Montáž plávajúcej podlahy - rady ako to urobiť čo najlepšie

25.11.2019

Laminatové podlahy sú navrhnuté tak, aby ich inštalácia bola čo najjednoduchšia a nevyžadovala si dlhoročné skúsenosti alebo špecializované vybavenie. Každý, kto si prečíta pokyny a dodržiava ich, zvládne inštaláciu bez väčších problémov.

Na usporiadanie podláh je potrebné:

  1. Vyberte príslušné panely.

Plávajúca podlaha nebude fungovať v miestnostiach s vysokou vlhkosťou alebo v priestoroch nevyhrievaných v zimnom období. Preto by sa nemali inštalovať v kúpeľniach, práčovniach, saunách a všade tam, kde nie ste schopní zabezpečiť stabilnú teplotu a vlhkosť (16-20 ° C a 40% -65% vlhkosť). Podlaha je vhodná na použitie pri podlahovom vykurovaní.

Vyrábajú sa v rôznych triedach oderu. Preto je potrebné zvoliť triedu primeranú spôsobu používania miestnosti. Čím intenzívnejší je pohyb, tým vyššia by mala byť trieda oderu.

Pred nákupom vypočítajte podlahovú plochu, ktorá sa má položiť v metroch štvorcových, a k tomuto výsledku pridajte 5% zásob. To určí počet potrebných panelov. Ďalšími potrebnými materiálmi sú: dilatačné a soklové dosky, parotesná fólia a materiál na vyrovnanie a zvukovú izoláciu: pena, dosky XPS alebo drevovláknitá doska „Fine Floor”.

 

Budete tiež potrebovať základné nástroje na položenie podlahy: píla na rezanie malými zubami, priamočiara pílka, skrutkovač, vodováha, meracia páska, ceruzka, nôž, rozperky, prvky na upevnenie lamiel a soklov.

Plávajúca podlaha potrebuje aklimatizáciu, preto by mali byť pred položením ponechané 48 hodín v miestnosti, kde budú položené. Nevybaľujeme ich z pôvodného obalu.

  1. Pripravte povrch pre umiestnenie podlahy.

Podložka pod podlahou musí byť rovná a suchá. Nemala by mať väčšiu odchýlku ako 2 mm na 1 m. Ak ste použili potery, uistite sa, že podlaha je úplne suchá. Po vyčistení povrchu kefou alebo vysávačom ju zarovnávate s parozábranným filmom. Malo by sa pamätať na to, že okraje fólie sú pritlačené k stenám a vyčnievajú do výšky konečných lamiel. Položenie na podložke cca 15 cm. Okraje môžu byť zlepené obojstrannou páskou. Toto uľahčí usporiadanie zvukovej izolácie.

Ak na tento účel použijete polyuretánovú penu, prilepí sa na pásku. Pena sa nemusí prekrývať a nemôže vyčnievať nad úroveň podlahy.

 

  1. Pokladanie plávajúcej podlahy:

Základným princípom ukladania podlahy je to, že sa to deje pozdĺž svetelného zdroja a začína od rohu, ktorý je vľavo po prechode dverami miestnosti.

Spôsob ukladania panelov môže byť odlišný: s posunom 1/2 alebo s posunom 1/3. Začnete usporiadať rad z celého panelu a ďalšie - z panelu skráteného na polovicu, 1/3 alebo 2/3 dĺžky. A tak ďalej.

Posledný panel v rade by mal byť vyrezaný tak, aby strana s výrezom bola oproti stene a zvyšok bol začiatkom nasledujúceho radu.
Najmä panely z tzv. V-drážkov, t. j. skosené hrany v písmene V, poskytujú slobodu usporiadania. Môžete ich usporiadať v ľubovoľnom smere - kolmo alebo napr. v uhle 45 stupňov. Toto mimoriadne hospodárne riešenie sa odporúča pre panely s rovnou stranou bez tzv. v-drážky. 

Nezabudnite vložiť dištančné krížiky medzi panel a stenu. Zachovanie expanznej medzery min. 10 mm je veľmi dôležité, pretože panely sú inštalované ako tzv. plávajúca podlaha, ktorá funguje, nie je tuhá a nie je pripevnená k zemi alebo stenám. Dosky musia preto mať priestor tak, aby sa neopierali o steny a aby sa počas používania nezvýšili. Pri rezaní otvorov pre rúry by sa mal udržiavať dilatačný spoj. Potom ju naplníme špeciálnou pastou alebo maskovacou rozetou. Pri ploche nad 6 x 8 m sú potrebné dilatačné škáry v strede miestnosti. Maskujete ich špeciálnym pruhom, farebne zladeným s podlahou.

Spojenie je veľmi jednoduché. Výrobcovia používajú tzv. „Uholné“ spojenie, čo je spôsob lepenia bez lepidla, pri ktorom pri montáži položíte najprv celý rad, spojíte kratšie strany k sebe a ďalšie panely pripevníte dlhou stranou.

Inštalácia systému G5 je ešte jednoduchšia s rôznymi názvami pre jednotlivých výrobcov, napríklad systém Express Click.

V systéme G5 položíte každú dosku osobitne ako prvú, dlhú stranu a potom krátku stlačením západky, takže aj nováčik môže položiť podlahu expresným tempom.

Pri pokládke panelov vedľa dverí používate presne ten istý princíp ako pri stenách: orezávate okraje, ktoré sa skryjú pod maskovacím pásom, a zachovávate dilatačnú medzeru. Ak je rám dverí drevený, môžete byť v pokušení ho orezať a zasunúť panel do výslednej medzery.

 

  1. Dokončenie podlahy a jej údržba.

Poslednou fázou je maskovanie dilatačných škár základnými doskami a maskovacími prúžkami. Inštalácia podlahových dosiek závisí od typu lišty, ktorú vyberiete. Sú však vždy pripevnené k stene a nikdy k podlahe.

Maskovacie pásky sú pripevnené k zemi pomocou hmoždiniek. Používate ich na dilatačné škáry v strede podlahy a pri dverách. Tento prúžok sa dá použiť, aj keď máme rozdiel v úrovni spojov, ale nie viac ako 15 mm.

Údržba podlahy vyrobenej z panelov je tiež veľmi dôležitá. Jej nepriateľom je nadmerná vlhkosť. Preto okamžite z nej odstráňte všetku rozliatu tekutinu a umyte ju dobre vyžmýkanou handrou alebo handrou s prídavkom čistiacich prostriedkov pre panely. Takú podlahu nebudeme voskovať. Panely by mali byť chránené aj proti brúseniu, pretože zrnká piesku ich môžu poškriabať alebo otupiť.

 

Plávajúca podlaha je lacnejšia a ľahšie sa inštaluje ako z podlahových dosiek alebo parkiet. Rozloženie nie je ťažké, stačí mať správne nástroje, trpezlivosť a dôveru vo svoje vlastné zručnosti a využiť poradenstvo Merkury Marketu.


 

 

 

Späť