Čo dať na starú drevenú podlahu? Inšpirácie a osvedčené riešenia
Drevené podlahy vyzerajú prirodzene a dodávajú interiéru útulnosť, ale postupom času zmatnejú, zničia sa a stratia svoje pôvodné čaro. Pri rozhodovaní o dôkladnej rekonštrukcii domu alebo bytu stojíme pred voľbou, čo so starou podlahou - renovovať ju, demontovať alebo zakryť?
Pri drevených podlahách alebo parketách je kúpa novej podlahy často najlepšou voľbou, pretože šetrí čas aj peniaze a vyhnete sa ,,špinavej“ práci. Drevo nám navyše poskytne vynikajúcu akustickú a tepelnú izoláciu, takže - pokiaľ to nie je nevyhnutné - je len škoda sa ho zbaviť. Stáva sa tiež, že položenie novej podlahy nie je možné z konštrukčných dôvodov (napríklad z dôvodu drevených stropov, na ktoré by bolo vyliatie nového poteru už príliš zaťažujúce). Čo dať na starú drevenú podlahu? Najlepšie budú podlahy z panelov (laminátové, vinylové, drevené) alebo parkety. Predtým však treba podklad starostlivo skontrolovať a správne pripraviť, vďaka čomu bude renovácia prebiehať bez problémov a predídeme tak nepríjemným prekvapeniam v budúcnosti.
Kontrola stavu dosiek a príprava podkladu
V prvom rade by ste sa mali skontrolovať povrch dosiek. Skontrolujeme, či je rovný, pevne pripevnený k podkladu a či nie je poškodený vlhkosťou, plesňami alebo červami. Ak nie, môžeme bezpečne začať s čistením a ochranným náterom podlahy a potom položiť panely alebo parkety. Ak máte pochybnosti, musíte nájsť zdroj problému a čo najskôr sa ho zbaviť. Medzery a pohybujúce sa dosky stabilizujeme a utesníme tmelom, viditeľné hrbole brúsime, až kým nie je povrch vyrovnaný.
Ešte jednoduchšie a ideálne pre takéto znehodnotené podlahy, je použitie drevovláknitých dosiek, ktoré k nej pripevníme dlhými skrutkami a upevníme vo vzdialenosti asi 30 cm od seba (medzi doskami zostávajú malé dilatačné medzery). Iba na takto pripravený podklad môžeme položiť panely alebo parkety.
Je veľmi dôležité, aby stará podlaha v byte mala nielen rovnomerný povrch, ale aby bola aj správne zabezpečená proti posúvaniu. Ak bola namontovaná starým spôsobom na trámoch, môžu sa na tento účel použiť ploché kliny. Pri pohľade pod dosky sa uistite, či bola zaistená dobrá ventilácia vzduchu pri ich kladení. Pre každý prípad vždy stojí za to chrániť novú podlahu pred vlhkosťou špeciálnou parozábranovou fóliou - najmä ak sa zrekonštruovaná miestnosť nachádza v prízemí domu. Takto si môžeme byť istí, že aj keď prikryté dosky navlhnú, nebude to mať negatívny vplyv na novú podlahu.
Ďalším často používaným riešením, ktoré však podobne ako drevovláknité dosky viditeľne zvyšuje úroveň podlahy, je pokrytie nežiaducich parkiet hmotou epoxidovej živice a piesku (vylieva sa na fóliu a po zaschnutí ju treba ešte brúsiť). Vďaka tomu získame podlahu, ktorá je úplne oddelená od drevenej vrstvy, ale znamená to dodatočné zaťaženie stropu, pretože takýto podklad by mal mať hrúbku najmenej 3,5 cm.
Pokládka podláh na starú drevenú podlahu
Ak sa rozhodneme položiť novú podlahu na starú drevenú podlahu, vyberte si typ, ktorý vám bude slúžiť mnoho rokov. V obchodoch nájdete laminátové aj vinylové podlahy LVT. Posledné menované sú tenké a pružné, ale tiež mimoriadne odolné a vodotesné, takže sú ideálne pre kuchyne a kúpeľne. Venujme pozornosť aj triede odolnosti voči oderu, ktorá by sa mala prispôsobiť konkrétnemu interiéru - napríklad schody a predsieň sú viac využívané ako spálňa, preto je v tomto prípade lepšie použiť podlahy triedy AC4.
Pri kúpe podlahy sa uistite, či jej budete mať dostatok, pričom nezabudnite na možné chyby pri rezaní a pokladaní podlahy. Nerozbalené balíky podlahy nechajte v zrekonštruovanej miestnosti minimálne 48 hodín (nazýva sa to aklimatizácia). Ukladanie jednotlivých dosiek na starú podlahu sa prakticky nelíši od ich inštalácie na akýkoľvek iný povrch. Po nanesení parozábranovej fólie sa zvyčajne umiestňujú v smere svetla (kolmo na okná). Pri stenách a prahoch by mali byť dilatačné medzery široké najmenej 1 cm. Vďaka tomu sa panely nedeformujú v dôsledku zmeny teploty a vlhkosti vzduchu v dome. Na záver sa pripevnia soklové lišty a v prípade potreby treba orezať krídlo dverí tak, aby sa nešúchalo o novú podlahu.
Výmena starej podlahy za parkety
Na starú podlahu môžete položiť aj parkety. Bude vás to určite stáť viac, ale ak si dáte záležať na kvalite a trvanlivosti, stojí za to zvážiť aj takúto investíciu. Na rozdiel od laminátových či vinylových podláh je navyše možné parkety mnohokrát obnoviť.
Môžeme si vybrať z troch druhov parkiet:
- Klasické parkety - dosky z masívneho dreva až do hrúbky 22 mm sú spojené pero-drážkou
- Lamelové parkety - lamely sú kratšie, užšie a tenšie ako klasické (drevená vrstva je do 10 mm), odporúčané pre podlahové kúrenie
- Mozaikové parkety - majú najkratšie a najužšie dosky o hrúbke do 8 mm, ktoré sa lepia na špeciálnu sieťku alebo papier.
Existuje tiež pomerne veľa možností, pokiaľ ide spôsob uloženia parkiet na starú podlahu. Rybia kosť je najobľúbenejším vzorom už mnoho rokov, ale za zváženie stoja aj ďalšie vzory podláh, ako napríklad šachovnica, rebrík alebo tehla.
Čo si vybrať - celkovú rekonštrukciu alebo prekrytie starej podlahy?
Ak začíname s rekonštrukciou a chcete položiť novú podlahu alebo parkety, dobre si to rozmyslite, kým odstránite starú drevenú podlahu. Pravdepodobne sa ukáže, že ponechanie existujúceho podkladu je oveľa rýchlejšie a výnosnejšie, a navyše získame pevnú vrstvu izolácie.
Pri odstránení starej podlahy musíme rátať s množstvom dodatočných prác a väčšími nákladmi na materiál, ktorý bude potrebný na renováciu. Zvyčajne nevieme, čo môžeme očakávať po odstránení starých dosiek a čo všetko bude treba ešte urobiť. Najčastejšie pod nimi nájdeme montážne trámy alebo ak boli drevené dosky prilepené, nerovný povrch vyžadujúci čistenie a vyliatie nového poteru. Niekedy sa však môže stať, že stav starej podlahy je taký zlý, že nie je vhodný ako podklad na pokládku novej podlahy, aj keď plánujete použiť OSB dosky - napríklad ak podlahové dosky začali hniť vplyvom vlhkosti. Vtedy je jediným riešením starú podlahu odstrániť a vykonať dôkladnú prípravu podkladu.