na policu alebo skriňu, samozrejme dostatočne blízko miesta, ktoré je potenciálnym zdrojom unikajúceho oxidu uhoľnatého.

Moc. Senzory oxidu uhoľnatého je možné napájať zo siete, akumulátora alebo obyčajných batérií. Batériové napájanie nám dáva väčší priestor na manévrovanie, pokiaľ ide o umiestnenie detektora. Na druhej strane sieťové napájanie nevyžaduje výmenu batérie.

Záruka. Snímače oxidu uhoľnatého majú rôzne záručné doby. Čím dlhšie, tým lepšie. Niektorí výrobcovia dávajú na svoje zariadenia až 10-ročnú záruku – to svedčí o ich nespochybniteľnej kvalite a bezporuchovosti.

Frekvencia merania. Detektor oxidu uhoľnatého v určitých časoch kontroluje hladinu oxidu uhoľnatého. Čím častejšie to robí, tým je väčšia istota, že nebezpečenstvo rýchlo odhalí.

Núdzové napájanie. Najlepší detektor oxidu uhoľnatého napájaný zo siete je ten, ktorý dokáže využiť vstavané záložné napájanie v prípade výpadku prúdu.

Spôsob signalizácie. Spoľahlivé senzory vydávajú v prípade núdze akustický a svetelný signál. K dispozícii sú tiež detektory oxidu uhoľnatého a plynov, ktoré posielajú upozornenia prostredníctvom vyhradenej aplikácie.

Testovanie. Senzor oxidu uhoľnatého a plynu by mal byť vybavený špeciálnym tlačidlom, pomocou ktorého môžete skontrolovať jeho správnu činnosť. Tento testovací alarm je počuteľný, ale má krátke trvanie a vyžaduje si zámernú aktiváciu.

Signál slabej batérie. Detektor zemného plynu a oxidu uhoľnatého na batérie vyšle v prípade nebezpečenstva svetelný signál v podobe rýchlo blikajúcej červenej LED. Pomalé blikanie zase naznačuje, že batéria je takmer vybitá – pri výbere detektora oxidu uhoľnatého, dymu a plynov sa oplatí venovať tomu pozornosť.

Cena. Vzhľadom na vážnu hrozbu otravy oxidom uhoľnatým alebo plynom by náklady na nákup senzora mali byť druhoradé. V skutočnosti však nejde o drahé zariadenia. Za najjednoduchší detektor dymu zaplatíme asi 10 EUR. Väčšina modelov stojí okolo 20 - 25 EUR. Za rozsiahly senzor oxidu uhoľnatého a plynu 2 v 1 zaplatíme približne 25 EUR.

 

Detektory dymu, oxidu uhoľnatého a plynov- Merkury Market

Čo robiť, keď zaznie alarm

Keď detektor oxidu uhoľnatého a plynov spustí hlasný zvukový alarm, musíte čo najskôr otvoriť všetky okná, opustiť byt a upovedomiť príslušné služby. Pozor! Keď nás senzor informuje o nebezpečenstve, nevstupujte do miestnosti, kde sa nachádza pec na pelety alebo iné miesto na spaľovanie paliva. Toto je prvá myšlienka, ktorá vás často napadne po aktivácii detektora. Pokušenie zistiť, prečo kúrenie nefunguje správne, však môže byť fatálne. V takejto miestnosti môže byť koncentrácia plynu veľmi vysoká a veľmi rýchlo viesť k bezvedomiu.

Ako sa chrániť pred oxidom uhoľnatým

Dobrý senzor ochráni rodinu, no nezbavuje prenajímateľa povinnosti dodržiavať dôležité bezpečnostné pravidlá. Základné bezpečnostné pravidlá:

• Vykonávajte pravidelné kontroly ventilácie

• Nezakrývajte vetracie mriežky (toto nie je miesto pre kúpeľňové skrinky alebo vešiaky v predsieni!)

• Zabezpečte členom domácnosti prístup čerstvého vzduchu – byt pravidelne vetrajte

Oxid uhoľnatý spôsobuje poruchy dýchania a iné príznaky otravy. Včasné odhalenie nebezpečenstva a vhodné preventívne opatrenia zabránia týmto tragickým následkom.

Detektory dymu, oxidu uhoľnatého a plynov- Merkury Market

 

Kam nainštalovať snímač oxidu uhoľnatého?

Dobrý detektor oxidu uhoľnatého by mal byť inštalovaný v miestnosti s najväčším rizikom prítomnosti nebezpečného oxidu. Nie však bližšie ako jeden meter a nie viac ako 5 metrov od pece. Pokiaľ ide o výšku - asi 1,5-2 metre od podlahy, nie bližšie ako 30 cm od stropu. Ďaleko od okien a vetracej mriežky. Dobrým miestom pre detektor sú napríklad vitríny a regály, nie príliš vysoké izbové skrine a police.


Inšpirujte sa!

Nábytok do detskej a tínedžerskej izby Nero Nábytok do obývačky Fly Nábytok do predsiene Justus II Nábytok do spálne Maxim Montana

 

Späť