Chemia pre záhradný bazén

06.03.2022

Kúpa záhradného bazéna je spojená nielen s potešením, ale aj povinnosťami. Aby ste si mohli užiť chvíle vo vode v bazéne na kúpanie s rodinou, musíte ju udržiavať krištáľovo čistú a v dobrom stave.

Aká bazénová chémia vodu najlepšie ošetrí a na čo treba myslieť pri dezinfekcii bazénovej vody, aby ste sa účinne zbavili nečistôt a vyhli sa zdravotným problémom? Všetko sa dozviete z nášho článku.

Záhradný bazén v letnej sezóne je veľká zábava, no treba udržiavať pravidelne stav vody v bazéne.

 

Bazénová chémia- Merkury Market

 


V tomto článku:

1. Bazénová chémia – prečo by ste ju mali používať?

2. Kde začať - regulácia pH vody

3. Krok 2: dekontaminácia vody. Chlórové a kyslíkové metódy – v čom sa líšia?

4. Chlórová metóda

5. Kyslíková metóda

6. Čo sa ešte používa na čistenie bazéna?



 

Bazénová chémia – prečo by ste ju mali používať?

Stojaca bazénová voda a ohrievaná slnečnými lúčmi z neho robí dokonalé prostredie pre množenie patogénnych mikroorganizmov. A čo viac, pri používaní bazéna sa do bazéna dostane lístie padajúce zo stromov, drobný hmyz a piesok a zemina, ktorú nosíme na nohách. Tieto organické znečisťujúce látky urýchľujú rast baktérií, plesní a rias, spôsobujú tvorbu nevzhľadných usadenín vo vnútri nádrže a spôsobujú zakalenie vody. Aj keď sa voda v bazéne na prvý pohľad zdá čistá, neznamená to, že plávanie v nej bude ľahostajné k stavu našej pokožky či pohody.

Používanie bazénovej chémie je teda nevyhnutné nielen z estetických, ale aj hygienických a zdravotných dôvodov. Prípravky na úpravu vody na jednej strane bojujú so znečistením a na druhej strane pôsobia preventívne. Z tohto dôvodu by ste mali mať po ruke vhodné prípravky už od prvého napustenia bazéna a používať ich na trvalú dezinfekciu počas celej letnej sezóny.

 

Bazénová chémia- Merkury Market

 

Kde začať - regulácia pH vody

Voda v záhradnom bazéne by mala mať neutrálne pH pre ľudskú pokožku, teda v rozmedzí 7-7,4. Ak je príliš kyslá (pH vody menej ako 7), môže spôsobiť svrbenie tela, zakalenú vodu, zrážanie a koróziu kovových komponentov. Na druhej strane príliš zásaditá voda (pH vody vyššie ako 7,4) dráždi sliznice, najmä oči. Regulácia pH bazénovej vody je zameraná aj na zvýšenie účinnosti dezinfekčných procesov.

Na zvýšenie a zníženie pH vody sa používa špeciálna bazénová chémia, ktorú treba používať raz týždenne po kontrole hladiny pH testerom alebo obyčajnými lakmusovými papierikmi - ponoria sa do vody, chvíľu počkáte a potom sa Úroveň pH odčítava na špeciálnej viacfarebnej stupnici.

 

Krok 2: dekontaminácia vody. Chlórové a kyslíkové metódy – v čom sa líšia?

Úprava vody by nebola možná bez jej dezinfekcie. Je určená na boj proti všetkým baktériám a iným mikróbom a je účinná iba vtedy, ak sa vykonáva nepretržite. Voda v bazéne sa dá dezinfikovať dvoma spôsobmi – chlórovou a kyslíkovou metódou.

 

Chlórová metóda

Tento najobľúbenejší typ dezinfekcie spočíva v dávkovaní chlóru do vody vo forme tabliet, granúl alebo tekutiny. Stojí za to vedieť, že kým sa granule chlóru sypú priamo do vody, použitie tabliet vyžaduje plávajúci dávkovač, ktorý zabráni lokálnemu zafarbeniu bazéna chlórom.

V tomto prípade nepochybnou výhodou tejto metódy je jej vysoká účinnosť, nízka cena a jednoduchosť dezinfekcie. Na druhej strane, chlór do bazéna má nie veľmi príjemnú vôňu a môže dráždiť sliznice, preto sa jeho použitie neodporúča vždy.

Chlór by sa mal používať pravidelne, no môžu nastať chvíle, kedy je potrebné vodu v bazéne rýchlo dezinfikovať, takzvané šokové chlórovanie – napríklad po každom napustení bazéna vodou alebo jeho spustení pred sezónou.

 

Kyslíková metóda

V tomto prípade je chlór nahradený aktívnym kyslíkom. Bezchlórová dezinfekcia je ideálnym riešením pre ľudí, ktorí bojujú s rôznymi druhmi alergií. Aktívny kyslík do bazéna nespôsobuje štípanie očí ani podráždenie pokožky a nemá charakteristický zápach chlóru, preto sa odporúča najmä vtedy, ak budú záhradný bazén využívať malé deti. Na druhej strane tablety s vysokým obsahom aktívneho kyslíka predávané v sade s aktivátormi Aquablanc sú oveľa drahšie ako bazénová chémia s obsahom chlóru, preto je ich popularita obmedzená.

 

Bazénová chémia- Merkury Market

 

Čo sa ešte používa na čistenie bazéna?

Je ťažké si predstaviť správnu starostlivosť o vodu v bazéne bez bazénovej chémie brzdiacej rast rias (morské riasy). Či sa premnožili, spoznáte podľa zakalenej vody, ktorá zozelenie a začne nepríjemne zapáchať, navyše na dne a stenách nádrže vzniká klzká usadenina.

Prípravok proti riasam do bazéna zabraňuje rastu nielen rias, ale aj zdraviu škodlivých húb a baktérií známych ako sinice, ktoré môžu spôsobiť poruchy tráviaceho traktu, ale aj astmu. Môžete si vybrať medzi tekutinami a tabletami, pričom obe sú rovnako účinné aj pri vysokom obsahu rias.

Bazénový prípravok proti riasam je síce koncentrovaný prostriedok na odstraňovanie rôznych druhov mikroorganizmov, ale nemá nepríjemný zápach a je relatívne lacný. Riasy v bazéne sa najmä v horúcich dňoch veľmi rýchlo množia, preto by sa tento typ bazénovej chémie mal v sezóne používať aspoň raz týždenne.

O čistú vodu sa účinne postarajú aj flokulanty a koagulanty. Používajú sa vtedy, keď je veľkosť kontaminantov taká malá, že je prakticky nemožné ich odstrániť cez filter. Tieto prípravky spôsobujú agregáciu menších molekúl na väčšie alebo ich adsorpciu na povrchu flokulantu. Vďaka tomu je možné väčšinu nečistôt odstrániť mechanicky, napríklad bazénovým vysávačom, pieskovým čerpadlom alebo kartušovým čerpadlom. Flokulačný a koagulačný prípravok sa zvyčajne kupuje v ako kvapalina na svojpomocné vlievanie, ale sú k dispozícii aj jednorazové dávkovacie bóje.

Ďalšími produktmi dostupnými na trhu s bazénovou chémiou sú čistiace prostriedky a produkty na odstraňovanie vodného kameňa. Prvé odstraňujú staré nečistoty a zabezpečujú takmer krištáľovo čistú vodu. Na druhej strane odvápňovacie produkty na bazény eliminujú vodný kameň zo stien nádrže, ktorého tvorbu spôsobuje príliš tvrdá voda. Existujú aj špeciálne prípravky na odstránenie mastných usadenín na vodnej línii.

Ak však budete vodu v domácom záhradnom bazéne dezinfikovať prvýkrát v živote a stále máte pochybnosti o tom, ktorá bazénová chémia bude fungovať najlepšie, je najlepšie investovať do pripravenej štartovacej sady bazénovej chémie. Zvyčajne pozostáva z niekoľkých vhodných produktov na dezinfekciu vody v záhradnom bazéne: bazénový chlór, prípravok proti riasam (chlór alebo tablety), pH testery a pH-plus a pH-mínus granule. Čistenie bazénovej vody v bazéne chémiou je mimoriadne jednoduché, určite si však prečítajte odporúčania výrobcu týkajúce sa dávkovania - vďaka tomu sa vyhnete ich negatívnemu vplyvu na pokožku a bazény.

 

Späť