Hrúbka podlahovej dosky - koľko to je a na čom záleží?

29.04.2021


Doska je spojená s odolnosťou, pevnosťou a nadčasovou eleganciou. Môžeme zvoliť plné alebo vrstvené dosky a dyhované panely. Ktoré podlahové dosky budú v našom interiéri najlepšie fungovať? Čo treba brať do úvahy pri nákupe a prevádzke drevených podláh? Záleží na hrúbke podlahových dosiek?
Drevené podlahy- Merkury Market

Masívna podlahová doska - rozmery a dôležité vlastnosti


Masívne podlahové dosky sú vyrobené z jedného kusa dreva. Na trhu si môžete kúpiť surové aj pripravené na inštaláciu. Po položení surovej podlahovej podlahy je potrebné ju prebrúsiť a zaistiť vhodným prípravkom - lakom alebo olejom. Hotové dosky, rovnako ako vrstvené dosky, ktoré sú opísané nižšie, sú zase už z výroby lakované alebo naolejované. Najobľúbenejšie druhy domáceho dreva, z ktorých sa vyrábajú masívne dosky, sú dub, jaseň, smrek a borovica a tie exotické - merbau. Dubová podlahová doska a jaseňová podlahová doska sa vyznačujú značnou tvrdosťou, takže podlaha z nich bude odolná a vzhľadovo atraktívna. Avšak najväčšou výhodou masívnej podlahovej podlahy v porovnaní s laminovanou podlahovou podlahou je, že je možné ju mnohokrát obnoviť - možno ju prebrúsiť a natrieť farbou. Masívna podlahová doska je hrubá 15-22 mm, široká 7-18 cm a dlhá 30-250 cm.

Vrstvená podlahová doska - rozmery a dôležité vlastnosti

Vrstvené podlahové dosky (tiež známe ako drevené panely) sú vyrobené z dvoch alebo troch vrstiev dreva usporiadaných navzájom rovnobežne. Vďaka tomu sú v porovnaní s masívnym drevom oveľa menej citlivé na zmeny teploty a vlhkosti. Tieto typy podlahových dosiek môžu mať vrchnú vrstvu z rôznych druhov dreva (domáceho alebo exotického). Z výroby sú natreté lakom alebo olejom. Dosku je možné navyše podrobiť rôznym úpravám - drevo starne, morí sa alebo sa mení jeho textúra, aby sa získal vhodný vizuálny efekt. Spodná vrstva v dvojvrstvových doskách je zase vyrobená napríklad z tvrdého listnatého dreva, hlavne z duba a popola. Naopak v trojvrstvových doskách sú stredná a spodná vrstva najčastejšie vyrobené z mäkkého dreva. Pre mnohých z nás je dôležité, aby bola podlaha z vrstvených podlahových dosiek okamžite pripravená na použitie - môžete po nej chodiť a dať do miestnosti nábytok. Takúto drevenú podlahu je navyše možné položiť na podlahové kúrenie. Okrem toho sú na trhu vrstvené podlahové dosky, ktoré sú výrobcami schválené na inštaláciu vo vlhkej miestnosti - sú skvelé pre kúpeľne. Teak sa odporúča z exotických druhov a dub z domácich. Odporúča sa tiež zvoliť naolejované vrstvené dosky, aby drevo mohlo rovnomerne „dýchať“. Ako sme už uviedli, vrstvené dosky sa nazývajú aj drevené panely - pretože podobne ako v prípade laminovaných panelov je jedna doska zvyčajne obdĺžniková. Štandardná hrúbka vrstvenej dosky je od 10 do 15 mm, šírka sa môže pohybovať od 13 do takmer 21 cm a dĺžka od 72,5 do 109,2 cm.
Drevené podlahy - Merkury Market

Dýhovaná podlaha - rozmery a dôležité vlastnosti


Tento typ podlahy má jadro vyrobené z HDF dosky (štiepané drevo lisované pod vysokým tlakom), ktoré je pokryté prírodnou dyhou, to znamená tenkou vrstvou kvalitného dreva. Lak sa nanáša na dyhu v továrni. Dýhové podlahy majú zvyčajne hrúbku 8,5 mm, k dispozícii sú však aj kolekcie s hrúbkou 11,5 mm.
Drevené podlahy - Merkury Market


Renovácia drevenej podlahy - záleží na hrúbke dosky?


Hrúbka drevenej podlahy je jedným z parametrov, ktorým pri výbere konkrétnych dosiek často venujeme pozornosť. Ako už bolo spomenuté, pevná doska má zvyčajne hrúbku 15 - 22 mm. Vďaka tomu môže byť takáto podlaha v prípade potreby niekoľkokrát prebrúsená, čo jej umožňuje zachovať si atraktívny vzhľad po mnoho rokov. Pamätajte však, že pri výbere masívnej podlahovej podlahy pre intenzívne využívané miestnosti je najlepšie zvoliť tvrdé drevo - napríklad dub alebo jaseň. V prípade podlahy z laminovanej dosky je dôležitá hrúbka vrchnej vrstvy. Zvyčajne je to od 2 do 6 mm. Pri hrúbke vrchnej vrstvy až 4 mm možno podlahu obnoviť obrúsením najmenej dvakrát; a s hrúbkou vrchnej vrstvy 6 mm - maximálne 4-krát. Iní sa naopak domnievajú, že podlaha z vrstvených dosiek by sa nemala brúsiť. Ak je vrstva laku viditeľne opotrebovaná, je potrebné dosky prebrúsiť a znova nalakovať. Posledná možnosť sa odporúča aj v prípade poškodenia dyhovaného panelu.
Drevené podlahy - Merkury Market
To, ktorú dosku si vyberieme, je dôležité, keď plánujeme inštalovať podlahové kúrenie. V takom prípade špecialisti v odbore odporúčajú skôr vrstvené dosky ako plné dosky. Na teplú podlahu je najlepšie položiť dreviny, ktoré nie sú veľmi citlivé na teplotné výkyvy - pôvodné sú najlepšie dubové a exotické ako teak, merbau, doussie a jatoba.

 

Údržba podláh z plných a vrstvených dosiek
 

Drevené podlahy (panely a dosky) pokryté lakom by mali byť pravidelne chránené vhodným ošetrovacím prostriedkom - nanáša sa na čistý a suchý povrch. Na podlahe vytvára neviditeľný film, ktorý chráni jej povrch a spojenia medzi jednotlivými prvkami pred nečistotami a penetráciou do hĺbky náhodnou vyliatou tekutinou. Na údržbu naolejovaných podláh sa samozrejme používajú ďalšie opatrenia, ale ich účinok je podobný. Drevená podlaha musí byť navyše chránená pred nečistotami časticami piesku (napr. Umiestnite rohožku pri vchode do bytu) a poškriabaním (k tomu vám pomôžu okrem iného podložky zaisťujúce nohy nábytku). Ďalšie typy podláh, ako napríklad laminátové podlahy alebo vinylové panely, ako aj soklové lišty a dokončovacie doplnky, nájdete na www.merkurymarket.sk. Zisti viac!

 

Späť