Laminátové alebo vinylové panely - akú podlahovú úpravu by ste si mali zvoliť?
Vinylové podlahy sa vyznačujú svojou trvácnosťou, odolnosťou a dobrou zvukovou izoláciou. Z radu laminovaných panelov je zase veľmi jednoduchá montáž, sú výhodné a lacné. Prvé z nich si získali veľkú obľubu v podnikaní - reštaurácie, kancelárie a hotely. Druhé nájdete vo väčšine súkromných bytov, domoch. Ak vás zaujíma, ktorý produkt si zvoliť - vinylové alebo laminátové podlahy - dozviete sa o výhodách a nevýhodách oboch riešení.
Materiály dostupné na dnešnom trhu nám poskytujú prakticky neobmedzené možnosti štýlového dokončenia interiéru. Vizuálne atraktívne a so širokou škálou rôznych štruktúr, z ktorých si môžete vybrať, sa vyznačujú tiež trvácnosťou a odolnosťou. Pri hľadaní správnej povrchovej úpravy podlahy je potrebné brať do úvahy niekoľko faktorov.
Výhody vinylových panelov
Na trhu sa objavili pomerne nedávno - vinylové podlahové panely LVT sú produktom vyrobeným v inovatívnej technológii, ktorá používateľom okrem iného poskytuje to, čo chýba dreveným a laminátovým panelom. Jedinečné vlastnosti vinylového povrchu sú dané plne syntetickým materiálom, z ktorého je vyrobený. Panely tohto typu sú správne spojené s klasickými vinylovými platňami - pozostávajú z niekoľkých vrstiev vinylu a jednej vrstvy polyuretánu. Vďaka tomu sú vinylové podlahy silné a odolné a tiež si dlho zachovávajú svoju štruktúru. Jednou z mnohých výhod vinylových podláh LVT je ich celková odolnosť proti vode. Môžu byť úspešne montované nielen v obývacej izbe, ale aj napr. v kuchyni alebo v kúpeľni. Je zaujímavé, že tento typ podláh sa používa aj na miestach, ktoré sú neustále vystavené vysokej vlhkosti, napríklad v okolí bazénov alebo v saunách. Pri výbere vinylu úplne zabúdame na problém deformácie alebo poškodenia materiálu vplyvom vlhkosti.
Vodeodolnosť znamená aj väčšie možnosti efektívneho umývania a čistenia podláh. Vinylové panely sú ideálne na intenzívne používané povrchy. Vyznačujú sa tiež mimoriadnou odolnosťou. Neopotrebujú sa ani pod vplyvom každodenných faktorov, ako sú UV lúče, hry so zvieratami alebo malými deťmi, časté pády ťažkých predmetov atď.
Môžeme si vybrať z rôznych vzorníkov vinylových panelov. Tento materiál imituje nielen drevo, ale aj kameň, mramor, dlaždice a dokonca aj betón alebo kov. Takáto rôznorodosť dáva veľké príležitosti na usporiadanie interiéru podľa vašich preferencií a očakávaní. Existujú aj 3D panely, ktoré dokonale napodobňujú napríklad klasické podlahové dosky.
Ďalšou výhodou je veľmi dobré vedenie tepla. Ak plánujete inštalovať podlahové kúrenie a premýšľate, či sa rozhodnúť pre vinylové alebo laminátové podlahy, určite si zvoľte to prvé! Vinylové podlahy LVT nezachytávajú statiku, a tak nepriťahujú prach, čo je vlastnosť zvlášť žiaduca pre ľudí bojujúcich s alergiami. Vykazujú tiež oveľa lepšie akustické izolačné vlastnosti ako iné panely a dosky. Pri chôdzi v topánkach, napríklad na vinylovej podlahe, nedochádza ku klopaniu. Z tohto dôvodu sú protišmykové. Práve preto si ich medzi inými horlivo vyberajú rodiny s malými deťmi.
Nevýhody vinylových panelov
V prípade vinylových panelov je ťažké hovoriť o mnohých nevýhodách. Je to skutočne kvalitný produkt so širokou škálou aplikácií. Nevýhodou tohto riešenia je cena - dokonca niekoľkonásobne vyššia ako v prípade bežných podláh. Musíte tiež pridať panelové podložky - konkrétne modely pre vinylové panely, ako aj napr. dokončovacie profily a príslušenstvo. Ukladanie vinylových dosiek si vyžaduje dokonalé vyrovnanie povrchu, na ktorom budú umiestnené. Jednotlivé prvky sú veľmi tenké - do 2 mm. Potreba vytvoriť vhodný podklad môže zvýšiť náklady na inštaláciu podlahy a predĺžiť čas kladenia panelov.
Výhody laminovaných panelov
Najobľúbenejšie zo všetkých takýchto riešení je laminátová podlaha jednou z najlacnejších možností dostupných na trhu. Ich jadro je vyrobené z MDF alebo HDF. Povrch je pokrytý vrstvou špeciálne razeného laminovaného papiera. Vonkajšia vrstva je chránená špeciálnymi živicovými látkami, ktoré jej dodávajú atraktívny vzhľad a chránia ju pred vonkajšími faktormi alebo dokonca pred vznikom škodlivých húb a iných mikroorganizmov. Laminované panely môžu napodobňovať vzhľad každého druhu dreva: vysoko kvalitného, exotického a dokonca starodávneho. Vzory laminovaných panelov obsahujú tiež štruktúry pripomínajúce iné materiály, napríklad kameň alebo keramiku.
Laminátová podlaha sa montuje veľmi ľahko. Vďaka príslušenstvu na montáž na podlahu ich môžeme úspešne poklásť doma, a to aj bez pomoci profesionála. Na laminátové podlahy môžeme ľahko namontovať soklové lišty, dokonca aj prahové a dilatačné lišty. Podlaha z tohto materiálu sa tiež mimoriadne ľahko demontuje - to je dôležitá výhoda, najmä ak chceme použiť predtým použité panely. Vzhľadom na to, že moderné laminátové panely nevyžadujú lepenie, je možné podlahu ihneď po ich montovaní použiť. Takto je jednoduchšie dokončiť doplnky ako napr soklové lišty a dokončovacie doplnky, ako aj prvky pre soklové lišty.
Poruchy laminátových panelov
Nevýhodou laminovaných panelov je, že sú menej odolné voči vlhkosti a poškodeniu. Na rozdiel od masívneho dreva sa takýto povrch nedá renovovať. Poškodenú podlahu je možné vymeniť iba za novú. V dôsledku pôsobenia vlhkosti sa môžu laminátové panely deformovať a stratiť svoje vlastnosti. Laminátové podlahy majú nižšiu zvukovú izoláciu - veľkou nevýhodou je v panelákoch, kde susedia dole zvyčajne rovnako počujú akýkoľvek väčší hluk. Laminát navyše nie je veľmi vhodný na podlahové kúrenie. Aj keď je toto riešenie možné, nie je optimálne - podlahové panely tohto typu majú vyšší tepelný odpor ako vinylové panely.
Aké panely zvoliť?
Aký materiál bude teda najlepší - laminátové alebo vinylové LVT panely? Odpoveď na túto otázku nie je zrejmá. V podnikaní sa vinylové podlahy už stali štandardom - majitelia hotelov, reštaurácií a kancelárií oceňujú širokú škálu dizajnov, mimoriadnu životnosť, odolnosť proti oderu a opakované čistenie. Podlaha LVT je nepochybne najlepšia voľba. Vďaka tomuto riešeniu je ľahké dosiahnuť, aby interiér pôsobil luxusnejšie a prestížnejšie, než aké materiály v ňom použité skutočne predstavujú.
Ľudia, ktorí uprednostňujú rozpočtové riešenia, si radšej vyberú laminované panely - dobre napodobňujú štruktúru dreva, ľahko sa montujú a sú nenáročné. Môžu byť úspešne použité s drevenými dokončovacími doplnkami - vďaka nim získajú trochu luxusný charakter. Alternatívou k laminovaným panelom sú tiež dýhované podlahové panely - je na nich vrstva tenkých listov pravého dreva. Toto je voľba pre fanúšikov prírodných materiálov, ktorí hľadajú niečo medzi laminovaným panelom a riešením, ako je vrstvová doska Barlinek. Nezabúdajme na drevené podlahy, ktorých výstavba je oveľa nákladnejšia, ale ktoré si vždy našli svojich verných priaznivcov.
V súčasnosti sú vinylové dosky a laminát dve najčastejšie vybrané riešenia. V tomto ohľade má každý na výber, ale stojí za to ho urobiť vedome. O to viac, ak nám má podlaha slúžiť roky - doma alebo v práci - a počas tejto doby si zachovať svoje vlastnosti a vizuálnu príťažlivosť.