Drevené záhradné stoličky - ideálne pre vašu záhradu!
Je ťažké si predstaviť pohodlný relax na záhrade bez súpravy záhradného nábytku. Obzvlášť dôležitú úlohu zvyčajne zohráva jedálenská súprava pozostávajúca zo stola a stoličiek - vďaka nej môžete jesť vonku a pozývať hostí na záhradné párty. Drevený nábytok na terasy a balkóny sa už roky teší neutíchajúcej obľube.
Čo je dôvodom ich obľúbenosti a ako sa o drevené záhradné stoličky starať, aby nám slúžili čo najdlhšie?
V tomto článku:
1. Drevený záhradný nábytok – aké sú jeho výhody?
2. Starostlivosť a údržba záhradných stoličiek z dreva
3. Aký druh dreva na záhradné kreslo - domáce alebo exotické?
4. Na čo si dať pozor pri výbere drevených záhradných stoličiek?
Drevený záhradný nábytok – aké sú jeho výhody?
Drevo vyzerá veľmi štýlovo a lepšie ako ktorýkoľvek iný materiál ladí s prírodným prostredím záhrady, dodáva jej čaro a útulnosť. Okrem toho dobre starne, aj keď stojí za to vedieť, že pod vplyvom slnečného žiarenia môže časom mierne zmeniť farbu. Ponuka dreveného nábytku je taká široká, že dáva veľa možností usporiadania. Hoci majú väčšinou jednoduchú formu a klasický tvar, nájdu sa aj modely stolov a stoličiek, ktoré prekvapia moderným dizajnom.
Drevený záhradný nábytok sa hodia k tradičným aranžmánom aj k módnym minimalistickým terasám. Môžu byť upravené v starom štýle, aby zodpovedali vintage štýlu, alebo natreté na bielo, čo im dodáva elegantný provensálsky šik. Veľmi obľúbené sú aj drevené záhradné stoličky s kovovými prvkami typickými pre podkrovný štýl.
Solídne vyrobené drevené terasové stoličky sú mimoriadne odolné (oveľa viac ako lacné plastové záhradné stoličky alebo štýlové, no jemné ratanové kreslá) a vydržia aj veľmi veľkú záťaž. Vzhľadom na to, že drevo je natoľko univerzálne, že nevyjde z módy, nákup nábytku z tohto prírodného materiálu možno považovať za investíciu na dlhé roky. Veľkou výhodou drevených stoličiek je, že sú teplé na dotyk, no pri silnom slnečnom svetle sa nezohrievajú. Sú ideálne aj pre ľudí, ktorí si cenia ekológiu a sú ochotní využiť ponuku recyklovateľných produktov.
Starostlivosť a údržba záhradných stoličiek z dreva
Keď sa rozhodujete pre záhradný drevený stôl, kreslo alebo záhradné stoličky, musíte si uvedomiť, že sa nečistia tak ľahko ako plastové a vyžadujú si pravidelnú impregnáciu. Drevo samo o sebe nie je odolné voči meniacim sa poveternostným vplyvom, ako je vlhkosť, dážď či mráz. Hrozbu predstavuje aj hmyz, napríklad podkôrny hmyz, ktorý sa vyskytuje v každej záhrade.
Drevený záhradný nábytok by ste mali vždy pred sezónou udržiavať. Môžete si vybrať z olejovania, lakovania a morenia.
1. Olejovanie, t. j. natieranie drevených výrobkov špeciálnym olejom, ich robí odolnými voči vlhkosti a tiež umožňuje zdôrazniť ich prirodzenú krásu a skryť drobné povrchové poškodenia, ako sú škrabance a priehlbiny. Toto ošetrenie je najlepšie opakovať každých šesť mesiacov, najskôr stoličku alebo kreslo dôkladne očistiť, prebrúsiť brúsnym papierom a odprášiť.
2. Lakovanie dreveného nábytku mu dodáva elegantný, lesklý povrch a zároveň ho chráni pred škodlivými účinkami vlhkosti a uľahčuje čistenie. Prípravok sa nanáša pozdĺž zrna mäkkou kefou. Po zaschnutí prvej vrstvy je možné naniesť ďalšiu vrstvu, pričom natretý povrch zakaždým jemne pretrieme brúsnym papierom.
Drevené záhradné stoličky a kreslá a prvky drobnej záhradnej architektúry, ako sú pergoly či altánky, môžu byť aj morené. Použitie tohto typu výrobkov stoličku farebne zjednotí a zvýrazní jej prirodzenú textúru. Samotné morenie však nechráni pred vlhkosťou, preto je po nanesení moridla potrebné použiť dodatočný olej alebo lak. Siahnuť môžete aj po hybridných prípravkoch dostupných v ponuke väčšiny obchodov pre domácich majstrov, ako sú lazúry - vďaka nim sa stoličky a kreslá stanú odolnými voči poveternostným vplyvom.
Rovnako dôležité ako konzervácia je správne uskladnenie dreveného stola so stoličkami v zimnom období. Keď začne vonkajšia teplota drasticky klesať, záhradné zostavy by ste mali premiestniť zo záhrady alebo terasy na suché, nevykurované miesto. Vhodná bude napríklad garáž, pivnica alebo záhradný domček.
Aký druh dreva na záhradné kreslo - domáce alebo exotické?
Nie všetky druhy dreva sú vhodné na záhradný nábytok. Drevené stoličky aj drevený záhradný stôl, drevené záhradné kreslo či drevené záhradné lavice by mali byť vyrobené z primerane tvrdých drevín, ktorým neublížia náročné poveternostné podmienky. Môžete si vybrať z exotického a domáceho dreva.
Exotické druhy, akými sú bambus, merbau, eukalyptus či teak, sú cenené predovšetkým pre ich mimoriadnu trvácnosť a odolnosť voči vode, teplotným výkyvom, hubovým infekciám a plesniam. Vlhkosť nepreniká do ich štruktúry najmä kvôli vysokému obsahu olejových látok, ktoré sú akousi prirodzenou impregnáciou. Výrobky z bambusu sú navyše veľmi ľahké, čo neznižuje ich odolnosť voči veľkému zaťaženiu. Záhradné stoličky z exotického dreva sú však drahé.
Na záhradné stoličky a kreslá, tiež stoly sú vhodné aj niektoré pôvodné dreviny, medzi ktoré patrí jelša, smrek, agát, smrekovec a dub. Nábytok z nich je oveľa lacnejší, ale aj menej odolný a náchylnejší na vlhkosť. Záhradný nábytok sa podľa druhu použitého dreva líši nielen svojimi vlastnosťami, ale aj farbou a kresbou. Na tradičnej terase či balkóne väčšinou dominuje dub, ktorý má natoľko univerzálny vzhľad, že sa hodí do každého dekoru.
Na čo si dať pozor pri výbere drevených záhradných stoličiek?
Ak sa rozhodnete pre kúpu záhradných lehátok a našli ste to najlepšie miesto, musíte sa rozhodnúť, ako by kreslo malo vyzerať.
Bude mať tradičnú štruktúru alebo bude skôr pripomínať záhradné kreslo s pohodlnými podrúčkami?
Veľmi pohodlné sú aj stoličky s polohovateľnými operadlami, ktoré si môžete nastaviť do jednej z troch polôh podľa toho, či plánujete jesť, čítať knihu alebo si poobede zdriemnuť. Mnoho výrobcov ponúka aj modely so zvýšeným alebo tvarovaným operadlom, ktoré poskytuje adekvátnu oporu chrbtici a väčší komfort pri odpočinku.
Skladacie záhradné stoličky sú praktickým riešením, najmä ak terasa alebo balkón ponúka obmedzený priestor. V zloženom stave takéto skladacie stoličky zaberú veľmi málo miesta a pred zimnou sezónou sa tiež ľahšie premiestňujú a schovávajú. Pri kúpe záhradných stoličiek je najlepšie zladiť ich s ozdobnými vankúšmi na polohovateľné operadlo a sedák. Vďaka tomu sa záhradka rýchlo stane obľúbeným dovolenkovým miestom pre vás a celú vašu rodinu.
Inšpirujte sa!
Lehátko na balkón a terasu, ktoré je najlepšie? Aké záhradné lehátko si vybrať?
Jedáleň v záhrade - ako zariadiť atmosférickú hostinu