Odhaľujeme najväčšie mýty o interiérovom dizajne!

19.06.2025

Návrhy interiérov sú rôznorodé a zaujímavé interiéry musia byť vizuálne atraktívne aj funkčné. Ak si interiérový dizajn vyskúšame sami, často sa spoliehame na informácie nájdené na internete, na blogoch o interiérovom dizajne, poradenských weboch či profiloch interiérových dizajnérov. Tu sa učíme z príkladov a chýb iných ľudí. Sú však všetky informácie správne a plne odrážajú situáciu? V skutočnosti nie. Internetom koluje množstvo mýtov o interiérovom dizajne a my sa v tomto článku pokúsime niektoré z nich vyvrátiť. Pozrite sa, čo vás môže prekvapiť pri zariaďovaní interiéru.

Odhaľujeme najväčšie mýty o interiérovom dizajne!


V tomto článku:

Mýtus 1. Drevo by nemalo byť v kúpeľni a kuchyni

Mýtus 2. Malé miestnosti musia mať svetlé steny

Mýtus 3. Všetky steny v miestnosti by mali byť dokončené rovnakým spôsobom

Mýtus 4. Minimalizmus je nudný a týmto štýlom sa nemôžete prejaviť

Mýtus 5. Eklektické interiéry sú chaotické

Mýtus 6. Záclony a závesy na oknách sú povinné



Mýtus 1. Drevo by nemalo byť v kúpeľni a kuchyni

Prírodné materiály v kúpeľni vyvolávajú mnohé obavy. Týka sa to najmä prírodného dreva, ktoré je považované za materiál, ktorý nie je odolný voči vlhkosti a poškodeniu. Toto je jeden z najväčších mýtov medzi začínajúcimi interiérovými dizajnérmi a ľuďmi, ktorí sa snažia navrhnúť svoje vlastné byty a domy. Správne chránené drevo je schopné odolávať nielen vlhkosti, ale aj zmenám teplôt, slnečnému žiareniu a dokonca aj poškodeniu – najlepším príkladom toho je drevený záhradný nábytok, ktorý môže v nepriaznivých vonkajších podmienkach vyzerať atraktívne po mnoho sezón.

Prírodné drevo sa v kúpeľni čoraz viac uplatňuje, a to ako v podobe kúpeľňového nábytku a dosiek, tak aj povrchových úprav. Ak sa o kvalitné drevo postaráme a obklad poriadne ochránime, bude tento materiál perfektne fungovať aj v kúpeľni napriek vlhkosti, hrozbe poškodenia a vyšším teplotám. Prírodné drevo v aranžmánoch prináša teplo a útulnosť, takže ak ho doplníme do kúpeľne, bude kúpeľna ako stvorená na oddych a relax.

Mýtus 1. Drevo by nemalo byť v kúpeľni a kuchyni

Mýtus 2. Malé miestnosti musia mať svetlé steny

Ďalším mýtom je, akými farbami by mali byť vymaľované malé miestnosti. Väčšina interiérových dizajnérov jasne hovorí, že malé miestnosti, najmä kúpeľne, by mali byť zariadené vo svetlých farbách. Toto je ďalší mýtus! Tmavé farby nezmenšujú interiér - je to nedostatok vhodného osvetlenia, ktorý spôsobuje, že miestnosti vyzerajú menšie. Ak do takéhoto interiéru pridáme množstvo nábytku a doplnkov, bude to celé pôsobiť nepríjemne neprehľadne.

Čo teda robiť, ak sa nám páčia tmavšie steny, ale máme malý interiér? Nemusíme sa hneď vzdávať svojich preferencií, tmavé farby interiér nezmenší, ak dbáme na dostatok svetla, umelého aj prirodzeného. Veľké okná, žiadne ťažké závesy a žalúzie, viacúrovňové osvetlenie sú prvky, ktoré by sme mali do interiéru zaviesť.

Aranžmán môžeme ešte presvetliť svetlým nábytkom. Do kúpeľní voľte napríklad biele lesklé kúpeľňové skrinky. Vďaka tomu budú tmavé steny vyzerať štýlovo a elegantne a usporiadanie nebude zatienené.

Mýtus 2. Malé miestnosti musia mať svetlé steny

Mýtus 3. Všetky steny v miestnosti by mali byť dokončené rovnakým spôsobom

Ak už rozoberáme tému maľovania stien, určite by sme sa mali pozrieť na to, ako k tejto problematike pristupujú tradičné interiérové ​​úpravy. Vo väčšine prípadov sú steny natreté jednou farbou alebo dokončené rovnakým spôsobom - dlaždicami alebo tapetami, rovnako v celej miestnosti. Ukazuje sa však, že nejde len o aranžérsky mýtus, ale aj o dosť veľkú chybu, ktorá aranžmány obmedzuje a robí ich nudnými a nezáživnými. Definitívne sa zbavme tohto myslenia!

Steny môžeme dokončiť rôznymi spôsobmi, farbou, tapetami, obkladmi, drevenými obkladmi alebo čalúnenými panelmi. Farby môžu byť tiež rôzne. Zaujímavé kombinácie možno dosiahnuť zmiešaním materiálov v podobných farbách alebo vhodnou kombináciou farieb. Vzory a textúry je možné voľne miešať. Snažte sa to však nepreháňať, pretože prebytočné farby a materiály môžu vytvárať dojem chaosu.

Mýtus 3. Všetky steny v miestnosti by mali byť dokončené rovnakým spôsobom

Mýtus 4. Minimalizmus je nudný a týmto štýlom sa nemôžete prejaviť

Minimalistický štýl nás teší už dlhé roky, no v posledných rokoch panuje predsudok, že je nudný a bez výrazu. je to pravda? Menej vecí vytvára väčší priestor, ktorý pôsobí dojmom priestrannosti, ale to neznamená, že ide o nudné usporiadanie, ktoré si nevieme prispôsobiť podľa seba. Kde sa teda vzala táto povera? Zariaďovanie interiérov v minimalistickom štýle od začínajúcich architektov vytvára riedke a často strohé aranžmány, ktorým vlastne chýba výraz. Bez problémov ho však vieme doplniť, aranžmán doplníme osobnými dekoráciami, rodinnými fotografiami, obľúbenými motívmi, dokonca aj teplou dekou na sedačke. Doplnkov by nemalo byť veľa, ale mali by byť osobné a dodávať útulnosť.

Pri minimalistických aranžmánoch sa snažte zamerať na hospodárnosť, no vyhnite sa vytváraniu prázdnych a teda nudných miestností. Použite starostlivo vybrané doplnky, decentné farby a materiály a prelomte nudu zaujímavými kombináciami. Nezabudnite zladiť interiéry k sebe! Zvýraznite a vyjadrite sa prostredníctvom svojich obľúbených farieb, prvkov a vzorov.

Mýtus 4. Minimalizmus je nudný a týmto štýlom sa nemôžete prejaviť

Mýtus 5. Eklektické interiéry sú chaotické

Zdanlivo nudný minimalizmus bol v jednom bode proti maximalizmu a eklektickému usporiadaniu. Tieto štýly sa zameriavajú na množstvo farieb, vzorov a farieb v interiéroch, môžeme tu vidieť aj množstvo prvkov. Takéto aranžmány sú plné všetkého, takže v tejto situácii je ľahké stať sa chaotickým, neprehľadným a príliš stimulujúcim. Je to však potrebné a je s týmito štýlmi vždy spojený chaos? Rozhodne nie!

Odkiaľ teda táto povera pochádza? Eklektické a maximalistické aranžmány sa netvoria ľahko. Ide o veľmi krehkú rovnováhu farieb, vzorov a textúr a výber prvkov treba dôkladne zvážiť. Preto sú chyby začínajúcich interiérových dizajnérov alebo fanúšikov nezávislých aranžmánov také časté. Eklektické interiéry sa však môžu páčiť a môžu byť rovnako funkčné a estetické ako iné štýly interiérového dizajnu – len treba konať múdro, vkusne a s mierou. Neumiestňujme prvky náhodne, nesústreďme sa len na formu pred obsahom.

Mýtus. 5. Eklektické interiéry sú chaotické

Mýtus 6. Záclony a závesy na oknách sú povinné

Niekoho to možno prekvapí, no medzi mnohými interiérovými dizajnérmi panuje povera, že okná musia byť vždy usporiadané klasicky – s bielymi záclonami a závesmi. Je to výsledok vlastnej náklonnosti dizajnérov k tradičným riešeniam a naplnenia očakávaní zákazníkov, ktorí so závesmi rátajú. Nie je to však trvalé pravidlo, ktorého sa musíme držať! Záclony a závesy nie sú povinné a v moderných interiéroch, kde je dôležité svetlo a priestor, sa neodporúčajú.

Keďže záclony a závesy nie sú povinné, ako zariadiť okná? Úplne sa môžeme vzdať okenných krytín. Ak nám záleží na našom súkromí, môžeme záclony a závesy nahradiť roletami (najmä rolety deň-noc, ktoré sú mimoriadne praktické).

Späť