Inštalácia vinylových panelov na stenu. Ako to spraviť?
Dlaždice alebo možno panely na stene? Znie to zaujímavo? A ak áno, aký materiál bude vhodný? Inštalácia vinylových panelov na stenu nie je veľmi obľúbeným a klasickým riešením na dokončenie domáceho interiéru. O tejto možnosti by nás však mali presvedčiť dva hlavné argumenty. Prvý - rýchlosť, druhý - estetický vzhľad steny. V ktorých miestnostiach je možné inštalovať vinylové dosky? Bude výber plastového materiálu dobrým riešením? Kde by ste sa tomu mali vyhnúť? Poradíme Vám.
V tomto článku:
2. Vlastnosti vinylových panelov
5. Kde tieto panely nainštalovať?
6. Inštalácia vinylových panelov na stenu
Vinylové panely
Prečo je kladenie vinylových dosiek čoraz populárnejšie? V prvom rade je rozhodujúca pevnosť materiálu. Luxury Vinyl Tiles - takto sa nazýva produkt vyrobený z polyvinylchloridu, ktorý je ideálny pre veľmi využívané miestnosti. Vinylové panely nie sú ničím iným ako kombináciou podlahy z linolea a PVC, modernizovanej a dostupnej v pohodlnej a odolnej podobe, určenej pre všetky typy miestností. Vzhľadovo sa však veľmi líšia od klasického linolea, ktoré poznáme. Tiež sa im hovorí LVT (Luxury Vinyl Tiles) panely - luxusné vinylové dlaždice pre interiér. Za zmienku stojí, že sú ponúkané rôzne druhy vzorov a farieb panelov, ktoré dokonale imitujú prírodné drevo, kameň alebo keramiku. Stávajú sa tak ľahko inštalovateľným spôsobom na dokončenie podlahy a stien. Vinylové podlahové panely môžeme položiť v obývacích izbách, detských izbách a halách. V skutočnosti sme limitovaní iba vynaliezavosťou spôsobu usporiadania danej miestnosti. Obrovskou výhodou vinylových dlaždíc je, že sa ľahko udržiavajú čisté. Postačuje pravidelné čistenie vlhkou handričkou a jemným saponátom. Panely LVT, ktoré je možné položiť na stenu a podlahu, sa dodávajú v troch variantoch: na doske HDF - pripomínajúcej laminované podlahové panely - povrch z nich položený by mal mať „plávajúci“ charakter, ich hrúbka je zvyčajne okolo 10 mm. Doska SPC - jedná sa o podlahy vyrobené z tvrdých dlaždíc alebo panelov, ktoré sa považujú za obzvlášť trvácne. Pevné panely - vyrobené z niekoľkých vrstiev vinylu, majú hrúbku iba 5 mm a môžu byť použité ako samolepiace stenové panely.
Vlastnosti vinylových panelov
Vinylové podlahy, bez ohľadu na to, či sú umiestnené na podlahe alebo na stene, sa vyznačujú množstvom vlastností, ktoré si zákazníci vážia a vyhľadávajú. Prvou a najdôležitejšou vlastnosťou výrobkov LVT je odolnosť proti vlhkosti. Vďaka tomu ich môžeme ľahko použiť na inštaláciu aj na miesta so zvýšenou vlhkosťou, ako je kuchyňa alebo kúpeľňa. Vďaka špecifickému zloženiu majú podlahy alebo steny z panelov tiež antistatické vlastnosti - neelektrizujú, takže sa na nich nebude hromadiť prach. Aj keď sú veľmi dobrou imitáciou dreva, ich udržiavanie v čistote je oveľa jednoduchšie ako v prípade dokončovacích výrobkov z prírodných materiálov. Na nahradenie chemikálií na čistenie podláh stačí voda s prídavkom jablčného octu.
Výhody
Hlavnými výhodami vinylových panelov na stenu sú predovšetkým ich vodeodolnosť a pomerne ľahká inštalácia - môžeme použiť montážne lepidlo alebo zakúpiť samolepiace výrobky. Výhodou je tiež veľké množstvo dostupných dizajnov. Vinylové panely sú tiež mimoriadne odolné. Inštalované v spálni alebo kúpeľni poskytujú dobrú zvukovú izoláciu. Vinyl je možné použiť na podlahové kúrenie, pretože je dobrým vodičom tepla a zároveň nie je taký studený a tvrdý ako tradičná kameninová alebo terakotová podlaha. Vinylová podlaha bude mať podobnú teplotu ako podlaha z tvrdého dreva. Samozrejme nemožno ignorovať, že tento typ podláh je veľmi trvácny a odolný voči nečistotám. Na udržanie čistoty ho stačí umyť jemným čistiacim prostriedkom alebo prírodným čistiacim prostriedkom, napríklad octom. Panely sa vyznačujú svojimi protiprachovými vlastnosťami, čo z nich robí vynikajúcu alternatívu k povrchovej úprave interiéru pre alergikov.
Nevýhody
Jednou z najdôležitejších nevýhod je stále vysoká cena panelov. To je oveľa vyššia cena v porovnaní s najlacnejšími laminátovými panelmi. Vinyl je bohužiaľ horľavý, čo znamená, že vinylové panely na stene nájdete iba v miestnostiach, ktoré nemusia zodpovedať prísnym požiarnym normám. Nutnosť pripraviť veľmi rovnomerné povrchy na kladenie stenových a podlahových panelov možno tiež považovať za nevýhodu alebo nepríjemnosť.
Kde tieto panely nainštalovať?
Vinylové panely aj dlaždice budú fungovať najmä na miestach, kde je vlhkosť. Pre kúpeľňu sa odporúča nielen používať vinylové podlahy, ale aj pokryť priestor LVT okolo sprchy alebo vane. Pri dokončovaní kuchyne stojí za to oceniť aj vodeodolnosť vinylových dlaždíc a panelov. Ak vezmeme do úvahy, že ide o produkt, ktorý sa ľahko inštaluje a nahrádza drevo, a navyše je ich vzhľad veľmi podobný prírodnému materiálu, môžeme ich úspešne použiť na usporiadanie takmer každej miestnosti: pri zdobení interiéru kancelárie, obchodu, reštaurácie. Môžeme im dokonca vyrobiť dekoratívnu stenu za posteľou, ktorá bude pevnejšia a bude sa ľahšie udržiavať v čistote ako tá z dreva. Vinylové dosky z LVT umiestnené na stene kúpeľne alebo kuchyne môžu tiež výrazne znížiť náklady na inštaláciu glazúry a dlaždíc.
Inštalácia vinylových panelov na stenu
Inštalácia vinylových panelov na stenu nie je náročná - na výber sú tri spôsoby: samolepiace panely, zacvakávacie panely a tie, ktoré sa kladú pomocou montážneho lepidla. Inštalácia na stenu sa najľahšie robí s lepenou vinylovou podlahou, pretože nemá systém klikania a je ľahšia. Ak sa rozhodneme položiť vinylové panely na steny v kúpeľni, stojí za to venovať pozornosť tomu, aby mali iný vzor ako panely na podlahe. Takto sa vyhneme efektu vizuálneho zmenšenia interiéru. Ďalším spôsobom je preniesť vzor panelov z podlahy na jednu zo stien alebo iba na jej časť. Pri pokládke vinylových panelov postupujte podľa základných pokynov: dbajte na to, aby bola montážna plocha stabilná a aby tvrdý povrch bol suchý a bezprašný. Vinyl je pružný materiál, ak sú vinylové dosky inštalované na stenách vlhkej miestnosti, je bezpodmienečne nutné použiť spojovací tmel. Ak vinylové dosky kladieme aj na podlahu, nezabudnite na podlahu natrieť parozábranovú fóliu a akustickú izolačnú fóliu. Panely sa zvyčajne umiestňujú z ľavého zadného rohu miestnosti rovnobežne s uhlom, pod ktorým dopadajú slnečné lúče, aby neboli vyexponované spoje. Môžete tiež použiť lišty a dokončovacie doplnky.
INŠPIRUJ SA!!!
Laminátové podlahy | Nábytok do obývačky | Drevené podlahy | Soklové lišty |