Laminátové podlahy - cena materiálu a montáže. Kedy sa oplatí investovať do laminátových panelov?
Elegantná podlaha je exponátom domu. Je nevyhnutným prvkom interiérového dizajnu. Dobre vybraný a starostlivo usporiadaný môže dať miestnosti jedinečný charakter a vytvoriť v nej jedinečnú atmosféru. Laminátové podlahy boli v posledných rokoch skutočným hitom a zákazníci si ich často vyberajú kvôli ľahkej inštalácii a údržbe. Sú ideálne na dokončenie podláh v domoch, bytoch a kanceláriách. Zaujíma vás, čo hľadať pri výbere laminátových podláh? Poradíme vám!
Laminátové panely - výhody a nevýhody
Laminátové panely majú veľa výhod. Najdôležitejšie sú: nízka cena a trvácnosť materiálu. Lamináty sú tiež odolné voči chemikáliám, mastnotám a vlhkosti, ľahko sa čistia a udržiavajú. Vďaka hydrofóbnej technológii sú panely vodotesné, čo umožňuje ich použitie v miestnostiach s vysokým stupňom vlhkosti. Laminát je materiál odolnejší ako dosky a podlahy zo skutočného dreva. Laminátové podlahové panely môžu napodobňovať akýkoľvek typ podlahy - od tradičného dreva, ako je dub, borovica, až po exotické drevo. A tiež terakota a kameň. Drahšie modely laminátových panelov môžu dokonca imitovať elegantné podlahy zo vzácnych druhov dreva a staré klasické parketové podlahy. Veľmi dôležitou vlastnosťou laminátových panelov je ich ľahká inštalácia, ktorá si nevyžaduje žiadne špeciálne zručnosti ani špeciálne nástroje. Nevýhodou tohto typu materiálu je, že podlahy z neho vyrobené nie sú obnoviteľné. Nemôžu byť brúsené alebo lakované. Poškodené diely je možné vymeniť iba za úplne nové.
Laminátové podlahy - potrebné nástroje a materiál
Na položenie laminátovej podlahy budete potrebovať nástroje, napríklad kladivo a drevený klin, ktoré budú užitočné na poklepanie podlahových panelov takým spôsobom, aby medzi nimi neboli medzery. Uhol, ktorý pomáha skontrolovať, či sú jednotlivé panely umiestnené v rovnakom uhle. Kliny, ktoré sa používajú na vytvorenie dilatačných škár. Za pozornosť tiež stojí: vodováha, zvinovací meter, ceruzka a píla na rezanie panelov. Orezanie je nevyhnutné v rohoch, stenách a v koncovom rade panelov, ktoré sa majú položiť. Pre správne usporiadanie podlahy je potrebné použiť vhodnú podložku a parotesnú fóliu. A pre estetické dokončenie použite soklovú lištu.
Predtým, ako vložíte prvý panel
Aklimatizácia
Prvým krokom by mala byť aklimatizácia panelov. Po zakúpení a prinesení domov by mali byť umiestnené vodorovne bez vybratia z obalu a ponechané 24 až 48 hodín v miestnosti, kde sa majú inštalovať. Mali by sa vytvoriť podmienky na zabezpečenie vhodnej mikroklímy panelov. Teplota v miestnosti nesmie byť nižšia ako 18 ° C a vlhkosť vzduchu by mala byť medzi 50 a max. 70%. Počas práce sa neodporúča vetrať miestnosť, aby sa vlhkosť vzduchu náhle nezmenila.
Merania a rozloženie
Potom musíte vykonať merania a vypočítať plochu miestnosti, kde chcete položiť laminátovú podlahu. Je obzvlášť dôležité merať vzdialenosť medzi stenami na niekoľkých miestach, pretože jej jednotlivé prvky budú usporiadané rovnobežne s nimi. To vám umožní určiť šírku prvého radu panelov, ktoré sa majú orezať, a tiež ich umiestniť v blízkosti rúrok, do rôznych výklenkov a k dverám.
Zásoba materiálu
Ďalším prvkom, ktorý si treba pamätať, je nákup množstva materiálu, ktoré je väčšie o približne 5 - 10%. Týmto spôsobom sa vytvorí rezerva materiálu, ktorá umožní vyrovnať všetky straty spôsobené rezaním panelov.
Dilatácie
Pod vplyvom teploty a vlhkosti panely mierne menia svoje rozmery. Preto musí byť laminátová podlaha opatrená dilatačnými škárami. Ak sa panely spoja do prvkov s dĺžkou strany do 8 m, medzery medzi panelmi a každou stenou by mali byť 8 až 15 mm. Ak majú byť strany dlhšie, bude potrebné medzi ďalšími fragmentmi urobiť ďalšie medzipriestory. Na vizuálne účely sú pokryté špeciálnym maskovacím prúžkom. Dilatačné škáry sa vytvárajú rozmiestnením drevených dištančných klinov každých 1 m po celom obvode podlahy.
Pravidlá kladenia panelov
Pri plánovaní samostatného kladenia panelov berte do úvahy, že by sa mali ukladať kolmo na stenu okna, vďaka čomu budú škáry následných pásov podlahovej krytiny menej viditeľné. Laminátové podlahové panely nemožno použiť mimo budovu a v miestnostiach s elektrickým podlahovým kúrením, ktoré rýchlo dosahuje vysoké teploty. Laminátovú podlahu je však možné inštalovať na podlahu vybavenú ohrevom vody.
Ako položiť panely? Pokyny krok za krokom
Proces kladenia laminátových podláh pozostáva z niekoľkých etáp. Každá z nich je rovnako dôležitá a ovplyvňuje konečný výsledok vykonanej práce. Panely je možné ukladať tromi spôsobmi. Prvým je pripevnenie panelov k podkladu pomocou montážneho lepidla. Okraje materiálov použitých pri tomto spôsobe sú opatrené perom a drážkou. Nasledujúce dve sú bezlepkové metódy, ktoré umožňujú zostaviť tzv plávajúcu podlahu. Na tento účel je možné použiť zacvakávacie panely, ktorých okraje sú tvarované tak, aby sa dali spojiť zacvaknutím, ktoré počas montáže vydáva charakteristický zvuk. Existujú aj panely, ktoré sa pripájajú pomocou gumových tesnení. Ich okraje majú profilové žľaby, v ktorých sú gumové kompenzátory a utesnenie škáry. Zo všetkých spôsobov kladenia laminátových podláh je systém bez lepidiel najspoľahlivejší a najbezpečnejší. Toto je najjednoduchší a najrýchlejší spôsob ich usporiadania. Ak je jeden z panelov poškodený, jednoducho ho vyberte zo zámku a vymeňte ho.
Prvý krok - príprava podkladu
Príprava podkladu pre laminátové podlahy je určená na zabezpečenie tlmenia a zvukovej izolácie podlahy. Musíte tiež vytvoriť izolačnú vrstvu, ktorá ochráni podlahu pred vlhkosťou. Mali by sa tiež vyrovnať všetky nerovnosti povrchu. Podložky, na ktoré sa má laminátová podlaha položiť, musí byť predovšetkým stabilná. Aby ste ich vyrovnali, môžete vyrobiť betónový poter, ktorý by sa mal následne natrieť základným náterom, aby sa zabránilo zaprášeniu podkladu a prenikaniu prachu do miestnosti. Použitím samonivelačného poteru získate úplne rovný a ploský povrch, ktorý presne vyplní všetky dutiny a praskliny.
Krok dva - položenie parotesnej fólie
Na zabezpečenie odolnosti podlahovej krytiny proti vlhkosti, ktorá preniká z podlahy, sa používa parotesná fólia. To je obzvlášť dôležité, ak sa panely majú inštalovať na zemi, pod ktorou je priamo zem, ako aj nad suterénom a v miestnosti s podlahovým kúrením. Parotesná fólia by sa mala odvíjať priamo z kotúča a potom rezať na dostatočne dlhé časti. Potom sa spoja pomocou presahov širokých 15 až 20 cm. Ak je podlaha vystavená obzvlášť vysokej vlhkosti, mali by sa škáry fóliových pásov dodatočne utesniť špeciálnou lepiacou páskou. Fólia by mala prečnievať asi 10 cm od stien.
Krok tri - položenie základov
Položením podložky pod podlahy sa má vytvoriť zvuková izolácia a dodatočné vyrovnanie podkladu. Na tento účel sa spravidla používajú rolované peny so zvlnenými povrchmi. V prípade podkladu s podlahovým vykurovaním sa používajú aj pórovité dosky, vlnitá lepenka a tenké rohože z prírodného korku alebo minerálnych podkladov. Uloženie podkladu spočíva v spojení jeho jednotlivých častí tupým spojom. Aby sa zabránilo vzájomnému posúvaniu počas kladenia, musia byť okraje ľahkých podložiek zlepené lepiacou páskou. Dobrým riešením je použiť kompozitnú podložku, v ktorej je protihluková fólia kombinovaná so zvukotesnou vrstvou. Panelové základné nátery nájdete v špecializovaných predajniach pre domácich majstrov, ako je napríklad Merkury Market.
Krok štyri - usporiadanie panelov
Je veľmi dôležité začať pokladať laminátové podlahy z rohu miestnosti. Na začiatku by mal byť prvý rad rozložený a skontrolovať, kde bude potrebné panely odrezať, pretože úplne nesedia. Fragment odrezaného panelu je umiestnený najskôr v ďalšom rade. Ak chcete skryť rezy, použite podlahové soklové lišty. Panely rozmiestnite pozdĺžne tak, aby škáry vytvorili prechodový vzor. Panely by mali byť skrátené iba na jednej strane, pretože obojstranný rez znemožňuje pripojenie strednej časti. Položenie zacvakávacích panelov spočíva v ich upevnení dlhšími okrajmi opatrenými špeciálne profilovanými vstupmi v tvare západky. Panely prilepené k podkladu sa na okrajoch spoja a do drážky sa vloží pero pokryté montážnym lepidlom. Panely spojené s gumovými tesneniami sú umiestnené tak, aby na seba navzájom nadväzovali špeciálnymi profilovanými žľabmi, v ktorých sú umiestnené dva typy rozpínacích a tesniacich gumičiek. Pevné uchytenie jednotlivých panelov zaručuje, že na kratšie hrany jemne poklepete kladivom. Stojí za to pamätať na to, aby ste ich súčasne chránili pred nárazmi dreveným blokom.
Krok päť - položenie panelov pod potrubie
Zložitejšou otázkou je položenie panelov okolo rúrok vyčnievajúcich z podlahy. Súvisí to s presným prispôsobením jednotlivých prvkov k priebehu prvkov ústredného kúrenia. Aby ste to dosiahli, je potrebné položiť dosku na rúry a označiť ich rozstup, aby sa označili miesta, cez ktoré budú prechádzať. Musíte tiež určiť vzdialenosť od už položeného radu panelov a vziať do úvahy potrebu vytvorenia dilatačného spoja. Na takto označených miestach vyvŕtajte otvory o 15-20 mm väčšie ako samotné rúry a z nich vyveďte dve čiary na okraj dosky. Takto označené kúsky by sa mali vyrezať a narezané kúsky by sa mali ponechať. Po vložení panelu do potrubia by mal byť rez utesnený vložením odstráneného fragmentu. Na to sa používa tesárske lepidlo, ktorého prebytok je potrebné ihneď zotrieť. Po dokončení práce je možné zamaskovať prechod rúr cez podlahovú krytinu inštaláciou ozdobných roziet.
Šiesty krok - dokončovacie práce
Posledným krokom pri kladení vašej laminátovej podlahy je vykonanie potrebných dokončovacích prác. Spočívajú v usporiadaní maskovacích profilov a soklových líšt. Prvé sú inštalované vo dverách a na miestach, kde sa stretávajú rôzne typy podlahových krytín. Zakrývajú dilatačnú špáru a zabezpečujú voľné posúvanie panelov. Narežú sa na vhodný rozmer a pripevnia sa k podkladu pomocou dilatačných skrutiek v mieste spojenia krytín s rovnakými úrovňami alebo s výškovým rozdielom do cca 15 mm. Soklové lišty rámujú už položené panely, zároveň zakrývajú dilatačné medzery pri stenách. Vždy sú pripevnené iba k stene, nie k podlahe, ktorá „funguje“. Za účelom usporiadania líšt ich rozrežte na príslušnú dĺžku. V prípade rohových líšt je potrebné ich rezať pod uhlom 45 °. Potom sa na zadnú časť líšt nanesie montážne lepidlo a prilepí sa k soklovej lište. Lišty a dokončovacie doplnky nájdete v obchode Merkury Market.
Laminátové podlahy - ceny materiálu a montáže
Náklady na inštaláciu laminátovej podlahy závisia od mnohých faktorov. Pokiaľ ide o laminátové panely, cena závisí od výrobcu, ich kvality, to znamená od druhu použitého materiálu a úrovne trvácnosti a odolnosti voči rôznym druhom poškodenia. Náklady na projekt ovplyvňuje aj typ miestnosti, v ktorej sú panely a dosky umiestnené. Kúpeľňa a kuchyňa vyžadujú panely odolné voči vlhkosti a vode, ktorých cena je vyššia ako u štandardných modelov. Dôležitý je aj použitý spôsob montáže. Položenie panelov lepidlom zvýši náklady o cenu vhodného spojovacieho materiálu. Na trhu Merkury Market nájdete široký výber kvalitných laminátových podlahových materiálov. Svojpomocné položenie bude znamenať nižšie náklady ako zapojenie tímu profesionálov na tento účel. Uvádzame príklady cien materiálov z ponuky obchodu Merkury Market, ktoré sú potrebné na výrobu laminátovej podlahy. Panelové podložky - od 4.90 EUR / balenie; montážne lepidlo - od 3.50 EUR/ 310 ml; soklové lišty - od 2.50 EUR / položka ; maskovacie pásky - 1.49 EUR / kus; parotesná fólia - od 8.99 EUR/ kus; podlahové panely a dosky - 3.78 EUR / m2
V prípade samostatnej montáže by sa pri výpočte nákladov na kompletnú renováciu podlahy mali brať do úvahy iba ceny potrebných materiálov. Ak sa jedná o požiadavku na položenie podlahy odborníkom, náklady by sa mali zvýšiť o cenu práce, ktorá je približne 5 EUR/ m2. Laminátová podlaha je nepochybne efektívnym spôsobom usporiadania podlahy. Vďaka množstvu vzorov a farieb je možné panely prispôsobiť vzhľadu miestnosti. V našej ponuke nájdete vysoko kvalitné výrobky za prijateľné ceny. Ak máte pochybnosti o výbere najlepšieho modelu, obráťte sa na našich odborníkov.