Koľko stojí panelové oplotenie?
Panelové oplotenie je v súčasnosti najpopulárnejším riešením, ktoré sa používa na oddelenie nehnuteľností v okolí domu. Na rozdiel od tradičnej sieťoviny je oveľa odolnejšie a môže navyše plniť dekoratívnu funkciu. Jeho nespochybniteľnou výhodou je tiež ľahká a rýchla montáž a relatívne nízka cena. Plotové panely sa dodávajú v mnohých variantách. Líšia sa vzhľadom a vlastnosťami, ktoré významne ovplyvňujú náklady na ich nákup a montáž. Môžu byť trvalé alebo dočasné, plné alebo prelamované, vyrobené z dreva alebo kovu, a tiež majú ďalšie prvky, napríklad bránu. Pri odhadovaní výdavkov na plot sú kľúčovými faktormi dĺžka a výška plotu a počet stĺpov spájajúcich jednotlivé rozpätia. Zoznam dôležitých parametrov tým však nekončí, takže pri výpočte ceny stavby kompletného panelového plotu sa oplatí siahnuť po špeciálnej kalkulačke nákladov.
Typy panelových oplotení
Panelové oplotenie môže byť vyrobené z dreva alebo kovu, čo určuje predovšetkým jeho životnosť.
Drevené ploty
Dodávajú záhrade domáci charakter a robia okolie domu útulnejším. Majú však veľa nevýhod, ktoré by ste si mali pred nákupom uvedomiť. Tento typ panelových plotov by nemal mať priamy kontakt so zemou, preto je vhodné postaviť betónový základ a použiť stĺpy vyrobené z kovu. Vyžadujú pravidelnú impregnáciu na ochranu dreva pred vlhkosťou, škodcami, slnečným žiarením a teplotnými výkyvmi. Ak použijete dosky z ihličnanov, môžete na nich po niekoľkých rokoch očakávať viditeľné škvrny od živice. Exotické drevo je najlepšou voľbou pre oplotenie, jeho vzhľad však nevyhovuje každému a cena vás môže efektívne odradiť.
Kovové oplotenie
Sú oveľa obľúbenejšie ako drevené ploty a pletené sieťky vďaka svojim praktickým hodnotám, predovšetkým vysokej trvanlivosti a odolnosti proti plesniam a hubám. Zvyčajne sú vyrobené z ocele alebo drahšieho hliníka a majú vrstvu farby alebo laku, ktorá ich chráni pred mechanickým poškodením a škodlivými vplyvmi poveternostných podmienok. Aj keď sa na kovovom plote s odstupom času objavia škrabance, malé škvrny od hrdze alebo odštiepenie povlaku, stačí ho natrieť špeciálnym lakom, aby vyzeral takmer ako nový.
Od čoho závisí cena záhradného oplotenia?
Výška plotu - čím väčšie množstvo použitého materiálu, tým viac za plot zaplatíme. Ponuka výrobcu zvyčajne obsahuje niekoľko rôznych výšok, ale môžeme zvoliť panely vyrobené na mieru, čo zvyšuje celkové náklady na investíciu.
Metóda ochrany proti korózii - plot je možné iba žiarovo pozinkovať alebo dodatočne práškovať. Použitie lepšieho, a teda nákladnejšieho riešenia zvyšuje životnosť plotu a umožňuje vám úplne rezignovať na potrebu impregnovať panely sami.
Hrúbka a kvalita ocele - v prípade populárnych prelamovaných plotov môžeme zvoliť 2D alebo 3D modely. Prvé, sú známe tiež ako sieťové panely, sú zvyčajne vyrobené z jednoduchých drôtov s priemerom 6 až 8 milimetrov. Oveľa lacnejšie 3D panely sú kompaktnejšie a majú priemer 4-5 mm.
Betónová podmurovka - zvyšuje stabilitu panelových plotov a niekedy je dokonca nevyhnutná (napríklad svahovitý alebo bahnitý a kašovitý povrch). Jeho umiestnenie znamená vyššiu cenu práce.
Farba plotu - daná počas práškového lakovania. Zelené, čierne a šedé panely stoja oveľa menej ako plot pokrytý farbou neštandardnej farby.
Koľko stojí inštalácia panelového oplotenia?
Ak sa rozhodneme pre kúpu panelového plotu, môžeme si kúpiť správny počet jednotlivých panelov v stavebnom obchode alebo si objednať celý plot priamo od výrobcu alebo distribútora. Jedno rozpätie predstavuje náklady asi 10 - 20 euro, ale v závislosti od kvality a technológie povrchovej úpravy zaň môžeme zaplatiť aj niekoľko stoviek euro. Náklady na montáž sú často zahrnuté v cene panelového plotu, pokiaľ sa nerozhodneme postaviť podmurovku. Potom v závislosti od regiónu, veľkosti pozemku a typu podkladu musíme brať do úvahy dodatočné výdavky vo výške 12 EUR na bežný meter plotu.
Ako vypočítať množstvo potrebných materiálov na stavbu plotu?
Najskôr vypočítame dĺžku a výšku všetkých strán oploteného pozemku a potom pre každú z nich zvlášť.
Počet plotových panelov
Poznáme to tak, že plánovanú dĺžku strany plota vydelíme 2,58 a zaokrúhlime nahor. Napríklad ak je strana pozemku 400 bežných metrov, je potrebných 156 panelov.
Počet stĺpikov plotu
V takom prípade stačí pridať k počtu panelov jeden koncový stĺpik, t. j. na každú stranu potrebujeme 157 stĺpikov.
Počet svoriek
Počet potrebných svoriek (spojovacích prvkov) závisí od typu a výšky panelového plotu a je zvyčajne od 2 do 4. Ak teda chceme vypočítať, koľko svoriek potrebujeme pre stranu s dĺžkou 400 metrov a výškou 1,50 m, počet stĺpikov vynásobte 3, čím získate 471 upevnení.
Panelové ploty - kalkulačka nákladov
Kalkulačka nákladov je veľmi užitočný nástroj pre ľudí, ktorí si kupujú panelové oplotenie prvýkrát. Aby ste ho mohli používať, potrebujete poznať niekoľko kľúčových parametrov.
Dĺžka plotu - udáva sa v bežných metroch a počíta sa od prvého po posledný stĺpik plotu, s výnimkou priestoru pre bránu a bránku.
Výška plotu - sa chápe ako výška samotných panelov (a nie také prvky, ako napríklad stĺpy), zvyčajne v rozmedzí 130 - 260 cm.
Typ plotu - pozinkovaný alebo dodatočne potiahnutý špeciálnou technológiou, ktorá zvyšuje trvácnosť panelov a stĺpov a umožňuje im dať vybranú farbu.
Počet rohových stĺpikov - stĺpy potrebné na miestach, kde sa plot ohýba najmenej v uhle 70 stupňov, pripevnené k panelom pomocou rohových svoriek.
Počet počiatočných stĺpikov - stĺpiky na začiatku a na konci plotu, ako aj na oboch stranách brány a bránky.
Vstupná brána - plánovaná šírka a typ brány (posuvná alebo dvojkrídlová výplň, výklopná brána)
Bránička - šírka a počet bráničiek v plote
Ako prebieha vycenenie plotu?
Odhadované náklady na stavbu nového plotu je možné vypočítať pomocou kalkulačky nákladov alebo špeciálneho formulára, ktorý je k dispozícii na webových stránkach predajne domácich majstrov alebo spoločnosti, ktorá takéto objednávky vykonáva. V takom prípade musíme zvoliť aj parametre ako typ plotu, jeho dĺžka, výška a hrúbka, spôsob povrchovej úpravy, farba a počet stĺpikov. Spravidla je možné objednať aj ďalšie prvky, napríklad zvonček a poštovú schránku pripevnenú k plotu. Po zadaní všetkých parametrov dostaneme výpočet e-mailom, aby sme ho mohli znova analyzovať a zvážiť zníženie nákladov. Ak rezignujeme na stavbu podmurovky, môžeme si panelové oplotenie namontovať svojpomocne. Nie je to náročná úloha, ale je určite časovo náročná a vyžaduje si náležitú vecnú prípravu.