Mal by byť bazén na zimu zložený? Poradíme!
Záhradný bazén je veľkým lákadlom nielen pre deti, ale aj pre dospelých. V horúcich letných dňoch nie je nič tak dokonale osviežujúce ako kúpeľ v studenej vode. Aby ste si ho však mohli užiť dlho, je potrebné záhradný bazén pripraviť ešte pred zimným obdobím. Nechať vodu v bazéne nie je vždy dobré, pretože niektoré bazény by sa mali v chladných mesiacoch zložiť a zaistiť pred ďalšou sezónou.
V tomto článku:
1. Môže voda v bazéne zostať na zimu?
2. Ako pripraviť bazén na zimu - čistenie
3. Ako môžem chrániť svoj záhradný bazén pred pôsobením ľadu?
Bazény, v ktorých je možné nechať vodu celý rok, by mali byť riadne zaistené a vyčistené. Ak vás zaujíma, ako pripraviť bazén na zimu, pozrite sa na nášho krátkeho sprievodcu, v ktorom vám vysvetlíme, na čo by ste si v prvom rade mali dať pozor a v ktorých bazénoch sa oplatí nechať vodu na celý rok.
Môže voda zostať v bazéne na zimu?
Mnoho ľudí zaujíma, či stojí za to nechať vodu v nádrži na zimu, alebo ju úplne vypustiť? Veľa závisí od veľkosti vášho bazéna. Obrovské celoročné nádrže, ktoré je potrebné naplniť veľkým množstvom vody, sa stávajú hospodárnejšími, keď zostanú naplnené počas chladnejších mesiacov. Ak však máte bazény namontované na ráme alebo malé expanzné bazény, odporúča sa zbaviť vody z nádrže a zložiť bazény na zimný čas. Úprava vody v takýchto malých bazénoch sa môže ukázať ako oveľa časovo náročnejšia a nákladnejšia realizácia, ako naplniť bazén vodou v budúcej sezóne s jej dôkladným čistením a filtráciou. Najviac času by ste preto mali venovať príprave celoročných bazénov pred zimou, t. J. Tých, ktoré sú trvalo zabudované v záhradnom priestore. Ak máte takýto bazén, mali by ste cez zimu vypustiť asi 1/3 vody z bazéna a zvyšok nechať v nádrži. Keď voda zamrzne - zvýši svoj objem, a preto by ste jej v nádrži nemali nechávať príliš veľa. V zime mrznú tekutiny zo strany zeme, takže ponechanie vody v nádrži vyrovná tlak na steny bazéna. Prilepí sa na ne vnútorná aj vonkajšia zmrznutá voda, ktorá vyrovná tlak na konštrukciu. Ponechanie bazénu v zime úplne prázdneho by mohlo mať za následok popraskanie bočných stien. Je to mimoriadne dôležité na miestach s vysokou zemnou vlhkosťou, kde kvapalina pomerne rýchlo a vo veľkej hĺbke mrzne. Zostávajúca voda môže chrániť dlaždice - často okolité záhradné bazény alebo rozložené podložky pod bazény.
Pri vypúšťaní vody z bazéna nezabúdajte, že jeho hladina by mala byť pod tryskami a skimmerom, pretože veľmi silné zrážky na jeseň a v zime môžu zdvihnúť hladinu nádrže a spomínané prvky by nemali zostať pod námrazou. Je tiež dobré starať sa o ostatné príslušenstvo k bazénom a chrániť ho počas chladných mesiacov. Prvky, ako sú bazénové rebríky, bazénové teplomery alebo dokonca niektoré solárny ohrev bazénov, by ste mali pred zimou odstrániť a skryť v garáži. Vzhľadom na veľmi nízke teploty, časté zrážky alebo sneženie môže toto príslušenstvo skorodovať alebo sa úplne zničí.
Ako pripraviť bazén na zimu - čistenie nádrže
Pred zimným obdobím by sa mali vyčistiť steny bazéna, ktoré často vykazujú na rovnomernej úrovni nepríjemný nazelenalý povlak. Ide o riasy, ktoré sa vo vode dlho množia a usadzujú sa na bočných stenách. Na čistenie rámového, expanzného alebo vstavaného bazéna - použite špeciálnu kefu na čistenie bazénov s použitím špecializovaného prípravku na starostlivosť o povrchy bazénov. Je tiež mimoriadne dôležité vyčistiť bazén od semien, listov alebo trávy, ktoré v ňom plávajú. Pomôže vám s tým príslušenstvo na čistenie bazéna. Môžete siahnuť po praktickej a obľúbenej sieťovine na zachytávanie nečistôt alebo použiť špecializované zariadenia na odstraňovanie nečistôt. Aby zima neovplyvnila kvalitu kvapaliny vo vašej nádrži, po vyčistení stien a zachytení škodlivín sa uistite, že je voda udržiavaná na príslušnom Ph. PH vody by malo byť medzi 7 a 7,5. Správne Ph zabraňuje rastu rias a mikroorganizmov. Je tiež dôležité vykonať úplnú dezinfekciu a filtráciu so spätným tokom najmenej raz za rok, aby sa na jar neusadili vo vode nazelenalé mikroorganizmy. S príchodom jari môžete svoj bazén naplniť špecializovanými kapsulami, ktoré chránia vodu pred množením rias alebo akejkoľvek špiny v nej. Týmto spôsobom dodatočne ochránite svoj bazén a budete mať istotu, že voda je spôsobilá na použitie po zimnom období. S príchodom jari môže byť váš relax v záhrade oveľa príjemnejší, keď sa vopred postaráte o správnu kvalitu a čistotu vody a nádrž je pripravená na použitie od prvých teplých dní.
Ako chrániť záhradný bazén pred pôsobením ľadu?
Voda, z ktorej sa stáva ľad, zväčšuje objem, takže ak máte obavy, či váš záhradný bazén vydrží taký tlak, použite niekoľko praktických patentov, aby ste tomu zabránili. Jednou z nich je nákup zimných bójí pre bazény, ktoré majú chrániť múry pred nadmerným dilatovaním. Ďalším spôsobom je uviazať plastové predmety lanom a nechať ich v zime v bazéne. Predmety môžu byť aj polystyrén. Lano by malo byť zviazané diagonálne do dvoch uhlov bazéna. Ponechanie bazéna týmto spôsobom na zimu vám umožní zabrániť expanzii stien v nádrži.
Zastrešenie bazéna ( Kryty bazénov ) je mimoriadne funkčné a pomôže vám, ak máte celoročný bazén. Špeciálna ochrana bazénu fóliou alebo krytom ochráni vodný útvar pred jesenným lístím, prachom a inými nečistotami vo vašej záhrade. Kryty pôsobia aj ako ochrana pred jesenným dažďom a snežením v zime - vďaka tomu budete mať istotu, že hladina vody v nádrži nestúpne, pretože nádrž je tesne prekrytý. Na trhu sú k dispozícii špeciálne plachty na mieru, solárne kryty bazénov alebo trvalé strechy pre vstavané bazény. Ich cena sa líši v závislosti od zvoleného materiálu a typu krytu. Pri rozhodovaní o kúpe zastrešenia bazéna sa uistite, že plachta vydrží tlak najmenej 60 - 70 kg / m2. To vám umožní udržať tlak snehu a jesenného dažďa, ktorý v najintenzívnejších obdobiach môže vážiť až 50 kg.
Zhrnutie
Ochrana povrchu bazéna, čistenie nádrže a udržiavanie kvapaliny v správnom Ph vám umožní udržiavať bazén čistý a správne ho zaistiť na zimný čas. Najdôležitejšou vecou, ktorú treba pamätať pri ponechaní bazénovej vody v nádrži na celý rok, je zabrániť rastu rias a baktérií v nej. Použitím špeciálneho krytu, vhodných chemikálií a systematickým vykonávaním dezinfekčných ošetrení určite dosiahnete požadovaný účinok.