Montáž terasových dosiek
Terasa je rozšírením nášho domu a v teplých dňoch je obľúbeným miestom na oddych vonku. Aby ste si ju však mohli naplno užiť, mala by byť poriadne dokončená, pričom osobitná pozornosť by sa mala venovať podlahe. V súčasnosti sa namiesto gresových dlaždíc čoraz častejšie inštalujú rôzne druhy terasových dosiek a podest.
Aký typ podlahy na balkón a terasu si vybrať? Je možné položiť terasové dosky bez pomoci odborníka? Poradíme!
Dosky použité na stavbu povrchu terasy sú teplé na dotyk a lahodia oku. Okrem toho, že dodajú útulnosť a krásne splynú s prírodným prostredím záhrady, vyznačujú sa vysokou odolnosťou a sú riešením na leto. Môžete si vybrať z masívnych dosiek, ako aj kompozitných dosiek a podest.
Bez ohľadu na to, pre ktoré riešenie sa rozhodnete, pamätajte, že len správna montáž podlahy a dodržiavanie stavebných predpisov zaistí jej estetický vzhľad, predĺži životnosť a zaistí bezpečnosť používania.
V tomto článku:
1. Terasové dosky - drevené alebo kompozitné?
2. Pokládanie terasových dosiek z dreva - ako to urobiť správne?
Terasové dosky - drevené alebo kompozitné?
Drevené terasové dosky sú prírodným a ušľachtilým materiálom, no nezabúdajte na jeho cyklickú impregnáciu. Drevo je totiž hygroskopické, takže absorbuje vlhkosť a vodu, čo môže spôsobiť jeho deformáciu a hnilobu. Na ochranu drevených dosiek sa používa impregnácia, ako je moridlo alebo olej na drevo. Podlaha terasy môže byť vyrobená ako z ihličnatého dreva (borovica, smrekovec, európsky alebo sibírsky smrekovec), tak aj z exotických druhov. Exotické drevo (napríklad merbau alebo bangkirai) je trvácnejšie a odolnejšie voči meniacim sa poveternostným podmienkam, no má charakteristickú farbu, ktorá sa nie vždy páči každému.
Kompozitné dosky a terasové podesty vyrobené z kompozitu dokonale imitujú drevené dosky, pričom na rozdiel od nich sú jednotným materiálom, nevyžadujú impregnáciu, nemajú triesky a mimoriadne ľahko sa čistia. Časom však môžu nenávratne zmeniť farbu a v horúcich dňoch sa veľmi zahrievajú, takže je ľahké sa o takýto typ terasovej dosky popáliť. Kompozitné dosky majú väčšinou drážkovaný povrch, ktorý má namiesto hladkej štruktúry drážky umožňujúce odtok dažďovej vody z terasy.
Pokládanie terasových dosiek z dreva - ako to urobiť správne?
Montáž terasy je najlepšie začať v suchom a teplom dni, dostatočne skoro, aby bolo dielo hotové ešte pred zotmením. Pred začatím práce sa oplatí pripraviť všetky potrebné nástroje, materiály a montážne príslušenstvo. Dôležité je mať aspoň 10% zásoby dosiek a drevo skladovať v pôvodnom obale alebo po rozbalení stiahnuť páskami (dosky by nemali voľne ležať, pretože sa môžu pokriviť).
Príprava podkladu
Drevené aj kompozitné podlahy určené na vonkajšie použitie sú upevnené na nosníkoch. Spôsob inštalácie však závisí od typu podkladu. Prvou možnosťou je použiť pod terasu betónový poter, ktorý má výhodu v tom, že je hladký, tvrdý a poskytuje stabilnú oporu pre konštrukciu. Neumožňuje však voľný odtok vody, preto je potrebné zabezpečiť primeraný sklon (1-2%). Takto pripravený podklad je vhodný na kladenie trámov.
Druhým najbežnejším spôsobom je postaviť terasu úplne alebo čiastočne na zem. Pôda, ktorá poskytuje pevný základ pre podkladové hranoly, je taká, ktorá bola zmiešaná so štrkom alebo zaliata betónom a pieskom (v pomere 1: 3). Pod takto pripravený podklad treba umiestniť netkanú textíliu na ochranu pred burinou. Aby bola konštrukcia dostatočne stabilná, medzi podkladovými hranolmi a zemou sa dodatočne používajú betónové bloky.
POZOR!
Aj keď sa rozhodnete pre betónový poter, neklaďte trámy priamo naň. Nezabudnite dať pod trámy podložky z nenasiakavého materiálu, napríklad z gumy alebo iného nepremokavého materiálu. Na zlepšenie vetrania celej konštrukcie môžete použiť aj špeciálne držiaky.
Ukladanie trámov
Stavebné trámy sú určené na izoláciu spodnej plochy terasových dosiek od zeme. Bez ohľadu na to, či sú umiestnené na betónovej doske alebo blokoch, musia byť trvalo priskrutkované k zemi kotvami, rozpernými hmoždinkami alebo použiť skrutky z nehrdzavejúcej ocele. Nosníky sú pripevnené paralelne k sebe tak, aby vzdialenosť medzi osami každého radu nebola väčšia ako 45 cm. Správny rozstup trámov, ktorý do značnej miery závisí od prierezu dosky, zaručuje dostatočnú oporu podlahe terasy a zabraňuje deformácii drevených dosiek, aj keď na ne záhradný nábytok vyvíja veľký tlak. Správny odvod vody je zasa zabezpečený umiestnením nosníkov rovnobežne so smerom jej toku.
Pri montáži terasy je veľmi dôležité zvoliť hranoly s hustotou podobnou terasovým doskám, ktoré sa na ne budú upevňovať. Napríklad exotické drevo sa nekombinuje s prírodným drevom, ktoré sa pod vplyvom teplotných zmien alebo úrovne vlhkosti vzduchu správa inak. Z rovnakého dôvodu sa nepoužívajú kompozitné hranoly s doskami vyrobenými z prírodného dreva.
Montáž terasových dosiek
Pred upevnením dosiek sa uistite, že nie sú žiadne námietky voči vzhľadu materiálu – skontrolujte, či nie sú poškodené a pochádzajú z rovnakého zdroja (inak môžu byť medzi terasovými doskami rozdiely v zrnitosti a farbe).
Začatím montáže drevenej podlahy na terasu akceptujete technický stav výrobku a nebudete ho môcť reklamovať. Terasové dosky sú pripevnené k nosníkom pomocou skrutiek vyrobených z nehrdzavejúcej ocele, pričom vždy dodržujte minimálnu vzdialenosť 2 cm od okraja terasovej dosky a minimálne 3 cm od prednej strany dosky (zabráni sa tak ohýbaniu dreva). Predtým by ste však mali predvŕtať otvory vrtákom s priemerom menším ako použité skrutky. Dĺžka skrutiek by mala byť aspoň dvakrát väčšia ako hrúbka dosky.
Stojí za to vedieť, že vhodným usporiadaním dosiek (kolmých alebo rovnobežných s vchodovými dverami) môžete opticky upraviť tvar terasy, napríklad „rozšíriť“ dlhú a úzku terasu, ktorá pôsobí symetrickejšie.
Dôležité je, že dosky musia vždy smerovať kolmo na hranoly, preto by ste na túto otázku mali myslieť ešte pred začatím montáže terasy. Vzhľadom na tendenciu dreva meniť svoj objem vplyvom poveternostných podmienok je potrebné dodržať vzdialenosť medzi jednotlivými doskami na terase 6mm. Na druhej strane, dilatácie na stenách by nemali byť menšie ako 1 cm.
Po dokončení montáže je potrebné povrchy terasových dosiek očistiť a následne naimpregnovať vopred zvoleným prípravkom. Potom sa už len stačí tešiť z dobre vykonanej práce a užívať si zaslúžený oddych na čerstvom vzduchu.
Inšpirujte sa!
Čo je to kompozit? Kde ho môžete použiť?