Je plynový gril bezpečný? Fakty a mýty o plynových spotrebičoch

21.05.2022

Plynové grily si čoraz častejšie vyberajú ľudia, ktorí vedú zdravý životný štýl a nadšenci moderného varenia. Majú veľa výhod, preto ich popularita rastie. Hoci za oknom je stále sneh, sezóna opekania a oddychu v záhrade pomaly naberá na obrátkach a nad jarnými záhradkami sa budú vynárať lákavé vône pečeného mäsa a grilovanej zeleniny.

Na to, aby ste mohli grilované jedlá ochutnať podľa ľubovôle, potrebujete to správne vybavenie, ktorým plynový gril bezpochyby je. Grilovanie je jednoduché, pohodlné a bezpečné a moderné technológie používané v plynových griloch vám umožnia pripraviť a zjesť plnohodnotné jedlá nielen z mäsa, ale aj zo sezónnej zeleniny.

Pýtate sa, či je plynový gril bezpečný? V tomto článku vám povieme, aké pravidlá dodržiavať, aby ste sa uistili, že áno!

 

Plynové grily - Merkury Market

 


V tomto článku:

1. Plynové grily sú zdravšie ako grily na uhlie

2. Pohltí grilované jedlo zápach plynu?

3. Regulácia teploty pre plynové grily

4. Plynový gril by sa mal pre bezpečnosť vyčistiť

5. Plynový gril – bezpečné používanie plynového grilu

6. Ako vykonať skúšku tesnosti plynového systému?



Plynové grily sú zdravšie ako grily na uhlie

Vedci preverili, aké látky vznikajú pri tradičnom víkendovom grilovaní vonku. Testovali sa tri typy grilov, a to na drevené uhlie, brikety a obľúbený gril na plyn. Výskum ukázal vysoké hodnoty škodlivých látok pri spaľovaní uhlia a brikiet. Koncentrácia pevných častíc bola 1000-10 000-krát vyššia ako typická koncentrácia v atmosférickom vzduchu. Zároveň sa zistilo, že najbezpečnejšou formou je grilovanie na plynovom grile. Neprodukuje prakticky žiadne nebezpečné látky, na rozdiel od grilu na drevené uhlie alebo grilu na brikety.

Ako sme dospeli k záveru, plynový gril je najbezpečnejšou formou grilovania. Ak si chcete vychutnať jedinečnú chuť a zdravé jedlo, nahraďte uhlie plynom. Grilovanie na plyne je zdravé, pretože nepoužívate podpaľovače s množstvom škodlivých a karcinogénnych látok.

Hovorí sa - rozmanitosť je základ zdravého stravovania a pripravíte si tu nielen mäso, ale aj grilované figy, plnené batáty v horčicovej omáčke, celozrnnú pizzu na grile či grilovanú paellu. Plus celozrnné cereálne produkty a môžete si byť istí, že pri grilovaní na čistom plyne si len užívate jedinečnú chuť a jete výživné jedlá a farebnú zeleninu.

 

Záhradné grily- Merkury Market

 

Pohltí grilované jedlo zápach plynu?

Každý má rád jemne sladkú, drevitú vôňu grilovaných pokrmov na klasickej brikete. Zaujíma vás, či bude vaše jedlo cítiť plynom, keď budete grilovať na plynovom grile? Nemusíte sa toho báť, je to bezpečné. Plynové grily za palivo majú plyn a nevypúšťajú škodlivé látky.

Plyn používaný na grilovanie je propán alebo zdravotne neutrálna zmes propán-bután. Keď plynové grily fungujú správne, plyn sa spaľuje na oxid uhličitý, ako aj na teplo a paru. Neovplyvňuje chuť ani vôňu pokrmu. Pri grilovaní na plyne môžete zabudnúť aj na hustý dusivý dym, pretože plyn horí čisto a bez zápachu.

 

Regulácia teploty pre plynové grily

Pre zdravé grilovanie je dôležitý už samotný proces prípravy jedla. Spálené mäso negatívne ovplyvňuje vaše zdravie a vy si nemôžete vychutnať zdravé jedlo. Určite ste pri tradičnom grilovaní dostali namiesto šťavnatého mäsa pripálený kúsok.

Ďalšou nepochybnou výhodou plynových grilov je regulácia teploty. Reguláciu teploty je možné vykonávať vďaka vstavanému teplomeru vo veku plynových grilov. Teplotu môžete regulovať a ľubovoľne upravovať podľa potrieb vášho pokrmu. Oceľové veko grilu umožňuje udržiavať špecifickú teplotu počas celého procesu grilovania.

Pamätajte, že nie všetko sa griluje pri rovnakých teplotách.

Tenšie kúsky bravčového, jahňacieho či hovädzieho mäsa a hamburgery grilujte pri vyšších teplotách a čo najrýchlejšie. Na druhej strane, jemné jedlá, ako sú ryby, kuracie mäso alebo zelenina, by sa mali pripravovať pri stredných teplotách a pomalšom tempe. Celé kurčatá, pečienky a veľké kusy mäsa by sa však mali pripravovať pri nízkych teplotách.

 

Príslušenstvo ku grilom- Merkury Market

 

Plynový gril by sa mal pre bezpečnosť vyčistiť

Po každom použití je veľmi dôležité dôkladne vyčistiť zariadenie, a to nie je len prípad grilu na drevené uhlie. Grilovanie na grile so zvyškami jedla a pripálením je veľmi nebezpečné pre vaše zdravie.

Ak nechcete neustále drhnutie a neustále škrabanie, vymeňte gril za plynový. Udržiavať ho v čistote však znamená viac než len umytie ho pred a po použití. Záhradné grily, plynové sporáky, grilovaciu rúru sa odporúča aspoň dvakrát ročne dôkladne vyčistiť, odstrániť jej rošty a horáky a dôkladne vyčistiť celý interiér.

Ak grilujete veľmi často, čistenie rúry by sa malo vykonávať častejšie ako dvakrát do roka.

Starostlivosť o plynové grily a ich udržiavanie v čistote je jednou z najdôležitejších vecí, aby bolo grilovanie neskôr potešením.

 

Plynový gril – bezpečné používanie plynového grilu

Plynové grily a grily na drevené uhlie sú zariadenia, ktoré pracujú s ohňom a vysokými teplotami alebo horúcimi prvkami. Je potrebné používať zdravý rozum a základné bezpečnostné pravidlá.

Plynový gril sa vždy odpaluje s otvoreným vekom. Ak sa horák nezapáli a cítite plyn, nezabudnite zatvoriť gombík horáka a počkajte niekoľko minút, kým sa plyn odparí, a potom to skúste znova. Tiež sa uistite, že príslušenstvo na grilovanie je na mieste bezpečnom pre deti.

 

Grily- Merkury Market

 

Ako vykonať skúšku tesnosti plynového systému?

Práca s plynovou bombou vždy zahŕňa určité riziko. Grily, ktoré sa predávajú v Poľsku, by mali byť prispôsobené tlaku poľského plynu a mali by mať vo vnútri dostatok priestoru, aby sa tam bez problémov zmestila plynová fľaša, najmä tá najpopulárnejšia v Poľsku s hmotnosťou 11 kg.

Bezpečnosť používania plynových spotrebičov zvýšite kontrolou tesnosti ich systému pred použitím, a najmä po premiestnení spotrebičov, pretože môže dôjsť k uvoľneniu spojov. Pomôže vám v tom test tesnosti.

 

Niekoľko krokov, ako to urobiť:

1. Pripojte regulátor a plynovú hadicu k naplnenej plynovej fľaši a uistite sa, že sú všetky kohútiky na zariadení uzavreté.

2. Pripravte roztok z vody a saponátu v pomere 1:1.

3. Odskrutkujte ventil fľaše a natrite celý jeho povrch pripraveným roztokom.

4. Zapnite gril a pozorujte - keď je plynové potrubie netesné, na ventile sa objavia vzduchové bubliny.

5. V takom prípade musíte uzavrieť prívod plynu pomocou uzatváracieho ventilu, armatúru dotiahnuť pevnejšie a potom znova skontrolovať.

Ak plyn naďalej uniká, dajte prístroj opraviť, pretože jeho ďalšie používanie môže byť dokonca nebezpečné.

 


Inšpirujte sa!


Aká zelenina na gril?


Relax na záhrade - záhradné grily


Betónový gril v záhrade - ako ho naaranžovať?

Späť