Čím je najlepšie páliť v krbe?
Zimná sezóna sa blíži, a preto mnohí z nás začínajú plánovať, ako vykurovať svoje domovy. Popri ústrednom kúrení využívame aj krby, ktoré síce už neplnia funkciu hlavného zdroja tepla, no dokážu dodatočne vykúriť obývačku a vytvoriť jedinečnú atmosféru. Používanie krbu si však vyžaduje znalosti aj zodpovednosť. Je dobré vedieť, ako zapáliť oheň v krbe, ako ho udržiavať v teple a ako sa starať o komínové prieduchy a tiež je dobré vedieť, čo presne môžeme v krbe spáliť. Výber správneho paliva nie je len zodpovednosťou za bezpečnosť, ale aj naladením sa na mrazivé zimné večery.
Pozrime sa, čím je najlepšie páliť v krbe a či sú palivá do krbu rovnaké ako do pecí na ústredné kúrenie. Prezradíme vám, ako sa kvalita dreva premieta do tepla vo vašej domácnosti a aké druhy palivového dreva sú najlepšie.
V tomto článku:
2. Drevené brikety – efektívna alternatíva
3. Pelety – pohodlné a ekologické
4. Drevené uhlie – špeciálne palivo
5. Aké sú ekologické alternatívy?
6. Skôr ako ho zapálime, zistite si o ňom viac!
Drevo – klasická voľba
Keď uvažujeme o palivách do krbov, naša prvá myšlienka je určite prírodné palivové drevo. Ide o tradičné krbové palivo, ktoré sa používa ako v krboch a krbových vložkách, tak aj vo veľkých voľne stojacich oceľových kachliach na vykurovanie celých domov. Aké je však najlepšie drevo do krbu? Určite to budú listnaté dreviny, buk, hrab, dub, jaseň či breza. Ide o takzvané husté druhy, ktoré horia dlhšie a vytvárajú veľa tepla. Niekedy sa do krbov používa aj drevo z ihličnatých stromov, borovice alebo smreka. Tie horia rýchlejšie a ich nevýhodou je, že obsahujú živicu, ktorá sa pri spaľovaní môže usadzovať vo forme sadzí v potrubí a komínových prípojkách.
Pri výbere palivového dreva nepozerajme len na druh dreva, ale aj na parametre palivového materiálu. Najdôležitejšia je tu vlhkosť dreva, ktorá by mala byť na úrovni 15-20%. To zabezpečí maximálnu účinnosť, čisté spaľovanie a zníži tvorbu dymu. Ako získať také suché drevo? Čerstvo narezané drevo obsahuje až 50 % vlhkosti a potrebuje rok alebo niekedy aj dva, aby vyschlo na vzduchu. Sušenie musí prebiehať na dobre vetranom mieste, chránenom pred dažďom.
Prečo sa neoplatí spaľovať mokré drevo? Mokré drevo vydáva menej tepla (výhrevnosť dreva, t.j. výhrevnosť dreva je nízka). Navyše produkuje viac dymu a usadenín, ktoré môžu upchať komínové prieduchy a zbytočne znečisťovať vzduch. Ak používame krby s vodným plášťom, spaľovať v nich mokré drevo je naozaj zlý nápad.
Spaľovanie dreva je najobľúbenejšou možnosťou využitia krbu. Spaľujte drevo čistým spôsobom tak, že použijete najkvalitnejšie tvrdé drevo, ktoré je správne vysušené.
Drevené brikety – efektívna alternatíva
Ak nemáme k dispozícii sezónne drevo, teda správne vysušené drevo, môžeme skúsiť spaľovanie drevených brikiet v krbe. Drevené brikety sú drevný odpad v tvare valca alebo kocky, ktorý je pevne zlisovaný. Ich charakteristickým znakom je vysoká výhrevnosť a nízka vlhkosť (pod 10 %) – to umožňuje efektívne vykurovanie interiérov. Je to pohodlné riešenie, ktoré sa ľahko skladuje a používa. Brikety horia pomalšie ako drevo, preto majú aj väčšiu tepelnú účinnosť.
Je dobré venovať pozornosť zloženiu drevených brikiet. Brikety s kôrou dodajú viac tepla, no vyprodukujú aj viac popola, čo môže byť pre nás niekedy problematické.
Brikety môžeme použiť nielen v krboch, ale aj vo väčšine piecok na drevo.
Pelety – pohodlné a ekologické
Pelety sú malé granule vyrobené z drevného odpadu. Obľubu si získali najmä v moderných vykurovacích systémoch, najmä v liatinových kachliach s podávačom paliva. Pelety sú palivo s vysokou výhrevnosťou a nízkou emisiou dymu. Je vhodný aj do krbov a kachlí. Obrovskou výhodou je, že nezanecháva veľa popola.
Podobne ako brikety, aj pelety sa ľahko skladujú. Používajte kvalitné výrobky, aby ste predišli riziku chemických zlúčenín a nečistôt, ktoré môžu obsahovať nekvalitné produkty.
Drevené uhlie – špeciálne palivo
Uhlie je látka, ktorá má vyššiu teplotu spaľovania ako tvrdé drevo. čo to znamená? Pri spaľovaní uhlia vzniká oveľa vyššia teplota a na takéto podmienky nie je zvyčajne pripravený žiadny krb. Z tohto dôvodu neodporúčame v krboch spaľovať drevené uhlie, čierne uhlie alebo hnedé uhlie.
Spaľovanie uhlia často výrobcovia krbov nielen neodporúčajú, ale dokonca zakazujú. Krbové vložky nedokážu odolať takým vysokým teplotám, a preto pri použití uhlia hrozí riziko požiaru. Uhlie využívame predovšetkým v peciach a kotloch, ktoré sú na takéto teploty dostatočne odolné.
Aké sú ekologické alternatívy?
Stále sa pýtame, či spaľovať drevo alebo brikety? Ak áno, oplatí sa pozrieť aj iné ekologické palivá a alternatívy k tradičným kozubom, kozím pieckam a voľne stojacim pieckam. Tieto možnosti vytvoria rovnakú atmosféru ako krb a zároveň výrazne znížia riziko zbytočných emisií CO₂ do životného prostredia. Aké sú takéto riešenia? Určite biokrby a elektrické krby.
Malé biokrby sú dekoratívne prvky, ktoré možno umiestniť aj na stôl, komodu či pracovný stôl. Väčšie modely nainštalujeme ako závesné do stien. Na spaľovanie sa používa biopalivo, ktoré pri spaľovaní neuvoľňuje škodlivé zlúčeniny ani dym. Toto je naozaj skvelé riešenie, ak bývame v paneláku a snívame o tom, že uvidíme skutočný oheň.
Druhou, rovnako zaujímavou možnosťou sú elektrické krby. Vytvárajú teplo a zdôrazňujú jedinečnú atmosféru zimných večerov.
Skôr ako ho zapálime, zistite si o ňom viac!
Zistite, aké druhy krbového paliva alebo alternatívy k tradičným krbom môžete využiť. Ak plánujete vlastný krb, preštudujte odporúčania výrobcu. V užívateľskej príručke alebo produktovej karte nájdete presné informácie o vhodných palivách a o tých, ktorým sa treba vyhnúť. Pred kúpou brikiet, dreva alebo uhlia si tieto informácie dôkladne prečítajte, aby ste predišli nepríjemným prekvapeniam.
Skontrolujte aj stav celej vykurovacej inštalácie. Zabezpečte správny prístup vzduchu, priechodnosť komínových šácht a odvod dymu.