Ozonizovaná voda - najdôležitejšia informácia
Vodu ozonizujeme hlavne kvôli tomu aby sme sa zbavili vírusov, baktérií a iných mikroorganizmov. Po ozonizácii nemá voda žiadnu farbu, vôňu ani chuť. Tento proces upravuje kontaminovanú vodu, vďaka čomu je pitná. Ozonizácia je rozpúšťanie plynného ozónu pomocou ozonátoru, čím sa voda dezinfikuje.
V nasledujúcom článku sme zhromaždili základné informácie o procese ozonizácie vody a jej využití v každodennom živote a priemysle. Vysvetlíme vám výhody a nevýhody používania ozónu. Samozrejme, nájdete tu oveľa viac výhod ako nevýhod. Ak vás zaujíma, ako môžme používať ozonizovanú vodu, prečítajte si tento článok.
Ozonizovaná voda - výhody a nevýhody
Ozón je biocídna molekula, čo znamená, že z nej počas ozonizácie odstraňuje baktérie a plesne. Je to mimoriadne dôležitý proces používaný na úpravu vody. Obrovskou výhodou ozonizácie je uvoľňovanie patogénnych zlúčenín z vody. Ozón navyše vodu odfarbí a zlepší jej chuť. Okysličuje železo, mangán a zlúčeniny rozpustené vo vode ako kyanid, sírany a dusičnany.
Nevýhodou ozonizácie je potreba uskutočňovať proces pri nízkej teplote. V teplej vode zmizne ozón rýchlejšie, a teda - rozkladá sa takmer okamžite po jeho vytvorení.
Ozonizácia domácej vody
Využitie ozonizácie vody v domácnosti: opláchnutie potravín, získanie pitnej vody, liečivé účinky - antibakteriálne vlastnosti, dezinfekcia - čistenie záhradných bazénov (ozonizovaná voda môže byť náhradou chlóru), inštalácia studne s ozonizovanou vodou, ktorá zabije potenciálne baktérie v plytkých vrtoch
Používanie ozonizovanej vody
Oplachovanie potravín
Predtým, ako sa ovocie a zelenina zo vzdialených krajín dostanú na Slovensko, sú postriekané látkami, ktoré predlžujú ich trvanlivosť. Môže trvať až niekoľko mesiacov, kým sa ovocie dostane na pulty v obchodoch. Počas tejto doby dozrieva, môže sa mechanicky poškodiť pri preprave alebo vykladaní na pulty a baktérie alebo nečistoty sa ľahko môžu preniesť na potraviny. Taktiež aj domáce výrobky sú ošetrené škodlivými pesticídmi. Zakúpením generátora ozónu do domácnosti vám umožní opláchnuť zeleninu a ovocie, odstrániť pesticídy, baktérie a iné zdraviu škodlivé chemikálie. Používanie ozónu je vhodné aj na umývanie mäsa. Nezabudnite pred tým umyť výrobky studenou vodou.
Liečivé hodnoty vody
Ozonizovanie môže obohatiť chuť vody, a preto sa z nej pripravujú čaje. Ozonizovanú vodu nie je možné používať hneď po jej príprave, mala by sa prevariť alebo počkať minímalne hodinu. Ďalším príkladom použitia ozónu vo vode je liečba kožných vredov a mykózy. Na urýchlenie hojenia by sa mali na ranu aplikovať sterilné obväzy namočené vo ozonizovanej vode. Takúto vodu je možné navyše použiť na dezinfekciu hračiek, cumlíkov, štetcov a iného príslušenstva vystaveného kontaminácii.
Ozonizácia vody v domácich bazénoch
Na dezinfekciu ozónom sú vhodné: expanzné bazény, stojace bazény, bazény pre deti, vírivky, záhradné bazény, nafukovacie bazény (aj keď v tomto prípade radšej vodu pravidelne vymieňajte a nedržte ju dlhý čas v plnom stave) väčšie bazény, vnútorné hotelové bazény a verejné bazény.
Ozonizácia vody je čoraz populárnejšia v záhradných či verejných bazénoch. Na vykonanie dezinfekčného procesu musíte mať ozonátor. Ozonizácia sa vykonáva pomocou špeciálnej Venturiho trubice s tromi otvormi. Prvý otvor je zodpovedný za prívod vody, druhý otvor uvoľňuje ozón, zatiaľ čo tretí v priečnej polohe dodáva plynný ozón do generátora tlakom kyslíka. Generátor ozónu môže mať zabudované vzduchové čerpadlo, ktoré pod tlakom uvoľňuje vodu z trubice. Ozonizovaná voda je čoraz obľúbenejšia na vodných ihriskách alebo v hoteloch s bazénmi. Je skvelou náhradou za chlór. Hostia / zákazníci si veľmi často vedome vyberajú bazény bez chlóru, pretože môže dráždiť pokožku a na rozdiel od ozónu nieje k pokožke taký šetrný. Pred použitím tejto metódy vyberte vhodný generátor ozónu a pozorne si prečítajte návod. Zle pripojený generátor alebo nedostatočný tlak nemusí dodávať ozón správne.
Príklady ozonizácie vody v priemysle
Ozonizácia vody sa tiež používa na zníženie kyslíka vo vode- čo zaisťuje veľké zníženie nákladov pre čistiarne odpadových vôd. Samotnú odpadovú vodu je možné čistiť touto metódou, pretože pomáha odstraňovať z vody chemické a baktericídne látky.
Ozonizácia sa používa aj na bitúnkoch na postrek mäsa a rýb. To znižuje koncentráciu baktérií. To isté platí pre poľnohospodársku výrobu. Použitie ozónu dobre funguje pri postreku jabĺk, uhoriek a iného ovocia a zeleniny. Ako vidíte - pozitívne stránky používania ozónu sú nespochybniteľné. Dezinfekcia touto metódou prináša úžasné výsledky. Vlastnosti ozónu sa využívajú v mnohých priemyselných odvetviach ale aj v domácnostiach. Je veľmi dôležité dodržiavať pokyny priložené k ozonátorom. Celý proces by sa mal uskutočňovať pri otvorených oknách. Ozón je veľmi dráždivý plyn, môže spôsobiť podráždenie napr. očí alebo záchvaty dýchavičnosti a kašeľ. Počas ozonizácie zabezpečte, aby bola miestnosť dobre vetraná. Správna ozonizácia vody nepoškodí vaše zdravie. Množstvo plynu, ktorý sa uvoľní z vody po čistení je také malé, že nepredstavuje pre zdravie hrozbu. Treba však zabezpečiť, aby počas tohto procesu neboli v miestnosti malé deti, najmä kojenci. Každý ozonátor má priložený návod na obsluhu, ktorý vám určite pomôže správne používať zariadenie. Cena prístroja nie je najnižšia, ale pozitívny vplyv ozonizovanej vody na človeka za túto sumu určite stojí.