DIY komoda - urobte si ju sami!
Snívate o modernom a jedinečnom interiéri, v ktorom bude nejeden unikátny kus nábytku? Prechádzate okolo slávnych návrhárskych obchodov a vidíte vo výklade luxusné komody, ale ich ceny sú výrazne nad vašim rozpočtom? Ak chcete vo vašom domove dosiahnuť fenomenálny efekt zo skvostného nábytku, môžete si svojpomocne zreštaurovať napríklad starú zabudnutú komodu. Dnes vám dokážeme, že všetko, čo potrebujete na to aby ste získali očarujúcu a unikátnu komodu do spálne je kúsok kreativity a ochoty pracovať.
Materiály a nástroje potrebné na realizáciu renovácie
- brúsny papier,
- akrylové farby alebo farbivá,
- štetec,
- maliarska páska,
- dyha,
- rukoväte.
Rýchla metamorfóza komody – DIY
Na zahájenie projektu si pripravte starú komodu. Choďte do obchodu pre nástroje uvedené vyššie a farbu, ktorú chcete použiť na komodu. Pamätajte, že predsieňové komody môžu byť avantgardnejšie. Tu sa môžte nechať uniesť a použiť žiarivé farby, vďaka ktorým si každý priateľ, ktorý vás navštívi, okamžite všimne tento kus nábytku. Komody do obývacej izby alebo komody do detských izieb je možné vyrobiť v tlmených farbách, použite však viacfarebné úchytky, ktoré urobia nábytok atraktívnejším. Prípadne môžete namiesto laku použiť dyhu. Táto myšlienka môže byť praktická, keď má vaša komoda dlhé a široké zásuvky. V prípade členitých komôd sa meranie a vyrezanie dýhy pre každú policu a dvierka môže ukázať ako mimoriadne časovo náročné. Potom siahnite radšej po farbe.
Renovácia komody - krok za krokom
1.Odskrutkujte staré rukoväte zo zásuviek komody.
2. Komodu poutierajte mokrou handričkou a počkajte, kým úplne nevyschne. Potom ju veľmi opatrne otrite brúsnym papierom.
3. Po zdrsnení nábytku, komodu oprášte.
4. Zmiešajte vybranú farbu s farbivom. Môžete do zmesi pridať mastenec, aby mala čerstvá vrstva farby väčšiu priľnavosť.
5. Na komoda očistenú od prachu nalepte maliarsku pásku. Ďalším krokom je maľovanie komody.
6. Pomocou štetca alebo valčeka naneste prvú vrstvu farby. Ak ste zvolili akrylovú farbu, počkajte niekoľko hodín, kým komoda úplne nevyschne.
7. Pred nanesením druhej vrstvy farby je potrebné nábytok ešte raz zdrsniť brúsnym papierom. Ak nanesieme niekoľko tenkých vrstiev bude vyzerať komoda úhľadnejšie. Ak povrch niekoľkokrát neprebrúsime a nanesiete iba dve hrubé vrstvy farby, môžete získať nežiaduce škvrny.
8. Pripravte si rukoväte zakúpené pre novú komodu. Rúčky môžete ozdobiť sprejom. Ak ste si zakúpili niekoľko rôznych úchytov, môžete zmeniť ich symetriu - napríklad na prednú časť každej zásuvky pripevnite striedavo rôzne farby.
9. V prípade malých zásuviek používajte okrúhle úchyty, ktoré nepreťažia malú plochu čielka šuplíku.
Pred tým ako začnete komodu používať, počkajte týždeň alebo dva, kým farba úplne nevyschne. Nábytok, po nanesení novej farby, potrebuje takzvanú čakaciu dobu.
Aj keď sa zdá byť suchý a pripravený na použitie, stále ho môžeme ľahko poškodiť.
Rady týkajúce sa renovácie nábytku
Ak nemáte nápad na zaujímavú renováciu nábytku, využite návrhy ponúkané niektorými webovými stránkami. Na mnohých z nich nájdete špecialistu, ktorý vám pomôže navrhnúť predbežnú verziu komody. Môžete tiež navštíviť online obchody výrobcov nábytku a nechať sa inšpirovať vybraným exemplárom. Predtým, ako sa pustíte do procesu renovácie, treba si vybrať miesto, kde bude vaša komoda stáť. Možno už samotné usporiadanie zvyšného bytového nábytku vás dovedie k vizualizácii renovovanej komody. Rukoväte komody je možné kedykoľvek zmeniť, s jej farbou to už môže byť trochu ťažšie. Budete s tým mať dosť veľa brúsenia. Ak sa tomu chcete vyhnúť, požiadajte v obchode s nábytkom o vzorkovník farieb, ktoré vás zaujímajú. Po návrate domov ho priložte na miesto, kde bude stáť vaša nová komoda, a rozhodnite sa, ktorá farba bude najlepšia vzhľadom na zvyšok už hotového interiéru.
Ak chcete získať komodu s neobvyklými geometrickými vzormi alebo jasnou, ťažko dostupnou farbou - použite dyhu alebo tapetu. Olepovanie komody je časovo náročnejší proces, ale nepochybne jedinečný. Treba zmerať všetky zásuvky a boky komody a podľa týchto rozmerov nastrihať jednotlivé kusy tapety. V tomto procese je dôležité vziať do úvahy plánované otvory pre rukoväte. Ďalším zaujímavým riešením je použitie spreja. Môžete nastriekať celý povrch dreva alebo aj samotné úchytky. Spreje, najmä v odtieňoch zlatej alebo striebornej, vyzerajú na dreve naozaj jedinečne. Striekanie však vyžaduje primeranú ochranu pracovnej plochy, aby striekanie nespôsobovalo nečistoty na podlahe alebo stenách.
Môže sa stať, že nastriekané drevo bude o niečo menej odolné ako hrubá vrstva farby. Ak máte nápad na zaujímavú komodu do predsiene, ale vaša vysnená farba sa nezhoduje s doplnkami, ktoré by ste si na ňu chceli dať - použite zvyšnú farbu alebo sprej aj na tieto dekorácie. Figúrky, vázy alebo svietniky je možné reštaurovať rovnakým spôsobom ako nábytok. Dajte svojmu príslušenstvu zaujímavý a jasný výraz a uistite sa, že vaša moderná komoda má rovnako inovatívne doplnky. Pamätajte, že renovácia starých predmetov je kreatívna a ekologická zároveň. Namiesto toho, aby ste vyhodili všetky dekorácie alebo nábytok, ktorý sa vám už nehodí, skúste im dať druhý život.
Dúfame, že sa vám naše DIY s návrhom ako si vyrobiť komodu vlastnoručne páčilo. Neostáva nám nič iné, len držať vám palce a zaželať veľa úspešných projektov.
Toto je renovácia, ktorú môže podstúpiť každý. Náter nábytku s novou farbou či demontáž niekoľkých drobných prvkov sa dá vykonať naozaj ľahko. Za nízku cenu môžete získať nábytok, o ktorom by sa vám mohlo iba snívať, a to kvôli jeho vysokej cene v obchode. Doprajte si chvíľu zábavy a vyťažte to najkrajšie zo zabudnutého predmetu. Veľa šťastia!