Najlepšie sprchové kúty - aký typ sprchového kúta sa hodí do vašej kúpeľne?

01.01.2021


V porovnaní s vaňou sú sprchové kúty oveľa praktickejšie. Ich použitie šetrí čas (je ťažké v nich ležať) a peniaze, pretože výrazne znižujeme dennú spotrebu vody. Aby však kabína dobre plnila svoju úlohu a slúžila nám čo najdlhšie, musí byť prispôsobená tak našim preferenciám, ako aj veľkosti kúpeľne. Zatiaľ čo vo veľkých kúpacích salónoch máme takmer neobmedzené možnosti usporiadania, v tých menších musíte brať do úvahy niekoľko faktorov, ktoré do veľkej miery ovplyvnia náš výber.
Kabina Xena 80x100x195 czyste chrom
 

Sprchová kabína - ktorú si zvoliť?

Východiskovým bodom pre správnu voľbu je pripraviť nový plán kúpeľne a určiť optimálne miesto pre sprchovací kút. Najobľúbenejšie sú rohové sprchovacie kúty, môžeme ich však tiež zariadiť tak, aby susedili iba s jednou stenou, alebo sa rozhodli pre samostatne stojaci model. Najlacnejšou možnosťou je umiestniť sprchu do výklenku pripraveného na tento účel - potom si stačí kúpiť vchodové dvere a zvážiť, či radšej použijete sprchovú vaničku alebo sa jej vzdáte v prospech lineárneho odtoku. Po výbere správneho miesta je čas myslieť na samotnú kabínu - jej veľkosť a tvar, konštrukciu a spôsob otvárania, ako aj možné dekorácie. Pamätajte, že najdôležitejšie je solídne spracovanie. Lacná kabína sa bude musieť vymeniť po niekoľkých rokoch, čo prinesie nepredvídané náklady.
 

Optimálna veľkosť sprchovacieho kúta
 

Pokiaľ to umožňuje veľkosť kúpeľne, najlepšou voľbou bude sprchovací kút s rozmermi 90x90 centimetrov. Model s rozmermi 80 x 80 cm je o niečo menej pohodlný, ale stále funkčný, dôrazne však neodporúčame kabínu 70 x 70 cm z dôvodu nie príliš pohodlného používania - najmä v prípade starších alebo mierne bacuľatých ľudí. Ak z nejakého dôvodu nie je možná väčšia sprchová kabína, zvážte asymetrický variant na obdĺžnikovom pôdoryse, ktorého dlhšia strana môže byť až 140 cm. Zaujímavou alternatívou sú tiež polkruhové sprchovacie kabíny. Výška sprchovacieho kúta má druhoradý význam a pohybuje sa od 170 cm (pri veľmi hlbokých sprchových vaničkách) až do 220 cm.
Kabina prysznicowa półokrągła Virtus 90x90 czyste chrom
 

Typy sprchovacích kabín
 

Sprchové kabíny je možné rozdeliť podľa miesta ich inštalácie, konštrukcie, tvaru, účelu a rovnomernej farby. Prevažná väčšina kúpeľní je vybavená štandardnými sprchovacími kútmi používanými iba na kúpanie (sprchovacie kúty), trochu luxusu si však môžete dopriať aj vy, keď sa rozhodnete pre multifunkčnú kabínu s možnosťou masáže (hydromasážne sprchovacie kúty). Ak vezmeme do úvahy tvar a miesto inštalácie, stoja za zmienku polkruhové rohové kabíny, ideálne pre malé kúpeľne. Na druhej strane v priestranných moderných kúpeľňových salónoch budú voľne stojace sprchovacie kabíny pôsobiť veľkolepo, pretože tvoria samostatný celok, vďaka ktorému môžu nadobudnúť neobvyklé tvary a dodať priestoru jedinečný charakter.
Półokrągła kabina z hydromasażem Kaja lewa 120/80 W.B. 5-EL

Konštrukcia sprchovacieho kúta: rámy alebo úchyty?

 

V minulosti boli sprchové kabíny zvyčajne pripevnené k stenám a sprchovej vaničke s rámovou konštrukciou (vodorovné a zvislé profily a vodidlá). V súčasnosti sa čoraz častejšie používajú bezrámové konštrukcie, ktorých počet profilov je obmedzený na minimum. Dvere a steny kabíny (až do hrúbky 12 cm!) zostávajú na bočných úchytoch, čo je možné vďaka pántom a iným chrómovým častiam vyrobeným z veľmi odolných materiálov. Toto riešenie je nákladnejšie, ale aj oveľa efektívnejšie. Oku ešte príjemnejšie a ľahšie na použitie je použitie lepených pántov, ktoré sú umiestnené iba zvonka, takže nie je potrebné sklo rezať. Dôležité je, že takto vyrobené kabíny sú menej tesné ako kabíny namontované s rámovou konštrukciou. Za zmienku tiež stoja také, ktoré nemajú dvere. Štandardne sú v rohoch namontované štvorcové alebo obdĺžnikové sprchy, ktoré pozostávajú iba z jednej sklenenej steny podopretej konzolami a upevňovacím profilom. Spravidla sa používajú spolu s lineárnym odtokom.
Kabina Atena 90x90 czarny profil

 

Sprchový kút – cena
 

Sprchovací kút môže stáť od niekoľko stoviek do niekoľko tisíc euro, bez započítania sprchovej vaničky, ktorá sa kupuje osobitne. Prečo také veľké cenové rozpätie? Najlacnejšie sú kabíny vyrobené z plastu, zvyčajne z polystyrénu, ktorý je ľahký a ľahko sa inštaluje, ale určite vyzerá menej elegantne ako číre tvrdené sklo. Sklenené steny a dvere kabíny sú tiež oveľa trvácnejšie a odolnejšie proti poškriabaniu, a aj keď sa rozbijú, rozpadnú sa na malé kúsky s hladkými hranami, takže nehrozí riziko zranenia. Ešte viac zaplatíme za farebné sklo, matné alebo zdobené, napríklad gravírovaním. Najdrahšie budú voľne stojace kabíny z tvrdeného skla neobvyklého tvaru, vyrobené na zákazku. Cenu ovplyvňuje aj kvalita profilov, pántov a tesnení, ktoré môžu byť vyrobené z hliníka, mosadze alebo nehrdzavejúcej ocele a potiahnuté kovovými povrchmi (s leskom alebo bez ) alebo lakované práškovou farbou.
 

Sprchová kabína: sprchové steny a ochranné povlaky
 

V dôsledku kontaktu s vodou sú steny sprchovacieho kúta pokryté vápencovými usadeninami, ktoré sa ťažko čistia. Z tohto dôvodu majú priehľadné plastové kabíny často vyrazené rôzne vzory, aby zakryli výsledné usadeniny. A čo kabíny z tvrdeného skla? Ich povrch vyzerá hladký, ale v skutočnosti má sklo pórovitú štruktúru, ktorá podporuje usadzovanie nečistôt. S cieľom uľahčiť našu každodennú starostlivosť používajú výrobcovia čoraz častejšie rôzne riešenia už vo fáze výroby. Sklo sa potom spojí špeciálnym chemickým povlakom, ktorý obmedzuje hromadenie sedimentov na stenách kabíny, ktoré sa vyzrážali pri kontakte s vodou. Existujú aj špeciálne ochranné vrstvy, ktoré zvyšujú odolnosť proti mechanickému poškodeniu. Sprchový kút môžeme samozrejme impregnovať svojpomocne - pomocou prípravkov dostupných na trhu predlžujeme ich životnosť a zaisťujeme estetický vzhľad.
 

Sprchová kabína a spôsoby otvárania dverí
 

Najtypickejšími dverami pre sprchovacie kabíny sú priehľadné otváracie a posuvné modely. Kĺbové dvere alebo krídlové dvere môžu byť jednokrídlové alebo dvojkrídlové. Otvárajú sa ako tradičné dvere a vyžadujú dostatočný priestor, preto sa lepšie hodia do veľkých kúpeľní. Ich nepochybnou výhodou je, že sa ľahko udržiavajú v čistote, pretože vďaka kĺbovému upevneniu nemajú príliš veľa ťažko prístupných zákutí. Posuvné dvere majú tiež svoje silné stránky. Okrem toho, že nepotrebujú veľa miesta, ich dizajn zabraňuje kvapkaniu vody pri vstupe a výstupe zo sprchy. Tento typ dverí je možné namontovať na takzvané posúvače (vodidlá) alebo valčeky (najlepšie s kovovým guľkovým ložiskom), na ktorých sa pohybujú. Pri prezeraní vybraného modelu v obchode dbajte na to, aby sa posuvné dvere posúvali ticho a hladko, inak by mohli vykĺznuť z vodidla a poškodiť sa.
 

Sprchový kút s vaničkou alebo bez
 

Vaničku kupujeme samostatne alebo kompletne s kabínou. V druhom prípade sme si istí, že oba prvky sprchy budú dobre sedieť, takže počas kúpeľa nebude unikať voda. Sprchovú vaničku môžeme obložiť keramickými dlaždicami alebo zvoliť takú, ktorá je sama o sebe dekoráciou. Môžeme si vybrať z rôznych farieb a vzorov, ako aj druhov protišmykových drážok. Výška vaničky, až 35 cm, závisí aj od našich preferencií. Ak chceme, aby naša kúpeľňa vyzerala moderne a elegantne, alebo uprednostňujeme sprchovacie kúty walk in, uvažujme namiesto sprchovej vaničky o lineárnom odtoku. Toto riešenie je možné, ak je naša kabína umiestnená vo výklenku alebo pri stene. Vďaka nej nielen efektívne odteká voda, ale získame aj ďalší prvok dekorácie. Lineárne odtoky namontované na úrovni podlahy sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele alebo tvrdeného skla, čo im dodáva lesklý alebo matný povrch. Môžete si tiež vybrať z rohových a bodových odtokov.
Kabina Kwadratowa KCKN/CLII 90 WO
Kabina prysznicowa Apollo 90x90x195 nadruk-chrom

Späť