Laminované alebo drevené panely - ktoré si zvoliť? Porovnanie
Podlaha je „srdcom“ každej miestnosti v dome alebo byte. Jeho povrchová úprava je neoddeliteľným prvkom usporiadania všetkých interiérov. Obzvlášť atraktívny vzhľad majú podlahy s drevenými alebo laminovanými panelmi. Každý z týchto materiálov má výhody a nevýhody, ktoré je potrebné starostlivo zvážiť pred rozhodnutím o type podlahovej krytiny. Aké sú vlastnosti drevených a laminovaných panelov, ktoré z nich sú pre daný typ miestnosti vhodnejšie, ako si panely zvoliť? Na tieto otázky odpovedajú špecialisti pre trh Merkury Marketu.
Konštrukcia panelov
Drevené a laminované panely majú vrstvenú štruktúru. Hlavný rozdiel medzi nimi spočíva v materiáloch použitých pri konštrukcii dosiek.
Drevené panely - konštrukcia
Drevené panely sú vyrobené z troch vrstiev dreva navzájom zlepených, usporiadaných kolmo na seba. Vrchná vrstva je vyrobená z drahého dreva a má obvykle hrúbku 2 až 4 mm. Na výrobu prvkov sa používajú domáce dreviny: dub, jaseň alebo smrekovec a drevo z exotických krajín. Povrch vrchnej vrstvy je z výroby prebrúsené a pokryté niekoľkými vrstvami vosku, oleja alebo laku na ochranu pred UV žiarením a poškodením. Stredná vrstva je hrubá približne 8 mm. Skladá sa z lamiel z dreva nižšej kvality, ako sa používa na vrchnú vrstvu. Spodná vrstva s hrúbkou 1,5 až 3,5 mm je najčastejšie zo smrekovej dyhy. Vrstvená štruktúra drevených panelov umožňuje prirodzenú „prácu“ materiálu, ktorý sa sťahuje a napučiava. Vďaka tomu sa nedeformujú, nevysušujú a nepraskajú pozdĺž vlákna dreva.
Laminátové panely - konštrukcia
Vonkajšia vrstva laminovaných panelov je tenký laminát. Je to vytlačená dekoratívna fotografia. Z dôvodu ochrany panelov pred poškodením a zabezpečenia odolnosti proti oderu, chemikáliám, vysokým teplotám a slnečnému žiareniu je ich horná vrstva chránená melamínovou živicou a pokrytá špeciálnymi chemickými nátermi. Stred panelu a okraje sú vyrobené z vodotesného HDF, MDF alebo drevotriesky na báze dreva. Úlohou tejto vrstvy je dosiahnuť, aby boli panely odolné proti nárazom a prehĺbeniu. Spodná vrstva panelu je vyrobená z hladkého laminátu alebo niekoľkých vrstiev papiera, vystužená vrstvou melamínovej živice, ktorá chráni panely pred vlhkosťou a deformáciami. Lamináty majú hrúbku 6 až 12 mm. Veľkosť laminátových panelov je rovnaká ako u drevených.
Výhody a nevýhody drevených panelov
Jednou z výhod drevených panelov je ich ekologický a prírodný charakter. Pri ich konštrukcii sa nepoužívajú materiály umelého pôvodu. Vďaka svojim vlastnostiam vytvárajú antistatickú podlahu, ktorá zabraňuje tvorbe alergénov. Drevené panely sa vyznačujú vysokou úrovňou životnosti. Drevo vykazuje značnú odolnosť proti zlomeniu alebo zaťaženiu. V prípade poškodenia alebo výrazného opotrebenia povrchu podlahy je možné ju renovovať prebrúsením vrchnej vrstvy a opätovným natretím niekoľkými vrstvami laku, oleja alebo vosku. Prírodné drevo, z ktorého sú panely vyrobené, robí ich povrch teplým a príjemným na dotyk. Tento typ podlahy tiež vizuálne vytvára dojem útulnosti a vytvára priateľskú atmosféru. Vďaka tomu je veľmi univerzálne použiteľný, pretože sa dá použiť prakticky v akomkoľvek interiéri a hodí sa k väčšine koncepcií usporiadania. Drevo, ktoré je materiálom, z ktorého sú panely vyrobené, vykazuje slabé vedenie tepla a hluku. Vďaka tomu sú tiché a správne oddelené od chladu prichádzajúceho zo zeme. Ďalšou výhodou podlahy z drevených panelov je ľahkosť jej kladenia, ktorá si nevyžaduje špeciálne zručnosti ani špeciálne nástroje. Môže byť pripevnená lepidlom spojením jazykov a drážok umiestnených na okraji jednotlivých panelov.
Nevýhodou drevených panelov je ich náchylnosť na poškriabanie a pomerne vysoká cena. Malo by sa tiež pamätať na to, že drevo má tendenciu vysychať. Preto je potrebné zabezpečiť, aby interiér, kde je podlaha z tohto materiálu inštalovaná, nebol príliš suchý a príliš teplý.
Výhody a nevýhody laminovaných panelov
Laminátové panely majú veľa výhod, vďaka ktorým sa stávajú jedným z najobľúbenejších podlahových materiálov. Medzi ich výhody patrí: nízka cena, vysoká odolnosť proti nárazu, oder, svetlo a škvrny. Sú tiež necitlivé na chemikálie a masnotu. Je dôležité, aby sa laminátové podlahové panely pod vplyvom vlhkosti a teploty neohýbali, nepraskali alebo nezmenili farbu. Ľahko sa udržiavajú čisté a na odstránenie nečistôt stačí použiť vlhkú špongiu alebo mäkkú handričku. Vďaka použitiu hydrofóbnej technológie sa laminované panely stávajú vodotesnými, takže ich možno inštalovať v interiéroch s vysokým stupňom vlhkosti, napríklad v kúpeľniach alebo kuchyniach. Lamináty vďaka technológii výroby môžu napodobňovať tak prírodné drevo, ako aj terakotu alebo kameň. To znamená, že ich možno použiť v miestnostiach so širokou škálou vzorov a štýlov. Ich nepochybnou výhodou je tiež spôsob montáže, totožný s tým, pri ktorom sú položené panelové podlahové dosky. Nevýhodou laminovaných panelov je ich vysoká akustika, a teda ľahký prenos zvukov. Vo výsledku pôsobia mimoriadne nahlas. Materiál, z ktorého sú vyrobené, je umelého pôvodu, takže nie je prírodný a ekologický. Najväčšou nevýhodou tohto materiálu však je, že nie je obnoviteľný. V prípade poškodenia je jediným riešením výmena jednotlivých podlahových prvkov.
Vysoko kvalitné panely: ako ich rozoznať?
Charakteristickým znakom vysoko kvalitných panelov je ich vysoká odolnosť proti ohýbaniu. Odporúčame vám zvoliť si panely, ktoré odolávajú minimálnemu tlaku 35 N / mm2. Dobré podlahové panely by mali byť tiež čo najviac odolné voči vlhkosti a teplote, aby sa nekrútili a nerozchádzali a nevytvorili v podlahe nevzhľadné medzery. Poznávacím znakom takýchto panelov je tiež veľká hrúbka, ktorá ich chráni pred poškodením v dôsledku ohýbania. Ich značná hrúbka umožňuje v prípade drevených panelov ich viacnásobné oškrabanie, a teda obnovu ich povrchu. To má pozitívny vplyv na trvácnosť podlahy. Kvalitné podlahové panely by mali byť odolné aj voči škvrnám, chemikáliám a slnečnému žiareniu. Musia mať tiež príslušnú triedu oderu. Niektoré varianty úspešne fungujú s podlahovým kúrením. Vysoko kvalitnými panelmi sa vyznačujú aj ich rozmanité farby a povrchová štruktúra, ktoré umožňujú ich použitie v interiéroch rôznych štýlov. Jedinou nevýhodou kvalitných panelov je ich vyššia cena - najmä pri použití dubového, jaseňového alebo jojobového dreva.
Aké panely - drevené alebo laminované?
Drevené panely a dosky sú najbežnejšou voľbou, pokiaľ ide o podlahovú krytinu v byte alebo dome. Oba typy majú množstvo výhod - ľahko sa čistia, ľahko sa montujú a sú odolné proti oderu. Niektoré panely je možné položiť aj na podlahové kúrenie. Výberom správneho typu podlahovej úpravy môžete zmeniť vzhľad svojich izieb. Stojí však za to venovať pozornosť usporiadaniu celej miestnosti. Oba drevené panely z rôznych druhov dreva a laminátové môžu pôsobiť veľmi esteticky. Vďaka množstvu vzorov a farieb úspešne nájdete model, ktorý sa bude perfektne hodiť do detských izieb, spální, kuchýň alebo obývacích izieb a všetkých ostatných miestností. Správne dokončená podlaha bude slúžiť nielen roky, ale aj dokonale zdôrazní charakter interiéru. Vážený používateľ, ak si nie ste úplne istí, ako zvoliť panely na podlahu, pozrite si širokú škálu obchodu Merkury Market a kontaktujte nás - radi vám s výberom poradíme.