Ktorý bazén je lepší - rozpínací sa alebo rámový?

05.03.2021

Záhradné bazény nás v horúcich dňoch ochladzujú, podporujú vonkajšie aktivity. Vďaka nim sa deti môžu oboznámiť s vodou alebo sa zúčastniť lekcií plávania. Okrem toho sa líšia takmer vo všetkom - konštrukciou, materiálom, veľkosťou, tvarom a ľahkou montážou. Najčastejšie sú záhradné bazény rozdelené do dvoch skupín - stacionárne a prenosné. Prvé, hoci sú veľké a stabilné, sú veľmi drahé a po inštalácii sa s nimi nedá pohnúť. Skvelou alternatívou k profesionálnym bazénom sú samostatne stojace záhradné bazény, ktoré nevyžadujú inštaláciu špeciálneho filtračného čerpadla na vodu. Aby ste mali takýto bazén na vlastnej záhrade, potrebujete iba dostatočne veľký voľný priestor a malé úspory, predovšetkým v závislosti od zvoleného typu bazéna.
Medzi samostatne stojacimi bazénmi sú rámové a rozpínacie bazény, ako aj nafukovacie modely. Všetky majú svoje silné a slabé stránky v závislosti od našich potrieb a preferencií. 

Ktorý bazén je lepší

Rámové bazény
 

Najpodobnejšie profesionálnym záhradným bazénom a teda aj najdrahšie sú stojanové bazény s odolnou konštrukciou vystužené kovovým (zvyčajne oceľovým) rámom. Vďaka pevnej konštrukcii stien bazéna, aj keď sú tenké, odolávajú vztlakovej sile aj veľkého množstva vody a pod vplyvom jej tlaku nemenia svoj tvar. Rámové bazény pre záhradu môžu byť také priestranné a hlboké, že sa do nich zmestí až niekoľko desiatok ľudí súčasne a okrem plávania umožňujú aj potápanie. Podľa ich tvaru (obdĺžnikový, oválny, okrúhly) môžu mať dĺžku až 10 metrov alebo priemer takmer 6 metrov. Používajú veľa vody, ale jej výmena a čistenie je veľmi jednoduché. Ak sa rozhodneme pre deti zvoliť menší rámový bazén, môžeme ho postupne zväčšovať a rozširovať tak konštrukciu o ďalšie úrovne. Týmto spôsobom prispôsobíme jeho hĺbku veku našich detí a zaistíme ich bezpečnosť používania. Veľkosť regálového bazéna však môže premôcť aj dosť veľkú záhradu a nenechá miesto pre ďalšie doplnky a záhradný nábytok, preto stojí za to zvoliť tento typ riešenia iba pre veľmi priestranné pozemky. Regálové bazény by navyše mali byť umiestnené na rovnom, najlepšie vyrovnanom a pevnom podklade.

 

Rozpínacie bazény
 

Rozpínacie bazény s nafukovacím golierom obklopujúcim ich zhora tiež poskytnú skvelú zábavu pre celú rodinu. Nie sú také odolné ako stojaté bazény, ale kúpime ich oveľa lacnejšie. Tiež sa dajú ľahšie zložiť a malé modely sa dajú ľahko premiestňovať, pretože sú mimoriadne ľahké. Bočné steny rozpínacieho bazéna sú držané vodou, ktorá na ne tlačí hydrostatickým tlakom. Z tohto dôvodu sa prázdne rozpínacie bazény skladajú smerom dovnútra, pokiaľ nemajú ďalší stojan. Rozpínací bazén je hladký na dotyk a nemá žiadne vyčnievajúce časti, takže je dokonalý nielen pre dospelých, ale aj pre deti. Nevýhodou takýchto bazénov pre záhradu je nižšia odolnosť proti mechanickému poškodeniu, otvory v takomto bazéne je však možné rýchlo zaplátať vhodnou opravnou súpravou. Za nevýhodu možno považovať aj ohnutie stien expanznej nádrže pri vstupe a výstupe z nej. Aj keď na tom pri nízkych bazénoch veľmi nezáleží, v prípade hlbokých bazénov to nemusí byť vhodné. Dôležité je, že bazén je stabilný, iba ak je podklad správne pripravený. V opačnom prípade sa môže nakloniť na ktorúkoľvek stranu, čo spôsobí vylievanie vody.

 

Nafukovacie bazény
 

Populárny nafukovací bazén je na rozdiel od rozpínacích a rámových bazénov návrhom každého rozpočtu. Pre svoje malé rozmery sa zvyčajne kupuje pre tých najmenších, ktorí majú radi špliechanie v plytkej vode. Tieto typy detských bazénov môžu mať rôzny tvar a môžu byť vybavené ďalšími doplnkami k bazénu, napríklad mini šmykľavkou alebo basketbalovým vybavením. Čas na založenie malého nafukovacieho bazéna je len pár minút, pretože ho stačí nafúknuť cez špeciálny otvor. Je veľmi ľahký, takže ho môžete odložiť takmer kamkoľvek a podľa potreby ním pohybovať. Nafukovací bazén sa zase dá po odčerpaní vzduchu ľahko zložiť tak, že zaberá veľmi málo miesta. Nafukovacie bazény sú oveľa menej odolné ako iné typy prenosných bazénov (rozpínacie alebo rámové). Je celkom ľahké ich poškodiť, napríklad prepichnutím ostrým záhradným náradím. Spravidla to spôsobí úplnú stratu funkčnosti bazénu a potrebu jeho výmeny za nový.

Trochu odlišným typom nafukovacích bazénov sú SPA bazény s hydromasážou. Sú vybavené vzduchovými tryskami na bublinkovú masáž. Majú tiež špeciálne čerpadlo so zabudovaným vykurovacím systémom, ktorý udržuje správnu teplotu vody. Funkcie hydromasážnych bazénov sa ovládajú digitálnym panelom a ak majú zabudovaný panel Wi-Fi, je možné ich ovládať aj prostredníctvom mobilnej aplikácie vo vašom telefóne.

 

Akú veľkosť záhradného bazéna zvoliť?
 

Výber záhradného bazéna závisí od našich preferencií a finančných možností. Za veľký rámový bazén zaplatíme dokonca niekoľko tisíc zlotých, zatiaľ čo za niekoľko stoviek zlotých kúpime stredne veľký rozpínací bazén. Aj keď nás cena neobmedzuje, zamyslime sa, na čo budeme bazén využívať - ​​iba na ochladenie a relaxáciu alebo tiež na plávanie a potápanie? Ak plánujete tráviť čas aktívne, je najlepšie si kúpiť obdĺžnikový rámový bazén s veľkou hĺbkou a minimálnou dĺžkou 8 metrov. Predtým sa však presvedčme, či taký veľký bazén nebude dominovať našej záhrade a nebude nám robiť viac problémov ako potešenia. Veľkokapacitný rámový bazén znamená aj značné prevádzkové náklady (použitá voda, čistiace prostriedky a elektrina potrebná na napájanie filtračného čerpadla). Z praktických a ekonomických dôvodov sa najčastejšie volí stredne veľký rozpínací bazén. Nezaberá veľa miesta a negeneruje veľké náklady a môže ho využívať celá rodina. Malé bazény sú dokonalým riešením pre deti alebo pre domácu záhradu, kde je miesto za cenu zlata.
 

Inštalácia záhradného bazéna
 

Nafukovací bazén sa inštaluje oveľa jednoduchšie ako rozpínací alebo rámový bazén a je možné ho umiestniť takmer kamkoľvek na záhrade. Postačí tiež podklad, na ktorom nebudú žiadne kamene alebo štrk, ktoré by mohli dno preraziť. Pri rozkladaní rozpínacích bazénov dolievajte vodu (po nafúknutí goliera) a dbajte na to, aby bol ventil na ich vypúšťanie na správnom mieste. Konštrukcia rámových bazénov je najkomplikovanejšia, a preto ich inštalácia trvá o niečo dlhšie. S takýmito bazénmi si môžeme poradiť aj svojpomocne, nezabudnite si však prečítať odporúčania výrobcu.

Späť